Menu

Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu

Bamboo Paper vám umožní zachytit myšlenky a nápady. Psaní poznámek, skicování a kreslení je tak jednoduché a přímočaré, jako kdybyste používali skutečné pero a papír.

Aplikací na vedení poznámek na mobilním telefonu je v Obchodě Play nespočet. My se dnes podíváme na “poznámkový blok”, za kterým stojí renomovaný výrobce grafických tabletů a stylusů Wacom. Filozofie celé aplikace je přitom postavena tak, aby se co nejvíce přiblížila klasickému papírovému poznámkovému bloku – samozřejmě tedy nejlepších výsledků dosáhnete na zařízeních, která mají ve výbavě stylus, jako jsou například telefony Samsung řady Galaxy Note.

Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu

Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu

Co Bamboo Paper memo slibuje?

Bamboo Paper memo nechce být jen úložištěm textových poznámek či “odškrtávacích seznamů” – jeho ambice míří výrazně výše. Hodlá poskytnout prostředí pro vaše náčrtky, kresby či ručně psaný text a stát se digitálním zápisníkem s vlastnostmi tradičního papírového notesu. Silnou stránkou má být také vyhledávání, o kterém autoři v Obchodě Play píší, že je stejně snadné, jako listování stránkami vašeho bloku.

Jak Bamboo Paper memo funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.2 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Hned na začátek musíme upozornit na poměrně značnou velikost instalačního balíčku – 23 MB může být zejména na levnějších a starších telefonech problém. Po spuštění se nejprve krátce zobrazí úvodní obrazovka s názvem aplikace, po které následuje video se stručným představením základů ovládání.

Video se stručným představením

Video se stručným představením

Video se stručným představením

Video se stručným představením

Video se stručným představením

Video se stručným představením

Nakonec se před uživatelem objeví zápisník My Notes s aktuálním datem.

Poznámkový blok je připraven

Poznámkový blok je připraven

Prvních šest stránek je obsazeno prezentací různých funkcí, jimiž Bamboo Paper memo disponuje. Jsou mezi nimi:

 • Speciální kapesní zápisník…
 • …s papíry pro vaše nápady.
 • Snadné podbarvování textu.
 • Barvičky na kreslení.
 • Možnost sdílení poznámek s dalšími aplikacemi.
 • Ukázková poznámka.

Speciální kapesní zápisník…

Speciální kapesní zápisník…

…s papíry pro vaše nápady

…s papíry pro vaše nápady

Snadné podbarvování textu

Snadné podbarvování textu

Barvičky na kreslení

Barvičky na kreslení

Možnost sdílení poznámek

Možnost sdílení poznámek

Ukázková poznámka

Ukázková poznámka

Poměrně rychle jsme také přišli na základní ovládání programu:

 • Pohybem zdola nahoru a opačně se listuje stránkami. Stejně tak i tahem zleva doprava.
 • Dlouhým stiskem na stránce spustíte rychlé listování.
 • Pohybem zprava doleva se aktuální stránka přepne do celoobrazovkového režimu s možností editace. Stejného výsledku dosáhnete také dvojím poklepáním na stránku.

  Listování stránkami

  Listování stránkami

  Listování stránkami

  Listování stránkami

  Celoobrazovkový režim - editace

  Celoobrazovkový režim – editace

 • Gestem štípnutí se vrátíte z celoobrazovkového režimu zpět k listování zápisníkem, případně poznámkový blok zavřete.
 • Název poznámkového bloku můžete změnit po klepnutí na jeho nadpis.
 • Stisknete-li na úvodní stránce tlačítko Menu, rozbalí se nabídka s položkami Notebook type a Inform video. První nabízí nastavení vlastností bloku – konkrétně barvy desek a stylu papíru (čistý, čtverečkovaný, nebo linkovaný), druhá znovu pustí úvodní video.

  Nabídka pod tlačítkem Menu

  Nabídka pod tlačítkem Menu

  Změna barvy desek sešitu

  Změna barvy desek sešitu

  Změna typu papíru

  Změna typu papíru

V dolní liště jsou k dispozici tři ikony:

 • Odpadkový koš smaže (vytrhne) aktuální stránku.
 • Tlačítko “plus” naopak stránku přidá a otevře v režimu editace.
 • Konečně tlačítko s typickým symbolem pro sdílení nabídne odeslání stránky e-mailem, na Facebook, Instagram, do Evernote, na Google+, do Dropboxu a dalších aplikací. Stránka je přitom posílána jako obrázek ve formátu JPG.

Smazání/vytržení stránky

Smazání/vytržení stránky

Sdílení stránky

Sdílení stránky

V režimu editace si povšimněte nenápadného kroužku uprostřed horní části každé stránky. Vyvoláte jím sadu nástrojů, jimiž můžete psát či kreslit. Na výběr je tužka, fixa a guma, přičemž v prvních dvou případech lze vybírat jednu ze dvanácti barev. Zatímco tužka se vyznačuje tenkou neprůhlednou linkou, tah fixy je silnější, ale průhledný. Hodí se tak například ke zvýraznění textu, napsaného tužkou. Chyběla nám ale možnost nastavení tloušťky čáry a volitelná uživatelsky nastavitelná barva – zde je vidět, že se autoři orientovali na co možná nejjednodušší ovládání.

Výběr nástroje a barvy

Výběr nástroje a barvy

To je z hlediska vlastností aplikace Bamboo Paper memo vlastně vše. Plní přesně to, co slibuje – chce být jednoduchým zápisníčkem pro vaše ručně psané poznámky a okamžité nápady. Pokud byste chtěli více, možná bude zajímavějším řešením Bamboo Paper, který ale nainstalujete jen na phablety a tablety. Tento program je po omezenou dobu nabízen zcela zdarma, umí psaní, kreslení, barvení a označování. Kromě toho zvládá do poznámek také vkládat obrázky či fotografie, což ve verzi “memo” citelně chybí.

Resumé

Pokud pro vedení poznámek, nápadů a náčrtků používáte klasický papírový notýsek a na papír a tužku nedáte dopustit, budou vám aplikace Bamboo Paper memo či Bamboo Paper s velkou pravděpodobností vyhovovat, neboť zdařile napodobují toto prostředí na obrazovce mobilního telefonu či tabletu. Máte-li k dispozici stylus, bude práce s notýsky Bamboo ještě blíže tradičnímu papírovému zápisníku, nicméně příjemně a pohodlně se pracuje i prstem.

Pochvalu si určitě zaslouží zdařilé grafické provedení, možnost nastavení vlastností zápisníku, jednoduchá, ale funkční sada nástrojů a intuitivní ovládání. Celé hodnocení by se dalo shrnout do sloganu “V jednoduchosti je síla!” Asi největší slabinou je absence jakékoli synchronizace mezi více zařízeními – jediným způsobem, jak poslat poznámku dál, je ve formátu obrázku skrze systémové sdílení. Ocenili bychom také možnost “štítkování” pro pozdější snadné vyhledání na základě klíčových slov, nicméně takovou funkcí klasické papírové zápisníky nemají také.

Bamboo Paper memo si stáhlo více než padesát tisíc uživatelů a jeho hodnocení v Obchodě Play je 3,8. Instalovat můžete na telefony s Androidem 4.0 a vyšším. Sourozenec Bamboo Paper má na svém kontě přes deset tisíc stažení a známku 4,1.

Bamboo Paper memo
Bamboo Paper memo
Developer: Wacom Co. Ltd.
Price: Free

Bamboo Paper
Bamboo Paper
Developer: Wacom Co. Ltd.
Price: Free+

 

Komentáře

mira

mira

22.8.2014 12:30

Vypadá to zajímavě, určitě vyzkouším :-)

Nasranejsanta

Nasranejsanta

22.8.2014 12:37

Bohuzel S4 neni stale podporovna .. cekam na nejakej update od ty doby co sem si koupil od Bamboo stylus a stale nic ..ikdyz se podari nakonec naistalovat tak je rozhozeny rozliseni .

Robert

Robert

22.8.2014 12:40

Na Xioaomi mi2s ani na HTC Evo 3D to nevyskúšam :(

Juhele

Juhele

22.8.2014 13:02

určitě to prubnu jak na Note2 tak na tabletu Note 10.1 a uvidím. Jsem docela zvědav, zda to bude lepší než SNote od Samsungu.

Bruk

22.8.2014 13:04

Tak tenhle nápad je na trhu už nějaký ten pátek. Značku Wacom velmi dobře znají zaměstnanci RWE, kteří na přepážkách používají tyto tablety pro elektronické podepisování. Jestliže jste někdy byli podepsat nějaké dokumenty v RWE, tak jste se podepisovali přes aplikaci bamboo na tabletu wacom a pomocí SoftPro Signdoc se podpisy vkládají do dokumentů v AdobeReadru ;-)

MayKiNo

z aplikace
22.8.2014 14:46

tak na S4mini to taky nechodí :-( docela to vypadá na zajímavou app!

Jakub Topič

22.8.2014 15:37

Díky za tip, před dvěma týdny jsem si za babku objednal z Hong Kongu stylus a v kombinaci s touto appku na N7 to bude libové :-D

elka.cz

elka.cz

22.8.2014 15:39

Mě to na Xiaomi Mi2S jede (CM11). Tyhle psací aplikace pro mě osobně mají jediný problém: neumím psát a kreslit bez toho, aniž bych si opřel zápěstí. A pak už jsem na tabletu takříkajíc v háji.

Supercitlivý displej

Supercitlivý displej

22.8.2014 17:21

Některé telefony třeba od Samsungu nebo Sony mají supercitlivý displej na dotek. Předpokládám tedy, že by pro psaní mohl stačit nějaký klacíček, sirka, tužka nebo tak. Bylo by to možný? Máte s tím někdo zkušenosti?

Lukáš Beňo

z aplikace
22.8.2014 17:58

Note 3, nelze stahnout z google play – neni kompatibilni

Nasranejsanta

Nasranejsanta

22.8.2014 18:41

ja pouzivam Wacom Bamboo Stylus Alpha a pise se mi s nim docela dobre ..a kreslit se na tom taky da ..ted mam rozkresleny tohle https://www.dropbox.com/s/bch0j2z08011j1b/Screenshot_2014-08-22-18-29-39.png

MirekN

MirekN

22.8.2014 21:32

funguje to vůbec na něčem, co neběží pod CM ?? Sony XZ1, také ne:(((

Game

z aplikace
22.8.2014 23:36

Tak bohužel note 3 nekompatibilní takže smůla :)

Wallin

wallin 0

23.8.2014 12:42

@redakce, Nasranej santa. Už dlouho hledám nějaký stylus který je kombinovaný s obyč perem(propiskou), máte nějaký tip? klidně PM, díky

merkur123

z aplikace
23.8.2014 23:10

@Nasranejsanta smekám před tvým výtvorem, vážně krása :)

mira

mira

25.8.2014 7:54

vypadá to zajímavě, ale Mi2S není podporována tak at si jí užijou sami

Juhele

Juhele

25.8.2014 13:56

@wallin – stylus s perem seženeš třeba tu, za cca 50 korun:

2-in-1 Capacitive Stylus Pen + Ballpoint Pen – White
http://www.dx.com/p/2-in-1-capacitive-stylus-pen-ballpoint-pen-white-124542#.U_sm_XigD3g

ale já bych to nechtěl – bál bych se, že si dloubnu omylem do telefonu tou druhou stranou. A S-Pen stejně jentak něco nenahradí.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

26.8.2014 11:28

wallin:
Já bohužel Stylus nepoužívám, takže neporadím :(

Unite

Miloš Dvořan 3

26.8.2014 22:20

RSS (komentáře k článku)