6 aplikací pro pozorování noční oblohy s Androidem dle čtenářů
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2015
- 3
Chcete se lépe vyznat v hvězdách a souhvězdích? Porozumět alespoň částečně tomu, jak funguje naše sluneční soustava a celý vesmír? Zatímco v minulosti byli zájemci o astronomii odkázáni na knížky, návštěvy planetária a hvězdárny, případně televizní pořad Okna vesmíru dokořán, dnes stačí mobilní telefon s chytrými aplikacemi. O víkendu jsme publikovali tipy na pět aplikací pro pozorování noční oblohy s Androidem a vyzvali jsme čtenáře, aby v diskuzi pod článkem doporučili další programy pro tyto účely. Během několika mála dnů jsme nasbírali tipy na dalších šest programů, které vám pomohou orientovat se v hlubinách nekonečného vesmíru. Celkem tedy můžete vybírat z jedenácti aplikací.
Aplikace z minulého dílu
Stellarium Mobile Sky Map
Čtenář, vystupující v diskuzi pod přezdívkou Pospa58, napsal: „Používám aplikaci Stellarium Mobile Sky Map. Je to mobilní verze desktopové aplikace. Má téměř stejné vlastnosti jako na desktopu – katalog více než 600000 hvězd, mlhovin a galaxií (některé i s obrázky). Lze nastavit aktuální čas i polohu nebo obojí změnit dle potřeby. Dále má noční režim, nastavení podle GPS, sledování podle namíření na oblohu, lze zobrazit satelity včetně ISS, navedení na požadovaný objekt atd. Je placená, cenu si už nepamatuji, ale vím, že se za tu cenu vyplatila.“ Dalším zastáncem Stellaria je Marekkm: „Používám Stellarium. Vyzkoušel jsem skoro všechny ostatní a vždy dělají jenom něco. Stellarium bývá na Amazonu sem tam zdarma.“ K porovnání s obdobnou aplikací z dílny Google se rozhodl Jakub: „Zkoušel jsem Stellarium i Google Sky Map a přijde mi, že Stellarium je mnohem lepší, snad nejlepší aplikace na pozorování noční oblohy.“ Stellarium doporučil také Erik, ovšem bez dalšího komentáře.
Stellarium Mobile Sky Map můžeme označit za plně vybavené planetárium pro váš telefon, zobrazující realistickou a přesnou mapu noční oblohy. Snadno a rychle dokážete s jeho pomocí zjistit, co vidíte pouhým okem nebo dalekohledem. S pomocí senzorů zařízení vám umožní identifikovat hvězdu jen tím, že na ni namíříte telefon.
Z hlavních vlastností a funkcí jmenujme:
- Katalog více než 600 000 hvězd, zobrazovaných v reálném čase na mapě oblohy.
- Katalog mnoha mlhovin a galaxií s obrázky.
- Ilustrace souhvězdí podle několika kultur.
- Umělé družice včetně Mezinárodní vesmírné stanice.
- Realistické zobrazení Mléčné dráhy.
- Realistická krajina a atmosféra s východem a západem slunce, jakož i simulací světelného znečištění.
- 3D vykreslení planet sluneční soustavy a jejich satelitů.
- Noční režim.
- Používá GPS a senzor zrychlení k určení směru pohledu na obloze.
Stellarium Mobile Sky Map si za 55 korun zakoupilo více než padesát tisíc uživatelů, o jejichž spokojenosti svědčí průměrná známka 4,4. Instalovat můžete na zařízení s Androidem 2.3 a vyšším.
Star Chart
https://www.youtube.com/watch?v=14b8LyoHq74
Jerry navnadil čtenáře konstatováním, že „Super je i Star Chart, hezky vizuálně provedené.“ Pointa aplikace spočívá v tom, že namíříte telefon na hvězdný objekt, který chcete identifikovat, a Star Chart vám poví, oč se jedná.
Z poskytovaných funkcí jmenujme:
- Stačí jen spustit a zamířit telefon na oblohu.
- Možnost prohlížení oblohy.
- Hlasové ovládání (pouze v angličtině).
- Přesně zachycuje všechny viditelné hvězdy severní a jižní polokoule – celkem více než 120 000 hvězd!
- Prozkoumejte všechny planety sluneční soustavy a jejich měsíce a ve 3D modelu s nejmodernějšími vizuální efekty.
- Zobrazí všechny 88 souhvězdí s historickou grafikou.
- Zahrnuje celý katalog objektů vesmíru Messier.
- Pomocí funkce Time Shift se můžete posunout v čase až 10 tisíc let dopředu nebo dozadu.
- Poklepáním na objekt na obloze se dozvíte informace a fakta, jako jsou vzdálenost a jas.
- Velmi výkonná funkce zoom umožňuje zobrazit podrobnosti.
- Díky možnostem nastavení zobrazuje pouze objekty, které vás zajímají.
- Umožňuje zobrazit oblohu pod obzorem, takže se třeba i v noci můžete podívat, kde se nachází slince.
- Díky ručnímu nastavení polohy můžete zjistit, jak vypadá nebe z libovolného místa na světě.
- Funkce vyhledávání.
Verzi zdarma si stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Plnohodnotnou variantu se všemi funkcemi pořídíte za 251 Kč.
Mobile Observatory – Astronomy
Podle čtenáře Astromedia „je to jedna z nejlepších aplikaci tohoto druhu.“ Mobile observatoř je ideálním nástrojem pro každého, kdo se zajímá o dění na nebi – od příležitostného pozorovatele po vášnivé amatérské astronomy. Aplikace nezahrnuje pouze živou mapu oblohy, ale poskytne vám spoustu podrobných informací o hvězdách, planetách, objektech, meteorických rojích, kometách, asteroidech a zatměních.
Funkce a vlastnosti v bodech:
- Mapa oblohy znázorňující hvězdy, planety, asteroidy a další.
- Interaktivní pohled na sluneční soustavu.
- Identifikace objektu na obloze a získání dalších informací.
- Kalendář ukazuje detailní popisy nebeských událostí. Podporuje import událostí do kalendáře telefonu a nastavení upozornění.
- Zjištění postavení libovolného objektu na obloze (nadmořská výška a směr).
- Časy svítání a soumraků, délka dne.
- Bright Star Catalog (kolem 9000 hvězd) s podrobnými informacemi.
- Více než 400 000 dalších hvězd z PPM Star Catalog.
- Kompletní katalog Messier katalog s obrázky.
- Katalog Caldwell s obrázky.
- Meteorické roje (začátek, maximum, hodinové průlety, …)
- Informace o měsíčních a slunečních zatměních.
- Jasné komety, trpasličí planety, planetky.
- Aktualizace databáze online.
- Fáze Měsíce.
- Aktuální snímek Slunce a počet slunečních skvrn.
- Automaticky generované zprávy o viditelnosti pro jakýkoli objekt.
- Simulace světelného znečištění.
- Intuitivní uživatelské rozhraní, ve kterém rychle najdete, co hledáte.
- Možnost uložit oblíbená místa do seznamu.
- Automatické určení umístění z mobilní sítě nebo GPS.
- 400 lokalit hvězdáren.
- 3D pohled na Měsíc a planety.
- Přesné výpočty pro data mezi 1900 a 2100.
Mobile Observatory – Astronomy si za 139 korun koupilo přes padesát tisíc uživatelů, jejichž spokojenost dokládá výtečná známka 4,7.
SkySafari 4
Jednu z nejdražších aplikací nejen v tomto přehledu doporučil VSA – stojí totiž přes 1200 Kč. Naštěstí jsou v Obchodě Play i její levnější varianty. Základní verze obsahuje vše, co budete potřebovat k pozorování noční oblohy: 120 000 hvězd, přes 200 hvězdokup, mlhoviny, galaxie a všechny hlavní planety a měsíce, jakož i desítky asteroidů, komet a satelitů (včetně ISS). Aplikace umí simulovat pohled na hvězdy odkudkoli na planetě Zemi až sto let do minulosti či budoucnosti. Nechybí hledání nebeských objektů a jejich lokalizace, animace a další funkce. Poučte se o historii, mytologii a vědeckých faktech ze stovek popisů objektů. Prohlédněte si stovky astronomických fotografií a obrázků ze sond.
Aktuální čtvrtá generace přináší:
- Nový vzhled, ikony a grafiku.
- Kompletně přepsaný kód pro kompas pro mnohem plynulejší a přesnější sledování pohybu.
- Integrace Map Google Maps pro výběr polohy a zobrazení pohledu.
- Animované meteorické roje s kompletním zobrazením informací.
- Nové horizonty: Yerba Buena Gardens v centru San Francisca, Uluru (Ayers Rock) v Austrálii, Mauna Kea na Havaji, nebo možnost přidat vlastní.
- Nové a aktualizované popisy pro stovky objektů.
- Desítky vylepšení a oprav chyb.
Nejlevnější verzi SkySafari 4 za bezmála 90 Kč si koupilo něco přes tisíc uživatelů a průměrná známka je 4,4. Aplikace je určena pro Android 4.0 a novější.
SkEye | Astronomy
New in SkEye: Quick Settings
Další dva čtenáři se shodli na kvalitách aplikace SkEye. Fringilla napsal: „SkEye určitě taky stojí za pozornost. Připadá mi o něco pohotovější než Googlovská mapa.“ Podobně to vidí i Bjelko: „Dá sa zvoliť Manual Aligment t.j nespolieham sa len na snimače telefonu. Nejako to upevnim na teleskop/optika telefonu nesmeruje na pozorovaný objekt/, vyberiem známe objekty, cez MA presvedčim aplikáciu kam pozerá. a potom už teleskop funguje ako Push-to-go. Inak obdoba Google Sky Map.“
Další planetárium v mobilu či tabletu můžete použít také při zaměřování dalekohledu, jak ostatně zmínil i náš čtenář. Aplikace vám pomůže s identifikací hvězd, planet a souhvězdí a poskytne data z katalogů Messier a NGC.
Z funkcí a schopností jmenujme:
- Stroj času, který umí přejít na libovolné datum v minulosti nebo budoucnosti.
- Zobrazení oblohy v reálném čase.
- Podpora katalogů Messier a NGC.
- Objekty sluneční soustavy včetně všech 8 planet a čtyř galileovských měsíců.
- Noční režim.
- Vyhledávání s naváděcí šipkou.
- Zobrazení azimutu a rovníkové mřížky.
SkEye si nainstaloval více než milion uživatelů a průměrná známka je 4,3. Pouhých 1,2 MB velký soubor můžete instalovat na Android 2.2 a novější.
SatTrack
Poslední slovo patří Stanislavu Ošmerovi, který říká: „Já používám SatTrack. Přehledné přechody ISS, Iridium, ostatní satelity, možnost nastavení magnitudy či výšky nad horizontem, upozornění na přechod, přehledně zobrazení kde bude vidět. Dříve se jmenovala Heavens above, ale není oficiální aplikace z této známé stránky. Velikost jen 658 kB.“
Aplikace slibuje odhalení všech družic iridium a satelitů, včetně Mezinárodní vesmírné stanice a radioamatérských družic, které prolétají nad vaší aktuální pozicí. V nalezení vám pomůže šipka, ukazující ve směru satelitu. Kromě toho lze povolit upozornění, které vás skrze oznámení upozorní vždy, když se blíží přelet nějakého tělesa.
Program dosud zaznamenal přes sto tisíc stažení a může se pochlubit průměrnou známkou 4,3. Instalovat ho můžete na Android 1.6 a vyšší.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář