TOPlist

Plnohodnotný Assassin’s Creed dorazil na mobily a tablety! Vypadá parádně, Androiďáci ale zapláčou…

assassins creed mirage
  • Assassin’s Creed Mirage dnes oficiálně vyšel na jablečné telefony a tablety
  • Zdaleka nejlépe vypadá na novém iPadu s čipem Apple M4
  • Hru je nyní možné pořídit za akční cenu a lze ji vyzkoušet na 90 minut zdarma

Od dnešního dne (7. června) se fanoušci série Assassin’s Creed můžou ponořit do atmosféry středověkého Bagdádu v mobilní verzi hry Mirage. Tento titul, původně prezentovaný Applem jako ukázka výkonu čipu Apple A17 v iPhonu 15 Pro, slibuje konzolovou kvalitu herního zážitku na mobilních zařízeních. Ostatně na velké konzole také kromě počítačů vyšel a přestože nejde o tak ambiciózní díl, jakým byla například Valhalla, jde stále o jednu z prvních AAA her, která vyšla kromě konzolí i na telefony a kromě grafických ústupků dostáváme plnotučný zážitek.

Assassin’s Creed Mirage na jablečných zařízeních

Mirage se vrací k tradičním kořenům série s důrazem na parkour a stealth. Hráči se ocitnou v roli Basima Ibn Ishaqa a děj se odehrává především v Bagdádu. Samozřejmě nechybí ikonické zbraně včetně vystřelovací dýky a široká škála možností, jak se s nepřáteli vypořádat. Příběh se odehrává v 9. století n. l. v době vrcholícího Zlatého věku islámu. Hru jako takovou ale není věřím třeba nikterak zvlášť představovat. Jde zkrátka o plnohodnotného asasína, na nějž jsme dlouhá léta zvyklí.

Vyšel už minulý rok a Apple společně s Ubisoftem přislíbil, že letos vyjde i na jeho mobilní zařízení. A tak se právě nyní stalo. Mnozí z nás byli zvědaví, jak takto náročný titul jablečné stroje zvládnou. A výsledek? Na iPhonu 15 Pro/15 Pro Max (to jsou jediné dva telefony, na nichž je možné hru spustit) běží v rozlišení 1398 x 645 pixelů a při 30 snímcích za vteřinu, avšak v některých situacích hra padne i pod tuto hranici. Na malém displeji je takto nízké rozlišení ještě docela akceptovatelné a hra nevypadá vůbec špatně.

Kromě iPhonů je možné si titul zahrát také na iPadech s čipem M1 či novějším. Na nich běží hra o poznání lépe a ve vyšším rozlišení, hlavně na nejnovějším iPadu Pro s čipem M4. Tam běží v rozlišení 1937 x 1335 a stabilně na 30 fps. To je více než působivý výsledek, bavíme se stále o ARM čipu, kterému navíc nepomáhá žádné aktivní chlazení.

assassins-creed-mirage-iphone

Assassin’s Creed Mirage je na App Store dostupný za velmi sympatickou zaváděcí cenu 599 Kč. Ta bude platit do 20. června, poté se zvýší na 1 199 Kč. Hru si můžete na hodinku a půl navíc vyzkoušet zcela zdarma.

Mohli bychom se v budoucnu dočkat AAA her i na Androidu?

Mobilní verze Assassin’s Creed Mirage je momentálně dostupná pouze pro iOS. To vyvolává samozřejmě logickou otázku — dostaneme někde velké AAA tituly i na Androidu? Výkon na to bezpochyby je, minimálně pokud se budeme bavit o čipech jako Snapdragon 8 Gen 3 nebo Dimensity 9300. Nicméně existuje několik faktorů, které by mohly bránit jejich vydání. Jablíčkáři obecně utrácejí v obchodech s aplikacemi více peněz než lidé používající Android, což jistě ví i vydavatelé her. Tam osobně vidím jednu z mnoha překážek. Mezi ty další by mohla patřit i optimalizace. Ale nikdy neříkej nikdy…

Dávají vám velké AAA hry smysl na mobilních platformách?

Zdroj: Ubisoft

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)