Chcete hlídat politiky? Aplikace Reflektor vám to umožní i skrze mobil

aplikace Reflektor hlidac statu politika

“Politikům se nevěří, politikové se kontrolují,” pronesl kdysi slavně písničkář Karel Kryl. Nebudeme se tady pouštět do debaty o kvalitě našich volených zástupců, nicméně tento článek se jich týká. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří aktivně sledují politické dění, případně je alespoň jednou za čas něco zaujme, máme pro vás zajímavou zprávu. Iniciativa Rekonstrukce státu přišla s novou mobilní aplikací, která si klade za cíl efektivní a jednoduchou kontrolu kroků jednotlivých politiků a také kontakt s nimi. Aplikace se jmenuje Reflektor a uživatelům pošle notifikaci a výzvu, kdykoliv se stane v politice něco důležitého. Aplikace v současnosti míří na kroky politiků v oblasti demokratického vládnutí a protikorupčních opatření. Můžete v ní politiky hodnotit a psát jim zprávy.

Aplikace slibuje hlídání i komunikaci

„Reflektor nabízí možnost reflektovat kroky politiků. Občané v něm mohou pobídnout politiky k tvorbě prospěšných a kvalitních zákonů. A mohou se ozvat politikům v případě, když by hrozilo, že jejich kroky zhorší kvalitu naší demokracie. Rekonstrukce státu má desítky expertů z různých oblastí, kteří potenciální hrozby monitorují. Pokud vyhodnotí některý krok politiků jako závažný, můžeme zaslat uživatelům aplikace ihned novou výzvu,” popisuje funkčnost Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu. Součástí má být také hlasování o odvedené práci. Veškerá zpětná vazba od občanů by se měla k politikům jednoduše dostat. Otázkou samozřejmě zůstává, kolik z nich vůbec bude ochotno takto komunikovat. Používání aplikace ani odpovídání na dotazy se pochopitelně vynutit nedá. V tomto ohledu nástroj sází na vstřícnost jednotlivých volených zástupců.

Reflektor
Reflektor

Jak jsme zmínili v úvodu, informační toky budou stát hlavně na výzvách. U nich se autoři aplikace Reflektor budou snažit propojit uživatele s konkrétními politiky. „Výzvy vždy obsahují informace o tom, který politik má daný problém na starost. Můžu se proto obrátit přímo na něj a nemusím zbytečně zahlcovat zprávami politiky, kteří s tématem nemají nic moc společného. Na dvě kliknutí pak můžu politikovi poslat e-mail. Hlídat politiky ale musíme my občané, to za nás mobily neudělají,” popisuje Michal Bláha z Hlídače státu, který je odborným garantem Rekonstrukce státu. V budoucnu si Reflektor plánuje posvítit také na další oblasti – např. ekologii, sociální politiku anebo školství. Uživatelé si budou moci zvolit, kterou oblast chtějí podrobně sledovat.

Využijete této možnosti? Komunikujete nějak aktivně s politiky?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)