Apple Pay je v Česku: Bezkontaktní platby pomocí iPhonu jsme rovnou vyzkoušeli

apple pay cesko placeni pomoci telefonu

Majitelé zařízení s iOS se konečně dočkali. Od 19.2. 2019 je Apple Pay dostupný konečně i v České republice a můžou si tak vyzkoušet placení pomocí telefonu či hodinek. Což je něco, co máme na “našem” systému Android již od roku 2017. Novinku od Applu jsme se rozhodli vyzkoušet a porovnat s Google Pay (dříve Android Pay).

Apple Pay aneb rychlé placení v obchodech pomocí telefonu nebo hodinek

Samotné nastavení Apple Pay je téměř identické jako u Google Pay. V první řadě si musíte zjistit, jestli vaše banka tuto službu podporuje. V tuto chvíli se podporuje celkem 7 bank a jeden startup. Seznam bank s podporou Apple Pay můžete nalézt níže:

  • Air Bank
  • Česká spořitelna
  • Edenred
  • J&T Banka
  • Komerční Banka
  • mBank
  • Moneta Money Bank
  • Twisto

Poté stačí otevřít v telefonu aplikaci Wallet, přidat debetní či kreditní kartu pomocí fotoaparátu případně manuálně a následně pokračovat v krocích, které vám zadá banka. Jde o potvrzení a propojení funkce. Zabere to chvilku, stejně jako u Google Pay. Platit pomocí Pay můžou majitelé chytrých telefonů iPhone SE, iPhone 6 a novějších či chytrých hodinek Apple Watch. A to na všech bezkontaktních terminálech, kde se dá platit klasickou kartou.

Rozdíl vidíme v nutnosti potvrzení při samotné platbě. Zatímco u Google Pay můžete s částkami do 500 Kč platit jen tak, že rozsvítíte displej, nad 500 Kč už musíte mít telefon i odemknutý. U Apple Pay musíte využít pokaždé pro potvrzení platby otisk prstu Touch ID anebo musíte oskenovat tvář u Face ID a novějších iPhonů. Samotné placení je v případě Touch ID okamžité, jak můžete vidět na videu níže.

Apple Pay je v České republice! Placení iPhonem jsme vyzkoušeli

Apple Pay je v České republice! Placení iPhonem jsme vyzkoušeli

Samozřejmě u Google Pay může hrozit to, že vám ukradnou telefon a budou si platit. Ale úplně stejně to probíhá i u platebních karet, které ve výchozím nastavení přijímají platby bez PIN kódu do 500 Kč. Pokud chcete vyšší bezpečnost, nastavíte si na kartu limity menší než 500 Kč anebo funkci úplně vypnete. U Applu Pay ale uživatelé na výběr nemají, každopádně představa, že při každém malém nákupu za pár desítek korun se musí skenovat tvář, nezní moc pohodlně. Výše se ještě můžete podívat na screenshoty z aplikace Apple Wallet, pomocí které Apple Pay funguje.

Využíváte placení pomocí telefonu pravidelně?

Zdroj: TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)