Vývoj letí kupředu, ARM a TSMC chtějí vyrobit 7nm čip

cpu-computers-2707647-4000×3000

Dva přední výrobci procesorových čipů, ARM a TSMC si dohodli spolupráci na vytvoření čipu za použití 7nm technologie. Nebudou ale první, neboť prvenství jim už loni v létě sebralo IBM, které 7nm čip vyrobit dokázalo. Chtějí ale být alespoň první, kdo uvede takto drobné čipy na komerční trh.

Vyrobit 7nm čip není levné, ani jednoduché

Intel a IBM spolu závodili o vyrobení 7nm čipu již nějakou dobu. Byl to závod na dlouhou trať, kterou IBM zvládlo rychleji. Jenže náklady na výrobu byly natolik vysoké, že již po představení tohoto čipu bylo jasné, že nemá žádnou naději na široké uplatnění nejméně do roku 2018, možná 2019. Intel ve vývoji pokračuje a snaží se ze všech sil, ale v jeho případě se zdá, že se ničeho zajímavého nedočkáme ještě déle, přinejmenším prý do roku 2020. Společnosti ARM a TSMC se tedy rozhodli Intelu a IBM vyfouknout prvenství v prvním komerčně nasazeném typu.

7nm čip může přjít brzy

Toto společné úsilí je výsledkem přátelského vztahu mezi společnostmi, jejichž spolupráce nám již v minulosti přinesla 16nm a brzy přinese i 10nm čipy. Těch bychom se na komerčním trhu měli dočkat někdy v prvním čtvrtletí příštího roku, tedy několik měsíců před nasazením 10nm čipů Intelu.

Průlom ve výrobním procesu

Když IBM vyrobilo svůj první 7nm čip, připisovalo zásluhy nově vynalezené technologii, tzv. EUV litografii (Extreme Ultraviolet Litography), která pracuje s vlnovou délkou 13,5 nm. Je zajímavé, že se TSMC s touto technologií příliš nekamarádí, nejspíše proto, že právě EUV litografie je v současnosti hlavní překážkou pro jakýkoli druh hromadné výroby.

Rozhodně bude zajímavé dál sledovat, jak se bude situace u jednotlivých výrobců vyvíjet. Ještě před nedávnem jsme všichni měli za to, že 10nm technologie je hranice a níže to již nepůjde, alespoň ne za současných podmínek. Ale jak se zdá, ono to ještě pořád jde zmenšovat.

Také by vás zajímalo, kam se tento trend zmenšujících se procesorů bude ubírat dál? Kdy přijdou 5nm čipy? A kdy 1nm?

Zdroj: AA.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)