Jak na bezdrátové sdílení dat a streamování videí z počítače do Androidu
- Články
- Jan Dolejš
- 5.1.2015
- 33
Mobilní telefony se dnes naučily většinu funkcí ze stolních počítačů, stále ale nedisponují tak velkým úložištěm, a tak většina dat stále „leží“ spíše na pevném disku počítačů. Přenést data lze sice pomocí kabelu, ale dnes si ukážeme i snazší způsob, díky kterému budeme data z počítače sdílet přes Wi-Fi.
Proč sdílet data bezdrátově?
Možná si pokládáte otázku, proč vlastně sdílet data bezdrátově, když je přenos souborů po kabelu velmi snadný a rychlý. Důvod je prostý – k tomuto způsobu přenosu data potřebujete kabel a hlavně pak být v těsné blízkosti počítače. A to je právě ten důvod, proč se mnohdy vyplatí sdílet data bezdrátově. Nemusíte se totiž přiblížit k počítači, nemusíte hledat žádný kabel a hlavně vám pak stačí být v dosahu domácí Wi-Fi sítě, tedy klidně i v jiné místnosti, než sídlí vaše PC. Tímto způsobem lze navíc přistupovat k datům na domácím NAS serveru. Tento způsob má ovšem také svá úskalí – bezdrátový přenos nedosahuje rychlosti přenosu přes kabel a kopírování souborů o velikosti několika GB může být až nepříjemně dlouhé.
Streamování videí
Možná úplně nejpoužívanější je tzv. streamování videí. Co se pod tímto pojmem skrývá? V zásadě se jedná o přehrávání videa, které je uloženo na jiném úložišti než v telefonu, v reálném čase. To znamená, že si na telefonu přehráváte film, který je umístěn třeba na disku vašeho počítače. Díky tomuto způsobu nemusíte čekat, až se celý film zkopíruje do paměti telefonu, ale můžete si ihned spustit tu část filmu, kterou chcete vidět. Přehrávač si stahuje jen ta data, která následně přehrává (samozřejmě s určitou rezervou dopředu). Streamovat lze rovněž hudbu, která je o poznání méně náročná na rychlost sítě.
Jak to celé funguje?
Pro sdílení souborů mezi zařízeními a platformami se používá SMB protokol. Díky němu lze přistupovat k souborům, které jsou fyzicky umístěny v jiném zařízení. SMB protokol navíc ctí zásady oprávnění, a tak lze velmi snadno definovat, kteří uživatelé budou mít k vašim souborům přístup a zda je mohou pouze prohlížet nebo i měnit. Na počítači s Windows není potřeba nic instalovat, distribuce Linuxu pak používají balík Samba.
Co musíme nastavit na počítači s Windows Vista/7/8?
SMB protokol je ve Windows implementován a není potřeba žádné nové funkce instalovat. Vystačíme si se standardním sdílením složek, které je nutné pouze správně nastavit a definovat práva jednotlivých uživatelů. Nejprve je vhodné v Centru síťových připojení a sdílení zkontrolovat, zda je sdílení složek povoleno. Nyní je potřeba si uvědomit, že sdílíme disky, soubory a adresáře. Způsob nastavení je ale u všech stejný – na složku, kterou chceme sdílet s ostatními uživateli, stačí kliknout pravým tlačítkem, zvolit Vlastnosti a v dalším okně přejít na volbu Rozšířené možnosti sdílení v záložce Sdílení.
Na další obrazovce stačí povolit Sdílet tuto složku a přejít do sekce Oprávnění. Pokud je zde vytvořen uživatel Everyone, doporučujeme jej smazat a nahradit spíše Network. Díky tomuto nastavení nebudou moci na data přistupovat všichni, ale pouze uživatelé a zařízení v síti. V dolní části okna je pak na vás, zda chcete, aby tito uživatelé mohli vaše data pouze číst, nebo i měnit. Tímto způsobem lze nastavit všechny složky a soubory, které chceme později s dalšími zařízeními sdílet. Místo sdílení veškerého obsahu v PC je vhodné například vytvořit speciální složku s filmy, kterou dále sdílet.
Co musíme nastavit v Androidu?
Pokud se nám nastavení sdílení v počítači povedlo, je ještě potřeba připravit mobilní přístroj s Androidem. Ke zprovoznění přenosu dat přes SMB potřebujeme aplikaci, která tento protokol podporuje. S bezdrátovým sdílením si dnes poradí většina šikovnějších souborových manažerů, jmenovat můžeme například ES Správce souborů či X-Plore.
X-Plore – bezdrátové sdílení dat a streamování v jednom
Přidání úložiště v síti je snadné a po prvotním nastavení je to již otázkou dvou kliknutí a můžete se „hrabat“ na vašem disku. Přejděme do záložky LAN a na tlačítko Přidat server. Můžeme přejít na ruční přidání serveru či využít skenování, které nám zobrazí počítače v síti. Výhoda automatického skenování je ta, že nemusíme ručně vypisovat IP adresu, ale stačí ji pouze vybrat ze seznamu nalezených. Kliknutím na daný počítač se přesouváme k jeho přidání mezi servery.
Položka Název slouží k pojmenování počítače, pod kterým bude označen v telefonu (je tedy libovolné). Do pole Server je nutné vepsat IP adresu počítače (serveru), ze kterého data sdílíme. Důležitá jsou pro nás ještě pole Uživatelské jméno a heslo. Tyto volby mohou být prázdné, pokud je vypnuto zabezpečení pomocí hesla a správně nastaveno sdílení. Lze tak přistupovat k datům anonymně a zpravidla je pouze číst. Bezpečnější je zapnout Sdílení chráněné heslem na počítači a v Androidu vyplnit vaše uživatelské jméno a heslo z účtu na počítači. Tím docílíte vyššího zabezpečení vašich dat, neboť se k nim dostanou jen ti, kteří znají uživatelské jméno a heslo. Přidání dokončíme tlačítkem Uložit. Po rozkliknutí přidaného počítače si již můžeme zobrazit všechny sdílené soubory a složky.
Práce s daty je pak standardní – soubory lze otevřít, kopírovat a podle nastavení práv také přejmenovat, upravovat či mazat. Velice snadno je tedy lze přesunout do paměti telefonu, rychlost přenosu je pak závislá na rychlosti domácí Wi-Fi sítě. A jak na streamování videí? Stačí na souboru, který chceme přehrát, podržet prst a zvolit možnost Otevřít v… a následně vybrat některý ze šikovnějších přehrávačů, který musíte mít nainstalovaný (například skvělý MX Player). Následuje spuštění tohoto souboru ve vámi zvolené aplikaci a přehrávání může začít. V našem případě funguje kombinace X-Ploru a MX Playeru skvěle – video lze plynule přehrávat i ve Full HD rozlišení, libovolně přetáčet a MX Player přečte i titulky, které jsou rovněž umístěny na pevném disku počítače.
Závěr
Bezdrátové sdílení dat představuje užitečný způsob, jak přenášet data z počítače velmi snadno, rychle a bez použití datového kabelu. Počáteční nastavení je snadné a dále se již o nic starat nemusíte. Po správném nastavení a nainstalování šikovných aplikací lze streamovat rovněž video. Nastavení a zprovoznění navíc zvládne úplně každý, stejně tak většina uživatelů disponuje domácí sítí s Wi-Fi konektivitou (Wi-Fi router, model atp.).
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (33)
Přidat komentář