Aplikace Blackr: Šetří baterii nejen majitelům Samsung telefonů

Blackr

Kapacita baterií v mobilních telefonech se sice poslední roky mírně zvýšila, stále to však není dost na to, abychom nemuseli nabíjet denně při velmi intenzivním používání. Dnes si představíme aplikaci Blackr, která dokáže ušetřit baterii majitelům telefonů s OLED displeji.

Aplikace Blackr: Vypne displej, ale neuspí telefon

Kolikrát jste si již pokládali otázku, proč není možné pouze vypnout displej, aby nespotřebovával energii, ale aktuální aplikace stále běžela? Taková funkcionalita je většinou dostupná pouze u telefonů s rootem. Dnes si ale představíme aplikaci Black, která sice nezvládne displej úplně vypnout, ale zobrazí místo toho černé pozadí. K čemu to, říkáte si? OLED displeje, které jsou povětšinou v telefonech od Samsungu, v takovém zobrazení spotřebovávají opravdu jen minimum energie, protože na černém podkladu nemusí pixely svítit.

Díky tomu je možné razantně šetřit baterii hlavně ve chvílích, kdy potřebujete, aby telefon nepřešel do režimu spánku, běžela na něm stále aplikace, ale není k tomu nutně potřeba displej. Skvělým příkladem může být například hra Pokémon GO, kdy displej při chůzi nutně nepotřebujete – hra zavibruje v případě, že se něco objeví. Využití by se jistě našla spousta.

Nainstalovat, spustit a můžete používat

Aplikace Blackr toho sama o sobě příliš neumí, a tak není překvapením, že její nastavení je velmi snadné. Stačí aplikaci nainstalovat, spustit a aktivovat tlačítko Enable. V notifikační liště nám následně přibude volba, ze které lze Blackr aktivovat – tedy ťuknutím “vypnout” displej. Na obrazovce se standardně zobrazí údaje o čase, datu a úrovni baterie. Takový údaj na OLED displeji samozřejmě spotřebovává jen minimum energie a hodí se pro případ, kdy byste zapomněli, že telefon není uspán, ale pouze je aktivní aplikace Blackr. Aby nedošlo k vypálení pixelů, hodiny se čas od času přesunou.

I do nastavení se vyplatí zavítat

Prozkoumáme-li nastavení, nalezneme zde několik zajímavých možností. Předně lze vypnout údaj o čase a obrazovka tak zůstane pouze černá, čímž klesne spotřeba na minimum. Lze také nastavit, zda obrazovku probudit jedním či dvojitým ťuknutím. Samotné vypnutí displeje lze ovládat i plovoucím tlačítkem na displeji, což může ve hrách usnadnit spouštění. Stejně tak ale mohou nastat situace, kdy si displej vypnete omylem. S touto funkcí proto opatrně.

Zajímavá aplikace, kterou majitelé IPS neocení

Blackr toho příliš neumí, svou jedinou funkcí – vypnutím pixelů – však může pomoci mnohým uživatelům. Aplikace je k dispozici zdarma, a tak ji můžete minimálně vyzkoušet. Samozřejmě ale platí, že váš telefon musí disponovat OLED displejem. Jen ten dokáže při černém pozadí vypínat jednotlivé pixely a šetřit díky tomu energii. S IPS displejem takového stavu nedocílíte – podsvícení displeje, které spotřebovává nejvíce energie, je totiž stále aktivní.

Blackr: OLED Screen Off
Blackr: OLED Screen Off
Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)