AVG Cleaner: udělejte si pořádek!

avg_cleaner_ikona

Server Android Headlines přišel minulý týden s výběrem deseti nejlepších aplikací pro čistění cache na zařízeních se systémem Android. První místo udělil aplikaci Clean Master, kterou jsme recenzovali koncem dubna, druhou příčku obsadil 1Tap Cleaner, o němž jsme psali v listopadu 2011. Třetí pozice náleží programu AVG Memory & Cache Cleaner, o kterém jsme zatím na našem webu nepsali. Redaktor Doug Scudder tvrdí, že jde o jednoduchou aplikaci, kterou od konkurence odlišuje především vysoká rychlost. Pojďme se tedy podívat na to, co přináší a zda má vůbec smysl ji instalovat.

Co slibuje?

Jako skoro každá aplikace na “úklid v telefonu” slibuje i AVG Memory & Cache Cleaner ušetření drahocenného prostoru a zvýšení rychlosti systému. Zaměřuje se primárně na mazání historie webového prohlížeče, seznamu hovorů a textových zpráv, identifikuje a odstraňuje nepotřebná data “odložená” aplikacemi v interní paměti a na paměťové kartě.

AVG Cleaner můžete použít ke sledování, mazání a čištění prostoru obsazeného:

 • Historií práce s Internetem – prohlížečem, Obchodem Play, e-mailem apod.
 • Seznamem příchozích, odchozích a neuskutečněných telefonních hovorů.
 • Textovými zprávami.
 • Cache procesů běžících na pozadí.

AVG Cleaner je velmi jednoduché nastavit a je uživatelsky přívětivý, takže by si s ním měli poradit i méně zkušení uživatelé.

Aplikace umí také automatické spuštění v denní nebo týdenní frekvenci v závislosti na úrovni využití a dostupné paměti.

Jaká je skutečnost?

AVG Cleaner můžete nainstalovat na zařízení s Androidem 2.1 a novějším, přičemž velikost instalačního balíčku v případě testované verze 1.0.41 byla 2,4 MB.

Po prvním spuštění nabídne automatické čištění systému v týdenním cyklu. Kromě toho požaduje schválení všeobecných podmínek a zásady ochrany osobních údajů, které odsouhlasíte stiskem tlačítka Continue. Trochu zklamáním je skutečnost, že software pod značkou AVG nekomunikuje česky. Uživatelské rozhraní sice funguje na telefonech i tabletech, primárně je ale orientované na menší displeje.

Po “odklepnutí” podmínek se ocitnete na úvodní obrazovce se čtyřmi velkými tlačítky a grafickým znázorněním využití interní paměti.

První tři tlačítka slouží k mazání určitých typů dat:

 • History – maže záznamy o činnosti ve vybraných aplikacích. Na testovaném telefonu nám bylo nabídnuto smazání seznamu všech stránek navštívených webovým prohlížečem (ovšem pouze tím výchozím – Operu AVG Cleaner ignoroval), stažených souborů (opět ovšem jen výchozím browserem), položek ze systémové schránky, Obchodu Play a Google Goggles. Celkem jsme tak získali kolem 5 MB místa. Říkáte “nic moc”? Ještě toto okno prohlížeče nezavírejte – to nejlepší přijde v dalším bodě!
 • Cache – odstraňuje dočasné soubory, které programy vytvářejí v průběhu své činnosti. Zde již byl deklarovaný zisk místa poměrně slibný – po smazání všech dat bychom získali přes 200 MB. Po klepnutí na tlačítko se zobrazí seznam všech aplikací, jejichž cache můžeme vyčistit. Položky lze řadit podle velikosti cache, celkové velikosti (tj. aplikace + její cache) a vzestupně či sestupně podle jména aplikace. S AVG Cleanerem můžete smazat cache všech programů najednou, nebo postupovat položku po položce skrze systémové nastavení.
 • Calls & Messages – zde můžete promazat záznamy o hovorech a zvlášť přijaté přečtené i nepřečtené a odeslané textové zprávy. Ve výchozím nastavení je aktivní pouze mazání informací o telefonátech, SMSky se budou odstraňovat jen tehdy, budete-li mít sami zájem. Nutno konstatovat, že s využitím této funkce mnoho místa nezískáte a i při tisícovce smazaných SMS půjde řádově maximálně o jednotky megabajtů. Odstraňování textových zpráv a seznamu hovorů tedy vnímáme spíše jako funkci chránící soukromí než získávající volné místo v paměti.
 • Auto Clean – automatické čištění se může spouštět každý den nebo v týdenním cyklu a samozřejmě je možné tuto funkci také úplně vypnout. Bohužel chybí detailnější nastavení, takže například není možné programu nařídit, aby údržbu prováděl vždy ve dvě hodiny v noci, kdy spíte, nebo naopak častěji. Kromě toho je ještě možné pomocí zatržítek určit, které z předchozích tří typů úklidu se mají provádět. O proběhlém automatickém čištění AVG Cleaner informuje ikonou v notifikační liště (toto chování není možné vypnout).
  Nastavení automatického čištění Nastavení automatického čištění

  Frekvence automatického čištění Frekvence automatického čištění

“Žížala”, zobrazující obsazení paměti, ukazovala na redakčním Samsungu Galaxy S II takzvanou “interní SD kartu”. Z grafu vyčtete celkovou velikost paměti, bledě modrou výplní je vyjádřena obsazená kapacita, černou volný prostor a zelená či oranžová barva indikuje místo, které můžete ušetřit, pokud absolvujete všechny čistící cykly.

Další dvě malá tlačítka najdete v pravém horním rohu aplikace. Symbol rotujících šipek naznačuje funkci prvního z nich – po stisknutí dojde k opětovnému načtení všech informací o prostoru, který lze s touto aplikací uvolnit. Nabídka pod tlačítkem vpravo obsahuje nastavení, které ale není příliš široké – opakuje se zde možnost aktivovat a deaktivovat automatické čištění a kromě toho zde lze určit, od jakých hodnot budou zobrazené číslice prezentovány výstražnou oranžovou barvou.

Nastavení barevných upozornění Nastavení barevných upozornění

V sekci Log najdete záznamy o všech dosud provedených čištěních, včetně informace o tom, kolik místa vám celkem AVG Cleaner ušetřil za vybrané období (poslední týden, měsíc, čtvrtletí nebo od instalace).

Poslední tři položky v menu obsahují odeslání odkazu na stažení AVG Cleaneru prostřednictvím systémového sdílení, otevření webových stránek s nápovědou a zobrazení informací o aplikaci s odkazy na dříve odsouhlasené všeobecné podmínky a zásady ochrany osobních údajů.

Záznamy o provedených čištěních Záznamy o provedených čištěních

Malý bonus:

Součástí aplikace je jednoduchý widget velikosti 1 x 1, který si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Kromě ikony programu zobrazuje, kolik volného místa můžete získat vyčištěním systému. Po tapnutí na widget se zobrazí plovoucí nabídka se třemi ikonami. První slouží ke spuštění aplikace, druhá provede okamžité vyčištění cache (spustí k tomu ale celou aplikaci) a třetí smaže historii.

Kromě okamžitého přehledu o tom, jak aktuálně “znečištěný” je váš Android, v podstatě widget nepřináší nic navíc.

Resumé

AVG Cleaner nepřekvapí uživatele širokou škálou možností, funkcí a nastavení, čímž rozdělí potenciální uživatele na dva tábory: jedni ocení jednoduchost a přímočarost aplikace, druzí budou kritizovat omezené možnosti a fakt, že program neposkytuje příliš mnoho kontroly nad tím, co vlastně bude dělat. Z rychlého testu můžeme potvrdit slova Douga Scuddera – aplikace je opravdu maximálně jednoduchá, orientovaná spíše na méně zkušeného uživatele, který nechce řešit detaily, ale požaduje rychlé a efektivní vyčištění telefonu či tabletu.

O tom, že tento koncept má své zastánce, svědčí čísla – AVG Cleaner si za tři týdny od zveřejnění stáhlo více než sto tisíc uživatelů, což je skutečně úctyhodné číslo, potvrzující velký zájem o tento typ aplikací. Z bezmála 600 uživatelů, kteří se rozhodli AVG Cleaner oznámkovat, zvolilo přes 400 nejvyšší možné hodnocení a celková průměrná známka tak je velice pěkných 4,5.

Je zřejmé, že AVG Memory & Cache Cleaner je “jednou z mnoha univerzálních uklízeček” a v podstatě totéž najdete v Obchodě Play pod různými značkami a názvy v nespočtu grafických provedení. Jestliže ale hledáte jednoduchý “čistič systému”, určitě je dobrý nápad tuto aplikaci alespoň vyzkoušet. Zbývá dodat, že AVG Cleaner můžete stáhnout a nainstalovat úplně zadarmo.

PjTyx0cFvPRx3iMEP 97MjUyoCcgZe8LqjPg3GophZ4W1tdyfpZ ZYv1TP uPaaa Q=w124
AVG Memory & Cache Cleaner
AVG Mobile Technologies
Verze 1.0.41 (20. 5. 2013)
Velikost 2,4 MB
2.1+

4vf3r57+RG+6pfGR39QAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)