Které čtyři aplikace mají dle Googlu nejlepší Material Design?

oceneni material design

Již počtvrté vyhlašoval Google vítěze svých cen Material Design Awards. Získat je mohou autoři aplikací, kteří zvládli nejlépe implementovat jeho designový jazyk. Kdo tedy, dle vyhledávacího giganta, letos přinesl nejlepší Material Design?

Nejlepší Material Design

Ceny jsou udělovány ve čtyřech kategoriích: adaptace, vyjádření, inovace a zkušenost. Cílem je představit komunitě, uživatelům i odborníkům ty nejlepší praktické implementace Material Designu.

Google současně těmito cenami ukazuje flexibilitu svých designových pokynů a doporučení. Přes do značné míry daný rámec mohou díky Material Designu vznikat programy, které jsou z hlediska svého ovládání a funkčnosti jedinečné.

Vítězové byli vybráni ze stovek otevřených nominací a svá ocenění si převzali 1. listopadu na konferenci o designu SPAN v Helsinkách. Google doufá, že vítězná provedení budou inspirací pro všechny vývojáře.

Nejlepší vyjádření

Cenu za nejlepší Material Design v kategorii nejzajímavějšího vyjádření si odnáší aplikace KptnCook, zaměřující se na recepty pro zdravé stravování. Google ocenění udělil za to, že „Identita značky vdechla život živému a harmonickému využití barev, obrázků, typografie a pohybu.“

Nejlepší vyjádření - KptnCook Nejlepší vyjádření – KptnCook

Aplikace KptnCook pomáhá při každodenní přípravě jídla pomocí jednoduchých receptů. V rozhraní programu jsou k dispozici fotografie potravin a pokyny krok za krokem. Google oceňuje skutečnost, že svůj podíl na splnění záměru aplikace má právě použitý design.

Recepty obsahují obrázky ingrediencí a způsobu přípravy, takže doslova vedou uživatele celým procesem vaření. Součástí stránek s podrobnostmi je průhledná horní lišta s odkazy. Všechny detaily, jako je písmo a použité ikony, ladí s celoobrazovkovými snímky, představujícími pokrmy.

Designer Lene Koenig ke své aplikaci uvedl: „Pevně věříme, že každý umí vařit. Naším posláním je zjednodušit výběr jídla – a vyhýbat se nekonečnému rolování – tím, že našim uživatelům každý den nabízíme výběr ze tří receptů. Náš vizuální jazyk je čistý, jednoduchý a trochu jemný.“

KptnCook Meal Plan & Recipes
KptnCook Meal Plan & Recipes

Nejlepší inovace

Jako inovace je hodnocena schopnost návrhářů stavět a rozšiřovat systém Material Designu tak, aby inspiroval nové směry. V této kategorii zvítězila aplikace pro spolujízdu Lyft, která umožňuje uživatelům objednat si dopravu autem.

Jednoduché uživatelské rozhraní založené na mapách dovoluje uživatelům najít dostupné automobily a sledovat jejich cestu k sobě. Lyft nedávno kompletně přetvořil svou aplikaci a zaměřil se na základní aspekty standardu UX. Zároveň přijal a přizpůsobil komponenty rozhraní působivým a nečekaným způsobem.

Spodní listy a plovoucí akční tlačítko optimalizují dostupný prostor na obrazovce, zatímco vlastní algoritmy systému barev zajišťují přístupnost a čitelnost ikonických neonově jasných odstínů. Lyft tak ukázal využití Material Designu v roli jedinečného výrazu značky.

Manažerka designu Linda Dong k novému vzhledu aplikace uvedla: „Jednou z našich největších priorit bylo vytvořit univerzální systém designu, který bude pro Lyft fungovat nejlépe na všech platformách.“

Lyft
Lyft

Nejlepší zkušenost

Třetí ze čtyř cen, hodnotících nejlepší Material Design, si odnesla aplikace Simple Habit Meditation. Získala ji za „kreativní a efektivní nasazení interakcí, navigace a obsahu v práci s důrazem na zkušenosti uživatelů“. Cílem tohoto programu je přimět uživatele pravidelně relaxovat pět minut denně.

Nejlepší zkušenost - Simple Habit Meditation Nejlepší zkušenost – Simple Habit Meditation

Aplikace umožňuje uživatelům najít meditační programy podle tématu, doby trvání nebo instruktora. Používá přitom design, který sám o sobě má přimět uživatele zpomalit, přestat stresovat a naladit se na odpočinkovou vlnu.

Využívá barevně označené karty a uklidňující navigaci, směřující uživatele ke kýženému cíli. Používá efektní tmavé motivy s dobrou implementací karet a dolní navigací, vlastní typografií a jemnými pohyblivými smyčkami napříč mobilními zařízeními a tablety.

Vedoucí návrhář Valentin Drown k tomu uvedl: „Jednoduchá informační architektura aplikace a intuitivní navigace umožňují uživatelům rychle a snadno objevit správnou meditaci pro konkrétní situaci. Pozitivní akce uživatelů, jako je dokončení meditace, jsou posíleny prospěšnou interakcí. Pomáhají lidem rychleji rozvíjet svůj návyk a zároveň je nechávají užít si potěšující zkušenost.“

Simple Habit: Meditation
Simple Habit: Meditation

Nejlepší adaptace

Cenu za nejlepší adaptaci může získat aplikace, která na více platformách poskytuje konzistentní zážitek, s nativními vlastnostmi i funkcemi optimalizovanými pro každé zařízení. Letos si trofej odnesla aplikace Anchor.

Anchor je bezplatná aplikace, která umožňuje nahrávat, distribuovat a hostovat podcasty, jakož i poslouchat ty, které produkovali ostatní uživatelé. Rozhraní Anchoru nabízí přizpůsobení pomocí snadno vytvářených epizod a agregace podcastů.

Aplikace je připravena tak, že funguje a vypadá stejně srozumitelně bez ohledu na platformu, na které ji používáte. Uživatelé mohou nahrát zvuk na zařízení s Androidem či iOS a během okamžiku ho najdou automaticky připravený ve webové aplikaci, kde s ním lze dále pracovat.

Grafické prvky v režimu editace jednoznačně vyjadřují, k čemu co slouží, plovoucí akční tlačítko je úhledně zakomponováno do spodní navigace. Solidně zpracované rozhraní doplňují efektní a střídmé animace.

Vedoucí návrhu Emmi Hintz k designu aplikace uvedla: „Anchor používá jasné barvy a přátelskou typografii s cílem zpřístupnit podcasting všem, včetně lidí, kteří to nikdy předtím neudělali. Používáme animace a přechody, abychom naši aplikaci citlivě a plynule oživili.“

Spotify for Podcasters
Spotify for Podcasters

Jak říká prastaré rčení: „Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem!“ Možná tedy s názorem Googlu na nejlepší Material Design nebudete souhlasit. Je možné, že vás neosloví vítězné programy, nebo dost možná víte o mnohem lepších implementacích. Protože jde o estetiku, musíme se smířit s tím, že hodnocení je do značné míry subjektivní. Proto vám dáváme prostor k vyjádření v komentářích pod článkem!

Ocenění za nejlepší Material Design Ocenění za nejlepší Material Design

Doporučujeme se také podívat na vítěze z let 2016 a 2017 a porovnat je s těmi letošními. Právě na těchto příkladech můžete názorně vidět, jak a kam se Material Design v průběhu času posouvá.

Jaký program nebo programy má podle vás nejlepší Material Design?

Zdroj: design.google.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)