Menu

Atrium for Facebook: na sociální síť s plnou parádou

Sociální síť Facebook je nesporně fenoménem dnešní doby a kdo na ní není, ten jako by neexistoval. Na Androidu je k dispozici oficiální aplikace, nicméně poměrně značné oblibě se těší i alternativní programy, poskytující zpravidla odlišné uživatelské rozhraní a porci funkcí navíc. Tento týden jsme se podrobně podívali na zoubek aplikaci Friendcaster od OneLouder Apps, tentokrát věnujeme pozornost další alternativě – jmenuje se Atrium for Facebook a stojí za ní poměrně neznámé studio Radiant Bits. Přes poměrně značnou odlišnost si jistě i tento klient najde své přesvědčené zastánce.

Atrium for Facebook: na sociální síť s plnou parádou

Atrium for Facebook: na sociální síť s plnou parádou

Co Atrium for Facebook slibuje?

Podle autorů z vývojářského studia Radiant Bits s aplikací Atrium for Facebook budete ve spojení s největší sociální síti, udržíte si přehled o novinkách a zůstanete v kontaktu se svými přáteli. Jeho čisté a “vyladěné” uživatelské prostředí v kombinaci s vysokým výkonem má udělat z Atria jednu z nejlepších klientských aplikací pro Facebook na Androidu.

Jako klíčové vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

 • Okamžitý přehled o tom, kdo z vašich přátel je online na Facebooku.
 • Možnost procházet profily přátel včetně fotografií, videí a zdi.
 • Přístup ke skupinám a stránkám.
 • Sdílení stavů, fotografií a videí.
 • Možnost upozornění na komentáře a “lajky” pod vašimi příspěvky.
 • Zobrazení fotografií ve vysokém rozlišení přímo z novinek.
 • Snadné “lajkování” a přístup ke komentářům z novinek.
 • Posílání zpráv kamarádům, i když jsou offline.
 • Vyjádřete své emoce pomocí smajlíků.
 • Rychlý přístup k vaší historii chatů na Facebooku.
 • Přihlašování se k zajímavým místům po celém světě.
 • Žádné skryté poplatky ani prémiové verze s více funkcemi – vše je 100% zdarma.

Jak Atrium for Facebook funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.8.4 z 9. ledna 2014 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11 M7 (Android 4.4.2). Po spuštění logicky následuje možnost přihlášení k Facebooku, přičemž lze použít jednu ze dvou metod: přihlášení skrze aplikaci nebo mobilní OAuth. Poté si Atrium vytvoří lokální vyrovnávací paměť, což má dle popisku trvat dvě až tři minuty. Odměnou prý bude výrazně svižnější odezva programu. Při první instalaci se ale tento proces zasekl a nebyl ani po deseti minutách dokončen. Při druhé instalaci již vše proběhlo korektně a generování keše bylo otázkou několika sekund.

Přihlášení k Facebooku

Přihlášení k Facebooku

Výběr způsobu přihlášení

Výběr způsobu přihlášení

Vytváření lokální keše

Vytváření lokální keše

Po spuštění programu se dostanete rovnýma nohama do “proudu novinek”, tedy k chronologicky seřazenému seznamu příspěvků a stavů vás i vašich kamarádů. Přímo z “časové osy” lze příspěvky označovat srdíčkem neboli “lajkovat”, vstupovat do komentářů a dívat se, kdo danou položku “olajkoval”.

Novinky

Novinky

Kdo lajkoval?

Kdo lajkoval?

Komentáře

Komentáře

V horní části okna aplikace je modrá lišta s několika položkami.

 • Tlačítko zcela vlevo slouží k vyvolání postranní nabídky, na kterou se podíváme později.
 • Rozbalovací nabídka slouží k přepínání mezi různými sekcemi a pohledy. Na výběr jsou například notifikace, novinky, seznam, přátel s možností vyhledávání a zobrazením stavu, zprávy, skupiny, stránky, seznam narozenin a události.
 • Tlačítko s obálkou slouží k přepnutí do chatu, skrze který můžete komunikovat s ostatními uživateli. Uživatelské rozhraní této sekce nepřekvapí – zachovává tradiční koncept konverzací seskupených podle kontaktu a po “rozklepnutí” obvyklou formu dialogu dvou stran, do které lze odpovědět skrze textové pole v dolní části okna.

Postranní nabídka

Postranní nabídka

Rozbalovací nabídka

Rozbalovací nabídka

Zprávy dle kontaktu

Zprávy dle kontaktu

 • Tlačítko se zeměkoulí přepne do hlavního streamu novinek.
 • Konečně poslední tlačítko, situované zcela vpravo, dovoluje odeslat na vaši zeď stav. Konkrétně můžete zadat text, přidat fotografii (pořízenou nebo z galerie), označit přátele a přidat smajlík. Nechybí ani nastavení soukromí, tedy výběr skupiny, pro kterou má být stav viditelný.

Prostor v dolní části je vyhrazen relativně nápadnému reklamnímu proužku. Bohužel se ho legální cestou nezbavíte – autoři neposkytují placenou verzi, která by byla bez reklam.

Do sekcí Facebooku přes rozbalovací nabídku

Podívejme se nyní podrobněji na jednotlivé sekce, mezi kterými můžete přepínat skrze roletkové menu v horní liště, případně, jak je u aplikací s designem Holo UI zvykem, horizontálním posunem.

Notifications – chronologicky řazený seznam oznámení, ve kterém se dozvíte, kdo a kdy “lajkoval” nebo komentoval vaše příspěvky, přijal vaši žádost o přátelství a podobné důležité informace. Tapnutím na oznámení se dostanete k příspěvku, kterého se týká.

Přehled oznámení

Přehled oznámení

Otevření příspěvku - fotografie

Otevření příspěvku – fotografie

Detail příspěvku

Detail příspěvku

News – přehled novinek jsme si popsali výše, takže jen připomeňme, že se jedná o vybrané příspěvky vašich přátel, které můžete prohlížet, komentovat a označovat jako oblíbené.

Přehled novinek

Přehled novinek

Možnosti práce s příspěvkem

Možnosti práce s příspěvkem

Komentáře k příspěvku

Komentáře k příspěvku

Komu se to líbilo?

Komu se to líbilo?

Friends – seznam přátel je seřazený podle abecedy, přičemž kontakty, které jsou dostupné online, jsou zobrazeny v samostatné sekci jako první. V seznamu je možné vyhledávat, klepnutím na kontakt se dostanete na stránku, ze které můžete posílat příspěvky na jeho timeline, posílat zprávy, nebo ho “šťouchnout”. Na obrazovkách po stranách lze prohlížeč timeline, alba, fotky a videa vystavená zvoleným kontaktem.

Seznam přátel

Seznam přátel

Profil kontaktu

Profil kontaktu

Timeline uživatele

Timeline uživatele

Alba uživatele

Alba uživatele

Fotky uživatele

Fotky uživatele

Videa uživatele

Videa uživatele

Messages – komunikace mezi uživateli na Facebooku. Jednotlivé konverzace jsou seskupeny podle kontaktu a řazeny od nejnovějších po nejstarší. Po otevření je chat prezentován obvyklou formou, proti oficiální aplikaci chybí ale širší nabídka smajlíků a takzvané nálepky.

Chat - konverzace podle kontaktu

Chat – konverzace podle kontaktu

Chat - konverzace s kontaktem

Chat – konverzace s kontaktem

Chat - výběr smajlíků

Chat – výběr smajlíků

Groups – skupiny otevírají jako první časovou osu. Na postranních obrazovkách lze prohlížet členy a publikované fotky.

Skupiny - timeline

Skupiny – timeline

Skupiny - členové

Skupiny – členové

Skupiny - fotografie

Skupiny – fotografie

Pages – pokud nějakou webovou stránku na Facebooku označíte jako oblíbenou, zobrazí se v tomto seznamu. V detailech pak lze kromě timeline prohlížet také alba a fotografie.

Stránky - timeline

Stránky – timeline

Stránky - alba

Stránky – alba

Stránky - fotky

Stránky – fotky

Birthdays – praktický kalendář, zobrazující blížící se narozeniny vašich kamarádů. Pokud dotyčný vyplnil a zveřejnil i rok narození, zobrazuje se v tomto seznamu velkým modrým číslem po pravé straně.

Narozeniny

Narozeniny

Events – přehled událostí, kterých jste se zúčastnili, nebo kterých se chystáte zúčastnit. Položky v této sekci se otevírají primárně na záložce About, kde můžete potvrdit či odmítnout účast, pozvat přátele a sledovat, kolik lidí bylo pozváno/potvrdilo/neví/odmítlo. Na další obrazovce je pak timeline k danému eventu.

Události

Události

Detail události

Detail události

Timeline události

Timeline události

Postranní nabídka pro akce

Zmínili jsme, že levým tlačítkem v horní nabídce vyvoláte postranní menu. To obsahuje následující položky:

 • Vyhledávání – jednoduché hledání stránek a lidí. Do textového pole zadáte hledaný text, přes tlačítko pod ním vyberete, zda má být hledáno v lidech nebo stránkách. Následně klepnete na ikonu lupy a počkáte si na výsledky.

Postranní nabídka

Postranní nabídka

Výsledky hledání

Výsledky hledání

Hledání v lidech nebo stránkách

Hledání v lidech nebo stránkách

 • Update status – odeslání stavu s textem, obrázkem, polohou a přítomnými kamarády, které jsme již viděli výše.

Odeslání stavu

Odeslání stavu

Přidání fotky

Přidání fotky

Výběr místa

Výběr místa

Označení přátel

Označení přátel

Výběr cílové skupiny

Výběr cílové skupiny

 • Add photos / Video – odeslání fotografie nebo videa do vaší timeline. Poslat můžete video či fotku z galerie, nebo pořídit nové fotoaparátem telefonu.
 • Publish Check-In – zveřejnění stavu s aktuální polohou. Odpovídá zaslání standardního stavu s vybranou polohou, pouze mění pořadí akcí a jako první vyberete místo, teprve poté napíšete text, přidáte fotky, eventuálně označíte své přátele.

Přidání fotografie

Přidání fotografie

Přidání fotografie

Přidání fotografie

Přihlášení k místu

Přihlášení k místu

 • Send Feedback – odeslání zpětné vazby vývojářům aplikace. Text je posílán buď skrze Gmail, nebo prostřednictvím výchozího e-mailového klienta.
 • Settings – nastavení, na které se podíváme v příští kapitole.
 • Logout – odhlášení aplikace z Facebooku.

Možnosti nastavení

Nastavení se vešlo na dvě a půl obrazovky a najdete zde následující položky:

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

 • Display app icon – zobrazuje permanentně ikonu aplikace v oznamovací oblasti. Kromě toho, že je v takovém případě k Atriu možné přistupovat skrze tuto oblast, aniž byste museli hledat v seznamu aplikací, je také menší šance, že program bude ukončen správou paměti.
 • Chat Avaiability – tento přepínač rozhoduje o tom, zda budete při spuštěné aplikaci dostupní na chatu.
 • Maps in News Feed – jestliže je tato volba aktivní, pak u stavů s odeslanou polohou (check-inem) bude zobrazena mapa s vyznačenou pozicí místa.
 • Font size – nastavení velikosti písma výběrem jedné ze čtyř velikostí.
 • Data Sync interval – jak často bude aplikace kontrolovat aktualizace? (jednou za 3/5/10/15/30 minut/1/2/4 hodiny/nikdy).

Ikona v oznamovací oblasti

Ikona v oznamovací oblasti

Interval synchronizace

Interval synchronizace

Velikost písma

Velikost písma

 • Notifications – můžete zapnout/vypnout upozornění na nové události v timeline, narozeniny a chat. Volitelně lze nastavit notifikaci (uživatelsky nastavitelným) zvukem, vibracemi a blikáním LED. Připraven je také Do Not Disturb režim, který v zadaném čase deaktivuje veškerá upozornění. To oceníte především tehdy, nechcete-li být rušeni během spánku nebo ve škole.
 • Images – v této části lze ovlivnit načítání obrázků v nízkém rozlišení, případně jejich stahování výhradně při připojení přes Wi-Fi. Pokud by se vyskytly problémy s načítáním obrázků, může je pomoci vyřešit vymazání keše, tedy položka Clear image cache.
 • Nakonec je v sekci Others odeslání zpětné vazby, vyčištění keše historie a zákaz běhu na pozadí, při kterém bude aplikace po opuštění zcela ukončena.

Resumé

Program Atrium for Facebook rozhodně stojí za pozornost – poskytuje vše, co budete potřebovat pro práci s největší sociální sítí, v moderním kabátku ve stylu Holo UI. Neubráníme se ale srovnání s oficiálním klientem Facebook či další alternativní aplikací Friendcaster, kterou jsme recenzovali nedávno.

V čem je lepší Atrium?

Atrium for Facebook: novinky

Atrium for Facebook: novinky

Atrium for Facebook: přepínání mezi sekcemi

Atrium for Facebook: přepínání mezi sekcemi

Atrium for Facebook: možnosti nastavení

Atrium for Facebook: možnosti nastavení

 • Designově čistší.
 • Lepší podpora stavů (text, foto, místo a účastníci).
 • Lépe zpracovaný “kalendář” narozenin.
 • Pro chatování není nutné stahovat samostatnou aplikaci.
 • Stabilnější a jistější notifikace.
 • Zcela zdarma (ovšem s reklamou).
The app was not found in the store. :-(

Čím boduje Friendcaster?

Friendcaster: novinky

Friendcaster: novinky

Friendcaster: sekce

Friendcaster: sekce

Friendcaster: nastavení

Friendcaster: nastavení

 • Možnost změny grafického tématu, včetně varianty s tmavým pozadím, vhodné pro (S)AMOLED displeje.
 • Podpora práce s více účty.
 • Funkce “Zip It” – skrývání příspěvků od zvolených uživatelů a aplikací.
 • Upozornění na události v plovoucím okně.
 • Ukládání příspěvků.
 • Synchronizace kontaktů s adresářem telefonu.
 • Širší podpora check-inů.
 • Lze koupit placenou verzi bez reklam.
The app was not found in the store. :-(

Čím zaujme oficiální aplikace Facebook?

Oficiální aplikace Facebook: novinky

Oficiální aplikace Facebook: novinky

Oficiální aplikace Facebook: sekce

Oficiální aplikace Facebook: sekce

Oficiální aplikace Facebook: nastavení

Oficiální aplikace Facebook: nastavení

 • Jednoznačně jednoduchostí, díky které si s ní poradí i méně zkušení uživatelé.
 • Kompletní lokalizací do češtiny.
 • Spolehlivými notifikacemi.
 • Plnou podporou stavů (text, fotka, místo, přítomní, nálada/co sledujete/co čtete/…)
Facebook
Facebook
Developer: Facebook
Price: Free+

Je jisté, že vybrat z těchto tří programů jednoznačně nelze – vždy bude záviset na osobních preferencích každého uživatele, které funkce pro práci s Facebookem považuje za podstatné a bez kterých se naopak snadno obejde.

Drobnou pihou na kráse je absence lokalizace do češtiny – Atrium komunikuje výhradně v angličtině. Problémem do budoucna mohou být poměrně zanedbávané aktualizace – zatím poslední verze pochází z ledna tohoto roku, což znamená, že již přes pět měsíců vývojáři spí zimním spánkem.

Aplikaci Atrium for Facebook si dosud stáhlo přes sto tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,1 (pro srovnání: konkurenční Friendcaster má přes pět milionů instalací a známku 4,0, oficiální aplikace Facebook pak má sice přes 500 milionů stažení, ale známku 3,9). Instalační balíček velký 3,8 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a novějším.

Na závěr přidejme názory spokojených uživatelů Atria – jako první dostane slovo Michal Gruber, který udělil čtyři hvězdičky a napsal: “Nebe a dudy oproti oficiální aplikaci. Nicméně ještě by to chtělo snížit náročnost na RAM paměť, přeci jen 60 MB mi přijde trochu zbytečně moc. Na druhou stranu se dá nastavit, aby aplikace vůbec neběžela na pozadí, což vítám. Graficky je app vytvořená pěkně, samozřejmě by to ještě šlo trochu vylepšit, doladit do plochého designu Holo atd. Nejpodstatnější výtku mám ale k faktu, že zatím neexistuje placená verze bez reklam, tudíž se stále objevuje v dolní části obrazovky pruh s reklamními bannery.” Dáša Šašinková konstatuje: “Zatím asi nejlepší app mnohem lepší než ofiko app. hlavně ta velikost pro zařízení s malou interní paměti je k nezaplacení.”

The app was not found in the store. :-(
 

Komentáře

Strucky

strucky 0

15.6.2014 8:51

Já seznal, že je pro mě jednodušší skousnout oficiální aplikaci (stejně na FB netrávím velkou část života, jako někdo), protože pak aspoň nemusím opisovat e-mail a heslo, když spojuji nějakou hru s Facebookem – stačí jenom spojení potvrdit.

JanBartos

z aplikace
15.6.2014 10:14

Nejlepší FB aplikace je m.facebook.com ;-)

AterCZ

z aplikace
15.6.2014 18:44

Lepší než originální Facebook app… Rychlejší, nežere tolik baterií.

Caszidy

Caszidy

15.6.2014 19:19

Zkopíruji sem svůj komentář k předchozímu článku, jelikož by podle mně byla škoda, kdyby zapadly aplikace, které jako jediné mohu opravdu doporučit tzn. Klyph a FrontPage.
“Hned v první větě je chyba, oficiální aplikace od FB je totiž ve skutečnosti strašná:-) Ano, designově ji konečně přiblížili holo vzhledu, ale ta nechutná rozežranost na RAM paměť zůstala, stejně jako snad největší počet nutných oprávnění ze všech aplikací na Google Play.
Osobně jsem vyzkoušel snad všechny alternativní aplikace třetích stran Fast Pro for Facebook, Atrium, Spatio, Fastbook Pro, nebo i právě Friendcaster, ale stejně mohu nakonec doporučit jedinou. Tou je Klyph. Vynikající rychlost, stabilita, vzhled alá Google Plus, minimum oprávnění, díky push notifikacím neběží vůbec na pozadí a nezabírá tak zbytečně RAM paměť. Věčná škoda, že kvůli neustálému „házení klacků pod nohy“ vývojářům třetích stran od Facebooku, její autor vývoj ukončil a zveřejnil kód pro open source (takže jestli máte zájem, můžete klidně ve vývoji pokračovat sami ;-) problém je v neustálých změnách Facebook API, přičemž od roku 2016 podle zákulisních informací neumožní další velká změna FB API v podstatě jakékoliv fungování aplikací třetích stran)
Přestože však autor Klyphu vývoj zastavil, aplikace nadále bezproblémově funguje, pouze si rozmyslete nákup Pro verze, která odstraňuje reklamy.
Jinak doporučuji věnovat pozornost i právě vyvíjené aplikaci Frontpage (na Google Plus si najděte komunitu Frontpage, pokud vás zajímá víc), ta vypadá opravdu velice nadějně.”
PS: díky, že jste citovali můj komentář z Google Play;-) (Caszidy=Michal Gruber;-)

mikrom

mikrom

15.6.2014 19:24

JanBartos: hodne si lidi chvali https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aquasoup.notiface na takovyto kdó mi pise atd, a z ni jsou prokliky na mobilni verzi fb. na takovy ty nabuseny telefony ala xperia tipo uplna spasa.

John

John

z aplikace
16.6.2014 3:44

ikdyby byla ta app sbelepsi vidim na tech fotkach dole tu reklamu a uz chytam vztek … nejhorsi co muze bejt otravny reklamy

Ip Man

Ip Man

16.6.2014 4:51

Obě dvě docela dobrý, ale originál app je originál

Fido

Fido

20.6.2014 14:31

Oficiální aplikace má jednu obrovskou a pro mě naprosto nepřekonatelnou vadu. Nejde u ní nastavit řazení příspěvků podle času. Opravdu mě nezajímají 2 dny staré, dávno přečtené příspěvky, které FB z nějakého důvodu vyzdvihuje. Mě zajímá co aktuálně někdo napsal a nechci novinky lovit někde na 57-mé stránce, kam je svým nepochopitelným a nelogickým řazením umístí FB.
Osobně používám Klyph, který ale bohužel nemá chat. Atrium tedy vyzkouším.

fotr - Kumquat AOKP ICS, Robyn MiniCM9

z aplikace
27.6.2014 1:03

Fido – řazení od nejnovějších příspěvků je možné

CUCU

18.7.2015 8:19

Fotr- v tom případě prosím o nápovědu, nikde jsem to nenašel a proto jí nepoužívám.
Díky

RSS (komentáře k článku)