Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu

bamboo_ico

Bamboo Paper vám umožní zachytit myšlenky a nápady. Psaní poznámek, skicování a kreslení je tak jednoduché a přímočaré, jako kdybyste používali skutečné pero a papír.

Aplikací na vedení poznámek na mobilním telefonu je v Obchodě Play nespočet. My se dnes podíváme na “poznámkový blok”, za kterým stojí renomovaný výrobce grafických tabletů a stylusů Wacom. Filozofie celé aplikace je přitom postavena tak, aby se co nejvíce přiblížila klasickému papírovému poznámkovému bloku – samozřejmě tedy nejlepších výsledků dosáhnete na zařízeních, která mají ve výbavě stylus, jako jsou například telefony Samsung řady Galaxy Note.

Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu Bamboo Paper memo: jednoduchý poznámkový blok od Wacomu

Co Bamboo Paper memo slibuje?

Bamboo Paper memo nechce být jen úložištěm textových poznámek či “odškrtávacích seznamů” – jeho ambice míří výrazně výše. Hodlá poskytnout prostředí pro vaše náčrtky, kresby či ručně psaný text a stát se digitálním zápisníkem s vlastnostmi tradičního papírového notesu. Silnou stránkou má být také vyhledávání, o kterém autoři v Obchodě Play píší, že je stejně snadné, jako listování stránkami vašeho bloku.

BAMBOO PAPER

BAMBOO PAPER

Jak Bamboo Paper memo funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.2 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Hned na začátek musíme upozornit na poměrně značnou velikost instalačního balíčku – 23 MB může být zejména na levnějších a starších telefonech problém. Po spuštění se nejprve krátce zobrazí úvodní obrazovka s názvem aplikace, po které následuje video se stručným představením základů ovládání.

Video se stručným představením Video se stručným představením

Video se stručným představením Video se stručným představením

Video se stručným představením Video se stručným představením

Nakonec se před uživatelem objeví zápisník My Notes s aktuálním datem.

Prvních šest stránek je obsazeno prezentací různých funkcí, jimiž Bamboo Paper memo disponuje. Jsou mezi nimi:

  • Speciální kapesní zápisník…
  • …s papíry pro vaše nápady.
  • Snadné podbarvování textu.
  • Barvičky na kreslení.
  • Možnost sdílení poznámek s dalšími aplikacemi.
  • Ukázková poznámka.

Speciální kapesní zápisník… Speciální kapesní zápisník…

Poměrně rychle jsme také přišli na základní ovládání programu:

V dolní liště jsou k dispozici tři ikony:

  • Odpadkový koš smaže (vytrhne) aktuální stránku.
  • Tlačítko “plus” naopak stránku přidá a otevře v režimu editace.
  • Konečně tlačítko s typickým symbolem pro sdílení nabídne odeslání stránky e-mailem, na Facebook, Instagram, do Evernote, na Google+, do Dropboxu a dalších aplikací. Stránka je přitom posílána jako obrázek ve formátu JPG.

V režimu editace si povšimněte nenápadného kroužku uprostřed horní části každé stránky. Vyvoláte jím sadu nástrojů, jimiž můžete psát či kreslit. Na výběr je tužka, fixa a guma, přičemž v prvních dvou případech lze vybírat jednu ze dvanácti barev. Zatímco tužka se vyznačuje tenkou neprůhlednou linkou, tah fixy je silnější, ale průhledný. Hodí se tak například ke zvýraznění textu, napsaného tužkou. Chyběla nám ale možnost nastavení tloušťky čáry a volitelná uživatelsky nastavitelná barva – zde je vidět, že se autoři orientovali na co možná nejjednodušší ovládání.

To je z hlediska vlastností aplikace Bamboo Paper memo vlastně vše. Plní přesně to, co slibuje – chce být jednoduchým zápisníčkem pro vaše ručně psané poznámky a okamžité nápady. Pokud byste chtěli více, možná bude zajímavějším řešením Bamboo Paper, který ale nainstalujete jen na phablety a tablety. Tento program je po omezenou dobu nabízen zcela zdarma, umí psaní, kreslení, barvení a označování. Kromě toho zvládá do poznámek také vkládat obrázky či fotografie, což ve verzi “memo” citelně chybí.

Resumé

Pokud pro vedení poznámek, nápadů a náčrtků používáte klasický papírový notýsek a na papír a tužku nedáte dopustit, budou vám aplikace Bamboo Paper memo či Bamboo Paper s velkou pravděpodobností vyhovovat, neboť zdařile napodobují toto prostředí na obrazovce mobilního telefonu či tabletu. Máte-li k dispozici stylus, bude práce s notýsky Bamboo ještě blíže tradičnímu papírovému zápisníku, nicméně příjemně a pohodlně se pracuje i prstem.

Pochvalu si určitě zaslouží zdařilé grafické provedení, možnost nastavení vlastností zápisníku, jednoduchá, ale funkční sada nástrojů a intuitivní ovládání. Celé hodnocení by se dalo shrnout do sloganu “V jednoduchosti je síla!” Asi největší slabinou je absence jakékoli synchronizace mezi více zařízeními – jediným způsobem, jak poslat poznámku dál, je ve formátu obrázku skrze systémové sdílení. Ocenili bychom také možnost “štítkování” pro pozdější snadné vyhledání na základě klíčových slov, nicméně takovou funkcí klasické papírové zápisníky nemají také.

Bamboo Paper memo si stáhlo více než padesát tisíc uživatelů a jeho hodnocení v Obchodě Play je 3,8. Instalovat můžete na telefony s Androidem 4.0 a vyšším. Sourozenec Bamboo Paper má na svém kontě přes deset tisíc stažení a známku 4,1.

Bamboo Paper memo
Bamboo Paper memo

Bamboo Paper
Bamboo Paper

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)