Aplikace Mapy Google bude umět navigovat přes více bodů

mapy_google_ico

Aktualizace aplikace Mapy Google na verzi 9.31 přinesla několik oprav pro uživatele Androidu N a také několik drobných změn pro všechny. Nejzajímavější novinky této verze se ale schovávají pod pomyslnou kapotou. Jednou z nich je například chystaná podpora možnosti ukládání mapových podkladů na paměťovou kartu.

Redaktoři serveru Android Police rozebrali zdrojové kódy aplikačního balíčku a snažili se v nich najít nějaké další zajímavosti. Jejich závěry sice vycházejí z neúplných informací a jsou notně spekulativní, přesto mohou naznačit mnohé z toho, co vyhledávací gigant připravuje.

Navigace přes více zastávek

Koncem loňského bodu přinesly Mapy Google novou možnost nastavit průjezdní bod podél naplánované trasy (viz článek Konečně. Mapy Google 9.16 umí vyhledat místa podél trasy a tip Mapy Google: jak najít v navigaci benzínku či restauraci na trase?). To byl nesporně vítaný krok, neboť mnoho uživatelů si možnost navigovat přes více zastávek přálo. Bohužel tu ale bylo a je omezení jen na jeden jediný bod. To zejména při náročnějších pojížďkách ani zdaleka nestačí.

Později vyplavala na povrch informace, že Mapy Google pro Android umí navigaci přes více zastávek. Jedná se ale jen o jakýsi neoficiální hack, kdy si na počítači naplánujete trasu a odešlete odkaz do telefonu (informovali jsme ve článku Mapy Google: Navigace na více cílů funguje, jen se jí musí pomoci). Rozhodně to není uživatelsky přívětivý postup, nicméně už v dubnu tento tip naznačoval, že Google podporu více zastávek chystá.

Navigace přes více zastávek v aplikaci Mapy Google funguje zatím oklikou Navigace přes více zastávek v aplikaci Mapy Google funguje zatím oklikou

Podle zdrojových kódů nyní Google pracuje na implementaci této funkce do uživatelského rozhraní mobilní aplikace. Můžeme zde najít například dialog s textem “More than one place to go? Add stops to your route by tapping the corner menu” (“Jedete na více než jedno místo? Přidejte si zastávky na trase klepnutím na nabídku v rohu”). Lze předpokládat, že toto okno se zobrazí po prvním spuštění verze s aktivní funkcí navigace přes více zastávek.

Pracuje se na uživatelském rozhraní

Další části kódu patří prvkům rozhraní pro přidání zastávek. Přidávání bude probíhat pomocí tlačítka v “rohu,” což může znamenat buď tlačítko pro vyhledávání v pravém horním rohu, nebo nové tlačítko, které bude umístěno v jiném rohu.

Z řetězce “Max stops added” (“Přidán maximální počet zastávek”) lze soudit, že i nadále bude omezen maximální počet bodů, přes který budou Mapy Google umět navigovat. Je zřejmé, že bude stanovena nějaká maximální hranice, nicméně nikde zatím není uveden konkrétní počet.

Podpora tras s více zastávkami byla technicky funkční již nějakou dobu, ale vypadá to, že Google sází na jistotu. V současnosti se očividně zabývá prácemi na uživatelském rozhraní, které bude snadno pochopitelné. Z toho, do jaké fáze se přípravy posunuly, můžeme s velkou pravděpodobností očekávat zprovoznění této funkce v nepříliš vzdálené budoucnosti. Bylo by skvělé, kdyby Google tuto možnost spustil ještě před prázdninami, nicméně podobně reálné je její spuštění až v říjnu, kdy bude patrně představen i nový Android N.

Upozornění na problémy v hromadné dopravě

Pokud spoléháte při své přepravě na autobusy, vlaky nebo nějakou jinou formu hromadné dopravy, jistě dobře víte, jak nečekané problémy mohou zkomplikovat veškeré plány. V některých zemích již Google Now umí upozornit na případná přerušení provozu, nicméně oznámení nejsou nijak konfigurovatelná, zobrazují se tiše, bez jakýchkoliv zvuků a vibrací. Je proto až příliš snadné je přehlédnout. To patrně změní Mapy Google s vlastním “systémem včasného varování.”

Mapy Google upozorní na komplikace v hromadné dopravě Mapy Google upozorní na komplikace v hromadné dopravě

Upozornění se zobrazí jako oznámení v notifikacích i s krátkou informací o důvodech narušení dopravy. Klíčovým rozdílem proti implementaci v Google Now bude možnost nastavit si sledování konkrétní linky. Funkci ocení jistě všichni, kdož denně dojíždějí z/do zaměstnání hromadnou dopravou s několika přestupy.

Ze zdrojových kódů není jasné, nakolik je tato funkce připravena ke spuštění. Většina kódu se týká zobrazovaných textů, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se cokoli mělo zobrazovat v oznámeních. Můžeme předpokládat, že oznámení budou sestavována na straně serveru, a proto nejsou v kódu pevně definované řetězce.

Upozornění na dostupnost mapy budovy (letiště)

Věděli jste, že Mapy Google mohou pomoci nejen při orientaci na ulicích a silnicích? Opravdu je to tak – obsahují orientační plány mnoha obchodních center, sportovních areálů a dalších velkých budov. Často se ale stane, že uživatele ani nenapadne se podívat, zda mu Mapy nemohou pomoci zorientovat se. Proto Google hodlá podpořit tuto funkci upozorněním.

Mělo by to fungovat následovně: pokud se dostanete do objektu, ke kterému má Google orientační plán, zobrazí se v oznámeních upozornění. Uživatel tak bude moci najít restauraci, nebo se podívat na samotnou mapu. Oznamování o dostupnosti mapových podkladů bude možné vypnout v nastavení aplikace.

Už se neztratíte ani na letišti Už se neztratíte ani na letišti

Bude se jednat o jistě užitečnou funkci, která ale podle dosavadních náznaků bude přinejmenším prozatím dostupná jen na letištích. Jako názvy textových řetězců jsou totiž používány třípísmenné IATA kódy letišť (například PRG pro letiště v Praze Ruzyni), ke kterým je přiřazen oficiálně používaný název. Můžeme předpokládat, že Google začne testovat funkci na cestujících v letecké dopravě, tedy skupině, která orientační plány jistě ocení. Časem pak patrně dojde k rozšíření na další objekty.

Další chystané novinky v aplikaci Mapy Google

Další novinky jsou ve zdrojových kódech zatím připraveny jen z malé části. Například řetězec “Drag waypoint %s” (“Přesunout zastávku”) naznačuje, že by měla přibýt funkce, kterou již známe z Map Google – tedy snadné umístění či přesunutí bodu trasy. Pravděpodobně se stane součástí rozhraní pro výběr zastávek podél trasy bez použití funkce vyhledávání.

Poslední objev se týká málo známého programu Google for Work Connect. Z dosavadního útržku kódu sice není zcela zřejmé, oč vlastně půjde, nicméně lze odhadovat, že by se mohlo jednat o možnost umístit jednoduchý štítek pro místo schůzky.

Zdroj: androidpolice.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)