Menu

App 2 SD a Move2SD Enabler: Přesun aplikací na paměťovou kartu

Dvě jednoduché aplikace, díky kterým budete moci přesunout z interní paměti na SD kartu i ty programy, jež to samy o sobě nedovolují. (vyžadován Android 2.2+ a root!)

Prakticky všechny telefony nižší a střední třídy mají jeden zásadní hardwarový nedostatek: relativně malou kapacitu interní paměti. Pokud například výrobce deklaruje interní paměť o velikosti 512 MB, reálně budete mít k dispozici asi 160 – 170 MB. Počítejte s tím, že po nakonfigurování telefonu a kompletní synchronizaci kontaktů a kalendáře vám zbude jen něco málo přes 120 MB (viz konkrétně Samsung Galaxy Gio). Může se to zdát hodně, neboť aplikace pro Android nejsou většinou příliš velké, nicméně pokud si ukládají pracovní data taktéž do interní paměti, dříve či později vám nejspíš začne být prostor těsný.

Operační systém Android 2.2 Froyo přinesl jako patrně nejzásadnější novinku možnost přesouvat aplikace na paměťovou kartu (konkrétně tuto schopnost poprvé prezentoval Vic Gundotra na Google I/O 2010). Tím se výrazně šetří prostor interního úložiště a do telefonu tak můžete nainstalovat až několikanásobně více programů ve srovnání se zařízeními běžícími na starších verzích (viz např. takřka fatální problémy s nedostatkem paměti Vodafonu 945 s Androidem 2.1).

Tip č. 1: Jak přesouvat aplikace na paměťovou kartu pomocí systémových prostředků

Poznámka: všechny níže uvedené postupy fungují pouze na Androidu 2.2 a novějším.

V Nastavení (do kterého se zpravidla dostanete z domovské obrazovky stiskem tlačítka [Menu] a volbou Nastavení) přejdete do sekce Aplikace a zde pak do Správa aplikací. Po tapnutí na vybranou aplikaci se dostanete do nabídky, ze které můžete program ukončit, odinstalovat a pokud to podporuje, také Přesunout na kartu SD.

Přesun aplikace na kartu pomocí systémových prostředků

Přesun aplikace na kartu pomocí systémových prostředků

Je tu jedno poměrně zásadní “ale”: ne všechny aplikace přesun na SD kartu dovolují. Pokud pak nainstalujete do telefonu více takových programů, můžete se dopracovat k hlášení o nedostatku paměti i v případě, že máte Android 2.2 nebo vyšší.

Tip č. 2: Jak přesouvat aplikace na paměťovou kartu efektivně

Možná jste v předchozím postupu narazili na otázku, zda je nutné v případě, kdy máte například nainstalovaných sedmdesát aplikací, procházet jednu po druhé a zjišťovat, zda ji lze nebo nelze přesunout. Ne, nutné to není: řešením je program App 2 SD, který si můžete stáhnout z Android Marketu.

Po jeho spuštění se dostanete do okna, kde uvidíte tři záložky. První – Movable – zobrazuje všechny programy nainstalované v paměti telefonu, které je možné přesunout. Je pak jen na vás, zda budete přesouvat jednu po druhé, nebo využijete zkratku [Menu]-Move all apps, která postupně vyvolá nastavení jednotlivých programů a vy pouze potvrdíte jejich přesun.

Okno aplikace App 2 SD

Okno aplikace App 2 SD

Přesun všech aplikací, které to umožňují

Přesun všech aplikací, které to umožňují

Druhá záložka On SD Card vyobrazuje všechny programy, které jsou nainstalované na paměťové kartě a konečně třetí Phone Only ty, které přesunout nejde. Nebo jde? Uvidíte dále!

App 2 SD Free (move app to SD)
Sam Lu
Verze2.11 (13. 4. 2011)
Velikost225 kB
2.2+
 

Zdarma

Když dochází místo, je čas na Move2SD Enabler!

Jak jsme si řekli výše, některé aplikace na SD kartu přesunout nelze. Tedy teoreticky. Pokud ale máte Android 2.2 nebo vyšší a provedli jste root (bez této podmínky další postup nebude fungovat!), můžete zkusit program Move2SD Enabler. Co umí? Hodně zjednodušeně řečeno: zpřístupní u aplikací, jež oficiálně nelze přesunut na paměťovou kartu, tlačítko Přesunout na kartu SD. Hned na začátek je ale dobré podotknout, že tato možnost ani poté není přístupná pro všechny programy – třeba takové Mapy Google nebo Google Mail prostě nepřesunete. Smiřte se s tím. Drtivou většinu dodatečně nainstalovaných aplikací ale přesunout půjde!

Než se pustíme do pokusů, dovolujeme si upozornit, že přesunem aplikací, jež tento úkon nativně nepodporují, riskujete jejich nefunkčnost, nestabilitu, nebo jiné problémy. Vše tedy podstupujete jen na vlastní riziko a nejlépe si před zahájením dalších kroků udělejte zálohu!

Po stažení a instalaci Move2SD Enableru budete při prvním spuštění upozorněni, že program vyžaduje práva root a je nutné mít povolené ladění USB (to provedete v Nastavení-Aplikace-Vývoj aktivací zatržítka Ladění USB). Pokud telefon tyto dvě podmínky splňuje, deaktivujte zatržítko Show at startup, stiskněte tlačítko I´ve read it a pokračujte Next.

Musíte mít povolené Ladění USB

Musíte mít povolené Ladění USB

Úvodní obrazovka aplikace Move2SD Enabler

Úvodní obrazovka aplikace Move2SD Enabler

Tím se dostanete k obrazovce se třemi přepínači, kterými volíte, kam se budou instalovat další aplikace a současně také můžete zpřístupnit tlačítko Přesunout na kartu SD u těch již nainstalovaných. Výchozí je volba Auto, kdy je na instalované aplikaci, které úložiště použije – to je de facto stávající stav. Volba Internal naopak donutí všechny instalované programy používat výhradně interní paměť. Zde je samozřejmě otázkou, jaký praktický význam by to pro vás mělo.

Když přepnete volbu na External, budou nově instalované programy používat externí paměť – tedy SD kartu. Co víc: i u programů, které to dosud nepodporovaly, budete nyní moci v nastavení aplikace použít tlačítko Přesunout na kartu SD. Zvolte tedy požadovanou možnost a potvrďte ji tlačítkem Apply. Následně byste měli být systémem požádáni o práva roota.

Volbou External zpřístupníte přesun aplikací na SD kartu

Volbou External zpřístupníte přesun aplikací na SD kartu

Poté se ještě zobrazí upozornění, že programy jako App 2 SD nejsou schopny detekovat nově odemčené aplikace jako vhodné k přesunutí a že pokud chcete přesouvat programy na kartu, musíte to provést postupem, jež jsme si uvedli v prvním tipu. Stiskem tlačítka Yes se pak rovnou přepnete do nastavení aplikací.

Upozornění, že App 2 SD a podobné aplikace nemusí fungovat správně

Upozornění, že App 2 SD a podobné aplikace nemusí fungovat správně

Funguje to?

Úspěšně jsme takto přesunuli celou řadu programů, které to původně neumožňovaly – namátkově Handcent SMS, TweetDeck, Read It Later, TV Program, F1.com 2011, Palmary Weather Pro, Meteoservis a několik dalších. Všechny fungovaly i po této operaci, pouze nebyly dostupné jejich widgety. Jak jsme upozorňovali výše – ani s Move2SD Enablerem některé aplikace, zejména ty systémové, prostě nepřesunete. Určitě bychom také nedoporučovali přesouvat launchery, které to nativně nepodporují, neboť v případě nedostupnosti SD karty byste mohli přijít o pracovní prostředí. I tak lze ale provedením všech výše uvedených kroků ušetřit desítky megabajtů cenného interního úložiště. Pokud tedy nechcete bojovat s hláškou “V telefonu zbývá málo místa pro ukládání dat,” vyzkoušejte některou z uvedených aplikací.

Samozřejmě budeme rádi, když se o své zkušenosti podělíte v diskuzi pod článkem.

Move2SD Enabler (root only)
Roberto Leinardi
Verze0.9.6 (22. 9. 2010)
Velikost
2.2+

 

Komentáře

xanthor

xanthor

21.5.2011 9:40

Umožnit přesun i těch aplikací, co to nepodporují, se dá s využitím ADB i bez rootu:
http://windroid.blog.mobilmania.cz/2010/06/android-a-instalace-programu-na-sd-kartu/
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=686588

Leos

Leos

21.5.2011 14:22

Ahoj,

potreboval bych prosim poradit. Vlasním HTC Desire HD. Jiz dríve jsem vyuzil aplikaci App 2 SD Free z duvodu nedostatky místa. Napriklad jsem presunul nejake hry na sd kartu. Zpocatku hry ktere byly presunuty na sd kartu funguvali, ale po case kdyz byl telefon nekolikrat restartovan, tak ikonky her se zmenily na klasickou ikonu s zelenym adroidem. Presunute hry pak uz nesli spustit a neslo navratim spravnou ikonu her. Dale jsem zkousel hry presunout zpet na interni pamet, ale neslo to…

Pokud víte o co jde, prosim poradte.
Dekuju,s pozravem Leos

Yellec

Yellec

21.5.2011 14:41

a já přidám tip na Link2SD která mi na Xperii X10 mini pro s 1.6 Androidem umí po vytvoření dalšího oddílu na kartě přesouvat na ní programy. Víc tady http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=919326

xanthor

xanthor

21.5.2011 17:35

Link2SD je fajn i pro novější Androidy, protože umí přesunout i *.dex soubory (dalvik cache) a knihovny (tohle ale není moc spolehlivý, např. mně se po restartu telefonu přesunuly zpátky do vnitřní paměti) a jako bonus i některý programy, co jinak přesunout vůbec nejdou (aktualizovaný Google Mapy nebo Thinkfree Office). Navíc po připojení k PC v režimu mass storage nedojde k odpojení toho druhýho oddílu, takže programy, co na něm jsou, budou běžet dál.

peto

peto

21.5.2011 18:15

Dasa tymto sposobom presunut aj hry a ich SD data? Jedna sa mi o Gameloft hry pretože niektore ich Sd data zaberaju aj 1Gb miesta . Pokial to niekto skušal a mohol by mi to niekto potvrdit ? dakujem .

PM2K

PM2K

21.5.2011 23:06

Handcent SMS není zrovna dobrý kandidát na přesunutí na SD kartu. Jsou aplikace, které běží neustále, jako třeba tato, a proto je potřeba je nechat v paměti telefonu. Widgety se také nepřesouvají, nelze je pak najít v seznamu.
Mám HTC Desire bez rootu a pomocí ADB konzole jsem si toto také již dávno zaktivoval, podle návodu jak píše Xanthor.
Doporučuji.

Mr.Ferda

Mr.Ferda

22.5.2011 13:59

IMHO se jedná pouze o zařízení která mají malou paměť. Nemám s tímto zkušenost. Mám 2GB pro instalaci SW a 6GB na data tvářící se jako SD karta. App2SD je v podstatě nepoužitelný! Přesune z interní pamětí 2GB do “SD” interní paměti 6GB = Rychlost je stejná. Vložená 32GB SD karta se tohoto procesu vůbec neůčastní.

vladacr

vladacr

22.5.2011 22:38

Mám nerootnutý HTC Desire, App2SD Pro ale stejně nemůžu přesunout na kartu hru Asphalt 5. Pomocí výše zmíněného postupu to tiež nefunguje. Rovněž tak se mi nepodařilo přesunout Market a YouTube. Povedlo se někomu, kdo má rootnutý telefon přesunout tyto aplikace na kartu? Díky za odpověď

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

23.5.2011 7:57

To: Leos
Výchozí ikona se zobrazuje v případě, kdy systém nemůže aplikaci nalézt. Pokud ty hry nepodporovaly přesun, nezbude Vám než je nainstalovat znovu a používat jen paměť telefonu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

23.5.2011 7:58

To: Yellec
Díky za tip! Věřím, že bude užitečný majitelům starších verzí Androidu!

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

23.5.2011 8:00

To: PM2K
Ano, máte pravdu. Ostatně na nefunkční widgety jsem ve článku upozornil :).

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

23.5.2011 8:01

To: Mr.Ferda
Ano, pokud je jako SD karta systémem evidována vnitřní paměť, pak to moc smysl nemá…. I když jak se to vezme: raději bych měl aplikace na té 6 GB paměti než na 2 GB. Ale samozřejmě se 2 GB interní paměti asi nebudete řešit problém jejího nedostatku tak často, jako např. majitelé mobilů se 120 MB :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

23.5.2011 8:03

To: vladacr
Problém je právě v tom, že nemáte root. Bez něj to opravdu fungovat nebude, což ostatně uvádím hned v prvním odstavci. Navíc, pokud se nic nezměnilo, HTC Desire snad měl jen Android 2.1 a tam aplikace na kartu není možné přesouvat vůbec.

vladacr

vladacr

23.5.2011 19:59

To: Pavel Kilián
Ale ano, aplikace mám všechny na SD, až na ty výše zmíněné. Navíc ani zde v komentářích zmíněný postup přes ADB mi nefunguje. Můj Desire má Froyo, tedy vetzi 2.2

bkf1

bkf1

24.5.2011 8:34

APP2SD je skvela aplikace, mam ji vyzkousenou na mem nebrandovanem SGS (udajne ma s SGS problemy, ale ty jsem nezaznamenal).

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.5.2011 6:34

To: vladacr
Jak jsem psal: systémové aplikace, na ty bych raději vůbec nesahal. Kdyby se vám je čistě náhodou povedlo přesunout, mohlo by to mít možná i fatální následky na systém.
Co se týká té hry – smiřte se s tím, že ani některé nainstalované aplikace přesouvat nelze. Je to problém na straně vývojáře a můžete jen doufat, že někdy vydá novou verzi, která kartu bude podporovat.

homi

homi

25.5.2011 10:01

Jde presunout (timto zpusobem nebo i jinak) na kartu FlashPlayer?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

25.5.2011 10:49

To: homi
Zkouším to na LG Optimus Black a standardně ne.
Nicméně ani s tím Move2SD Enabler bych v tomto případě asi neexperimentoval.

BOY

BOY

25.5.2011 11:36

Já používam Link2sd co mi to sám přesouvá ihned při stáhnutí z marketu, supr věc

Libor

Libor

17.9.2011 10:10

Potřebuji radu zkoušel někdo přesouvat aplikace na Xperi x8 co mi tam šlo naistalovat Link2SD a nejde nic přesunout nebude to tím že mám Android 2.1 update1. Díky za radu

Bishop

Bishop

17.9.2011 10:38

Hned v prvnim odstavci je napsano, ze to jde az od 2.2+

Libor

Libor

17.9.2011 13:35

A novější verze na X8 není že ? :( A toho jsem si nevšiml. dik

Bishop

Bishop

17.9.2011 14:11

Bohuzel oficialni verze 2.2+ na X8, X10 mini, X10 mini pro neni, teoreticky muzes zkusit nejakou custom romku, protoze jinak se vyssiho androidu nedockas:-)

Libor

Libor

17.9.2011 14:49

Tak to mám smůlu :) Dík a ještě naposled jsem začátečník v androidu :( Co je to romka nemyslím spolu občany :) No a asi toho taky moc nestáhnu protože mě nějak blbne wifi v mobilu. Sorry za komentáře co nepatří ke článku.

Ladinek

Ladinek

29.1.2012 14:54

zdravim co mam delat kdyz mi Galaxy ace “Move2SD Enabler (root only)” tento program nepodporuje? da se nejak obejit protoze galaxy ace ma desne malou vnitrni pamet a stale bojuju s nedostakem mista na aplikace a o aktualizacich ani nemluvim…Poradite nekdo co s tim a jestli to na tomto mobilu vubec jde? diky

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

30.1.2012 10:44

To: Ladinek
To je divné. Neslyšel jsem, že by Move2SD Enabler fungoval jen na specifických konfiguracích….
Máte na tom telefonu opravdu root? Jakou chybu Vám Move2SD Enabler hlásí, nebo z čeho usuzujete, že tento telefon není podporován?

ab

ab

22.2.2012 19:00

Galaxy ACE: Move2SD Enabler NEkompatibilni:(

ab

ab

22.2.2012 19:02

4Karel Kilián: A-Market hlasi nekompatibilitu a nende instalovat Enabler no…
Root se nastavi jak?
Dik

Mary

Mary

14.3.2012 15:11

HTC chacha – enabler – market hlásí nekompatibilitu se zařízením – není možnost stáhnout

Denisa

Denisa

16.6.2012 23:04

Udělala jsem všechno podle výše uvedeného článku, ale když jsem odklikla ‘YES’ přesměrovalo mě to do google play, ale na nabídku nějakých čtyř věcí ke stažení z peníze. Udělala jsem něco špatně?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

18.6.2012 10:14

To: Denisa
Patrně jste odklikla reklamní proužek.
Zkuste to ještě jednou. Zaručeně to funguje tak, jak popisuji v recenzi.

Ondra

Ondra

28.10.2012 20:26

Souhlasim z předchozíma komentářema….mam samsung galaxy ace a u Move 2SD enable se mi na googleplay zorbrazi ze je nekompatibilni s mym pristrojem i presto ze mam root….

PatroSK

PatroSK

3.12.2012 15:56

Systémové aplikácie sa dajú presunúť na SD aj utilitou “ROM Toolbox” (od JRummy):
– zálohovať systémové aplikácie (Gmail, E-mail, Internet browser, Google Maps, YouTube, Google search, systémové widgety…)
– odinštalovať ich
– obnoviť ich zo zálohy a stanú sa užívateľskými (nie sytémovými) aplikáciami, takže sa dajú voľne odinštalovať alebo presunúť na SD cez “Nastavenia / Aplikácie / Spravovať aplikácie

No neskúšajte to s Google Play (Market):
– stala sa nestabilnou pri pripájaní na hlavnú stránku Google Play
– musel som ju skonvertovať späť na systémovú aplikáciu (tiež cez ROM Toolbox)

Pavol

Pavol

10.12.2012 20:10

Jooj htc wildfire s nepodporuje ale da sa to stiahnut aj z alternatyvnych stranok :-)

mrkew

mrkew

28.1.2013 18:57

Mám HTC Wildfire a z tý miniaturní interní paměti jsem zoufalý. Aplikace jako GMail, Webbrowser, Dropbox nebo Acrobat přesunout nejdou a z těch komentářů zas tak moudrý nejsem. Povedl se někomu některý výše zmíněný pokus na HTCčku? Co ten ROM Toolbox? Díky

pt★s

pt★s

4.5.2013 8:17

akce External : Sorry unable to change the default install location

sulks

sulks

11.9.2013 16:42

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když chci přesunout aplikace na sd kartu tak nejdou, jen do interní. Jde to nějak?

Lamar

Lamar

23.1.2014 18:25

Chtěl bych se zeptat mám tablet prestigio multipad 4 ultra quad 8.0 3g a nemám možnost přesunout na kartu sd.Mám jen možnost do interního uložiště,do úložiště usb(už tam bylo) a zpět.Můžete mi s tím pordit prosím ? Díky :)

...

...

26.1.2014 14:21

mám Samsung galaxy trend a v nastavení těch aplikací nemám tlačítko “přesunout na SD kartu” , děsně mě to štve protože mám 16kb paměťovku a je mi celkem k ničemu.. nevíte co s tím?

fb na sd

fb na sd

24.2.2014 13:47

Ahoj mám ALCATEL ONE TOUCH 903D a rád bych si chtěl přesunout facebook na sd kartu ale nejde pls poradte

majka

majka

17.2.2015 18:12

mám alcatel one touch 4010d nastavila jsem si na mobilu aby se mi aplikace ukladali na pametovku ale mobil mi je uklada na externi pamet a mam tam poslednich 10 megabajtu paměti ale nejde mi stáhnout ani soubor o 2 mb prosim nevite co bych měla delat-děkuji za radu

Pepa

Pepa

11.5.2015 23:47

Opravdu na zabití. Celý večer se tu hmoždím s htc desire 310, když už si myslím, že se mi podařil root, aplikace Move2SD Enabler hlásí po spuštění, že přestala pracovat. Nepomáhá ani reinstalace. Vyhodit tenhle krám oknem a ještě ho jít rozdupat.

Pepa

Pepa

11.5.2015 23:56

Nakonec jsem to zdá se vyřešil pomocí Mobogenie (root) a GL to SD (přesuny na kartu).

Helena

Helena

5.7.2015 8:56

Chapi mam hfc desire 310 a nejde mi nic stáhnout ze store..A ani ukládat na sd cart.A to mam 16g…prepnu v tel na uložit na sd ale nic..poradte prosím

RSS (komentáře k článku)