Bill Gates lituje, že nechal Android vyhrát. Ale měl Windows Phone vůbec šanci?

Bill Gates nechal Android vyhrát

Ačkoliv je sláva Windows Phone v troskách stejně jako jeho potenciál, rozpovídal se Bill Gates, zakladatel softwarového giganta Microsoft, proč neuspěl. Podle něj bylo na trhu místo pouze pro jeden “non-apple” operační systém, a tak musel Windows poměřit síly s Android OS. Ten už měl však v době uvedení Windows Phone slušný náskok, který nedokázal dohnat. A tak nechal Microsoft zelený Android vyhrát.

Vyhrál Android právem? Bill Gates to objasnil

Windows Phone byl slibný OS a nabízel spoustu výhod. Tou dobou i synchronizaci mezi počítačem a mobilním telefonem pro aplikace, které fungovaly na jiných platformách trochu omezeně. Vedle toho také jednoduché a intuitivní ovládání a vysokou bezpečnost, mluvilo se dokonce o “nehacknutelném” systému. Přesto systém neoslovil tak velké procento uživatelů, jak si Microsoft sliboval. Starší telefony s Windows Phone navíc nešlo aktualizovat na Windows Mobile, takže si dal MS v roce 2012 přestávku, a teprve po dvou letech přišel s novou verzí systému.

Android proti Windows PhoneKterý systém se vám více zamlouvá?

Největší služby na Windows Phone nechtěly

Když uvedl Microsoft na trh svůj Windows Phone, měl konkurovat tehdy už tříletému Androidu, jehož obliba po celém světě neustále rostla. Velkou výhodu měl v otevřenosti (na rozdíl od iOS a Windows), takže si mohli jednotliví výrobci upravit uživatelské rozhraní dle svých potřeb. Nedlouho poté přišel vývoj aplikací, jejichž počet neustále rostl, čímž se stával Android OS atraktivnějším i pro samotné uživatele. Na Windows naopak odmítl přejít Snapchat, YouTube i řada dalších gigantů, což jeho úspěch značně sráželo.

Windows vs. iOS vs. AndroidSrovnání Windows Phone, iOS a Android

V roce 2015 pak vydal Microsoft poslední verzi OS, a sice Windows Phone 10. Bohužel značně klesla podpora vývojářů a zájem o Windows Phone nadále upadal. Bill Gates se proto rozhodl vývoj ukončit a oznámil, že 10. prosince 2019 bude úplně ukončena podpora pro mobilní telefony s Windows. Biil Gates přiznal, že prohrát boj s Androidem byla jeho největší chyba v životě; stále má však giganta Microsoft, služby Office 365 apod. Ale opravdu nechal Android vyhrát, nebo dospěl k závěru, že se Windows nemůže s Androidem na smartphonech rovnat?

Měl by Windows Phone pokračovat?

Zdroj: androidauthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)