Vyšla aplikace eRouška s posvěcením ministerstva. Co umí a jak se zapojit?

aplikace eRouška

Iniciativa Covid19CZ, která se Seznamem stojí například za upozorněním o možném střetu s nakaženými v aplikaci Mapy.cz, přichází s dalším mobilním nástrojem. I s posvěcením Ministerstva zdravotnictví ČR vydává aplikaci eRouška, která bude mít obdobné poslání. U nakaženého člověka dokáže snadno vyhledat osoby, se kterými byl v blízkém kontaktu. A tyto osoby pak mohou být jednoduše kontaktovány hygieniky v případě podezření na nákazu. To vše za předpokladu, že se v telefonech všech účastníků aplikace eRouška nachází a je zapnutá na pozadí. Využívá Bluetooth technologii a pouze do telefonu majitele ukládá anonymizovaná data o mobilních zařízeních s instalovanou aplikací, která se v poslední době vyskytovala poblíž. Měří a ukládá přitom sílu Bluetooth signálu. Pokud uživatel eRoušky zjistí, že má pozitivní test na koronavirus, může data z telefonu využít a předat anonymizovaná ID aplikací, se kterými se setkal, při epidemiologickém šetření hygienikům.

Jen běží na pozadí. Případný export je na vás

“Aby mohla plošná karanténa skončit co nejdříve, musí být každý z nás schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. Aplikace eRouška výrazně ulehčí a extrémně zrychlí hygienikům vyhledávání osob potenciálně nakažených koronavirem. S naprosto minimálním dopadem na soukromí uživatele. Aplikace slouží jako automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení, se kterými jste přišli do styku. Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá. Tento přístup neeviduje vaši polohu a není ve světě ojedinělý. Jeho využití již úspěšně běží v zemích jako Singapur nebo Jižní Korea. A připravuje se na Slovensku a v zemích západní Evropy (Švýcarsko, Francie, …). Žádáme každého, kdo má vhodný telefon, aby nám s pomocí aplikace eRouška pomohl v boji proti koronaviru,” apeluje jeden z autorů Vojtěch Komenda.

eRouška - Part of Smart Quaran
eRouška - Part of Smart Quaran

Uživatel tak prakticky nechá běžet aplikaci na pozadí a ona se stará o evidenci. Jakmile by bylo potřeba ji vytáhnout z telefonu, uživatel má možnost (ne povinnost) případné záznamy poslat hygienikům. Vzhledem k tomu, že tento nástroj funguje za pomocí Bluetooth, bude mnohem méně náročný na spotřebu energie než zmíněné řešení v aplikaci Mapy.cz. To byl jeden z negativních aspektů, na které si uživatelé stěžovali. Kolem používání aplikace eRouška je pochopitelně hodně oprávněných dotazů. Odpovědi na ty nejčastější najdete na webu projektu. My ji každopádně doporučujeme používat.

Nainstalujete si aplikaci eRouška?

Zdroj: eRouška.cz

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)