Publikujte aplikace v App Store? Pozor na snadný bankrot!

AppStore
  • Apple kapituloval, iOS 17.4 přijde s možností instalovat alternativní obchody s aplikacemi
  • Výrobce současně výrazně překopal systém provizí pro vývojáře v Evropské unii
  • Podmínky vypadají lákavě, ale ukrývají nemalá rizika pro autory aplikací

Apple je dlouhodobě v hledáčku evropských úředníků. Přechod na USB-C u loňských telefonů jsem ocenil, některé další tlaky na společnost z Cupertina ale dobře nevnímám. Ne vždycky jsou vynucené změny k prospěchu zákazníků, Apple zaměstnává nejchytřejší lidi na světě.

Občas se stane, že Apple sice plní konkrétní nařízení, ale místo zlepšení situace následuje pravý opak. V případě změny provizí v rámci App Store se na první pohled zdá, že všechno je v pořádku. Místo 30 procent budou vývojáři platit o 13 procent méně, kde je tedy zrada?

Apple-EU-Digital-Markets-Act-updates-infographic_inline.jpg.large_2x

Zrada se skrývá za poplatkem, který Apple bude účtovat za stažení aplikace z App Store! Ano, přesně jeden milion stažení mají vývojáři k dispozici zdarma. Ale potom? 50 centů, v současném kurzu přibližně 12 korun za každé jedno stažení. Poplatek navíc bude Apple vybírat každý rok, nejedná se o jednorázovou záležitost. A především – netýká se to jen placených aplikací, ale úplně všech a je úplně jedno, že je daná aplikace kompletně zdarma a autor vůbec nepočítal s tím, že by aplikaci nebo její část jakkoliv monetizoval.

Mít oblíbenou aplikaci v App Store bude riziko!

Možná namítnete, že dosáhnout na milion stažení je náročný úkol. Ano, souhlasím. Ale v dnešní virální době se nějaká aplikace snadno může rozšířit během několika málo dní. Uvažujme nad aplikací, která nabídne přístup k nějaké zajímavé AI funkci, AI bude trendem roku 2024. Za aplikací nebude stát žádná nadnárodní korporace, ale parta nadšenců s nápadem. Aplikace si z App Store stáhnou a vyzkouší dva miliony uživatelů, bude to zkrátka in, všichni o ní budou mluvit. Ale jakmile dojde na placení, bude problém. Autoři rázem budou na poplatcích dlužit společnosti Apple přesně půl milionu euro!

Sám jsem zvědav, jak Apple nastaví kontrolní mechanismus v této oblasti. Jestli vývojářům zašle upozornění, že jejich bezplatný milion stažení je vyčerpán. Jisté je ale jedno – Apple si novým nastavením pravidel opět udělal další nepřátele. Velmi obsáhle a samozřejmě kriticky se na adresu nových pravidel vyjádřili například autoři Spotify a nebudou jediní. Fortnite se sice brzy vrátí na obrazovky telefonů Apple, ani jeho autoři ale nejsou z nových pravidel nadšeni. Tahle bitva ještě zdaleka neskončila…

Jak dlouho vydrží nové podmínky pro App Store v platnosti?

Zdroj: Apple

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)