Apple iCloud napadli hackeři. Jsou webová úložiště bezpečná?

icloud-security-risk

Poslední roky se stále více a více prosazují webová úložiště, tzv. cloud. Data nejsou v tomto případě uložena ve vašem zařízení či nosiči, ale jsou kdesi na webovém serveru, na který poté máte přístup odkudkoliv. Samozřejmě s internetovým připojením. Občas si ale určitě každý z nás položí otázku – jsou naše data v bezpečí, když k nim nemáme fyzicky přístup? Zde už záleží na kvalitě samotné služby, která musí zajistit patřičné bezpečnostní prvky. O tom, že uchovávat v cloudu citlivá data není příliš bezpečné, se přesvědčily známé celebrity, které použily webové úložiště iCloud od Applu k ukládání svých lechtivých fotografií. Hackeři službu iCloud napadli a fotografie zveřejnili na internet.

Jennifer Lawrence doplatila na útok hackerů také - její fotky se objevily na internetu Jennifer Lawrence doplatila na útok hackerů také – její fotky se objevily na internetu

Jak vlastně celý útok proběhl? V jednoduchosti je síla – útočníci použili skript, který se snažil uhodnout hesla k účtu u služby Find My iPhone, která proti těmto útokům nebyla ochráněna. Skript postupně zkoušel databázi 500 nejčastěji používaných hesel a pravděpodobnost, že se u některého účtu trefí, byla velmi vysoká. Tak útočníci získali přístup také k datům ze služby iCloud. Bohužel to odneslo i několik celebrit – například hlavní hrdinka filmu Hunger Games Jennifer Lawrence.

Jsou cloudová úložiště opravdu bezpečná?

Chyba byla v první řadě na straně uživatelů, kteří ke svým účtům použili velmi jednoduchá a známá hesla, což je základní bezpečností chyba. Vinu nese na svých bedrech samozřejmě také Apple, který chybu systému opravil až nyní, když se o celém problému dozvěděla veřejnost. V těchto případech bývá nejsmutnější fakt, že občas chybu neuděláte vy, ale váš poskytovatel služby a únik dat nemůžete ovlivnit. I proto zde platí jednoduchá poučka – citlivá a důležitá data byste cloudu svěřovat neměli. Nikdy totiž nebudete mít 100% zaručeno, že jsou vaše data v bezpečí.

Používáte cloud? Bojíte se o svá data?

zdroj: thenextweb.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (0)