APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače

apk_downloader_ico

Na SvětAndroida.cz jsme v minulosti představili hned několik aplikací, umožňujících stahování instalačních balíčků APK z Obchodu Play do počítače. Dnes se podíváme na další nástroj z tohoto segmentu – freewarový APK Downloader for Windows. Jediné, co kromě tohoto programu potřebujete, je URL odkaz na aplikaci v Obchodě Play či název balíčku, jehož APK soubor chcete stáhnout.

APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače APK Downloader: snadné stahování souborů APK z Obchodu Play do počítače

V září loňského roku psal Honza Dolejš o stejnojmenném doplňku pro prohlížeč Chrome podrobnou recenzi APK Downloader – stahujte instalační soubory apk přímo z Google Play. Letos v červenci přišel Karel Kilián s další alternativou, kterou představil ve článku Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon snadno a rychle! APK Downloader je tak další, možná “zlatou střední” cestou, jak získat z Obchodu Play instalační balíčky APK pro další použití.

Co APK Downloader slibuje?

Jak pravděpodobně víte, na Androidu se aplikace stahují, instalují a také (automaticky) instalují z jednoho zdroje – Obchodu Google Play. Tato filozofie vychází z linuxových repozitářů, které zajišťují snadnou a rychlou instalaci kompatibilních programů pro danou verzi operačního systému, v případě Androidu pak i pro konkrétní zařízení. Na rozdíl od operačního systému Windows se linuxové systémy starají i o aktualizaci nainstalovaných aplikací, takže by uživatel měl mít vždy k dispozici poslední verzi.

Jenže ne všechny telefony a tablety mají předinstalovanou klientskou aplikaci Obchodu Play, což se týká zejména levnějších a/nebo “neznačkových” zařízení. Jejich uživatelé se pak musí spokojit s alternativními zdroji leckdy pochybné kvality, v nichž ovšem některé programy vůbec nejsou, nebo jsou, ale jen v zastaralé verzi. Pak stojí před otázkou, kde sehnat a stáhnout instalační APK balíčky bez rizika infiltrace nežádoucího škodlivého kódu.

Ideálním zdrojem je Obchod Play, ze kterého můžete stahovat pomocí výše jmenovaných i dnes recenzovaného nástroje. A právě z Obchodu Google Play můžete stahovat soubory do svého počítače pomocí nástroje APK Downloader. Autor na oficiálním webu prezentuje jako zásadní následující funkce a vlastnosti:

  • Aplikaci není nutné instalovat. Stačí ji jen stáhnout a spustit.
  • Stahování souborů APK jedním kliknutím.
  • Bezpečný a rychlý download.
  • Profesionální uživatelské rozhraní.
  • Podporované verze systémů Windows: 32bitové i 64bitové Windows XP, Vista, 7, 8 a 8.1

Kdy APK Downloader využijete?

  • Pokud nemáte v telefonu/tabletu předinstalovanou klientskou aplikaci Obchodu Play.
  • Jestliže nechcete používat účet Google jen kvůli stažení několika programů, nebo chcete-li zkoušet aplikace anonymně bez toho, aby Google věděl, že jste je nainstalovali.
  • V případech, kdy z klientské aplikace či webového rozhraní není instalace dovolena z důvodu omezení (regionálního, údajné nekompatibility, …).
  • Nemáte-li ze zařízení přístup k Internetu.

Jak APK Downloader funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0 jsme stáhli na počítač s operačním systémem Windows XP. K dispozici jsou dvě různé “instalačky”:

Stažený balíček Apk_downloader_v1.0_xp_vista.zip jsme rozbalili do složky Apk_downloader_v1.0_winxp, kde jsme následně našli spustitelný soubor Apk_Downloader.exe, který jsme spustili. Uživatelské rozhraní je velmi prosté – určitě bychom ho neoznačovali slovem “profesionální”, jak činí autor aplikace, na druhou stranu u nástroje tohoto typu toho asi moc vymyslet nelze. K dispozici je tedy okno s textovým polem pro vložení názvu balíčku či adresy v Obchodě Play a tlačítko Generate Download Link.

K dispozici je okno s textovým polem a tlačítko Generate Download Link K dispozici je okno s textovým polem a tlačítko Generate Download Link

Pro náš test jsme se rozhodli stáhnout instalační balíček nové hry Angry Birds Stella, která z nepochopitelných důvodů není kompatibilní s tabletem Nexus 7 2012. V Obchodě Play jsme tedy vyhledali uvedený titul a z adresního řádku zkopírovali název balíčku (tj. znaky za sekvencí ?id=), tedy v našem případě com.rovio.angrybirdsstella.

V Obchodě Play jsme tedy vyhledali hru Angry Birds Stella V Obchodě Play jsme tedy vyhledali hru Angry Birds Stella

Tento text jsme poté vložili do okna aplikace APK Downloader (případně můžete zadat celou adresu) a pak jsme klikli na tlačítko Generate Download Link.

Text jsme vložili do okna aplikace APK Downloader Text jsme vložili do okna aplikace APK Downloader

Otevřelo se zdánlivě neodpovídající okno, když jsme se vrátili zpět do původního dialogu, mohli jsme sledovat, jak aplikace načítá informace o stahovaném balíčku.

Otevřelo se zdánlivě neodpovídající okno Otevřelo se zdánlivě neodpovídající okno

Za několik okamžiků již APK Downloader načetl všechny požadované informace, jako jsou název, velikost a verze instalačního balíčku, což pomůže při kontrole, zda se skutečně jedná o soubor, který chcete stáhnout. Tlačítko Generate Download Link se následně změnilo na Download Now.

Informace o souboru a tlačítko Download now Informace o souboru a tlačítko Download now

Po jeho stisknutí bylo zahájeno stahování kýženého souboru, o jehož průběhu aplikace informuje tradičním grafem/”žížalou”.

APK Downloader informuje o průběhu stahování APK Downloader informuje o průběhu stahování

APK Downloader informuje o průběhu stahování APK Downloader informuje o průběhu stahování

Ukončení stahování je indikováno dialogovým oknem, které potvrdíte tlačítkem OK.

Ukončení stahování je indikováno dialogovým oknem Ukončení stahování je indikováno dialogovým oknem

Uživatel není dotazován, kam chce stažený balíček uložit – všechny soubory jsou automaticky ukládány do složky downloaded_APKS ve složce, odkud byl APK Downloader spuštěn.

Nic víc ke stahování APK souborů z Obchodu Play nepotřebujete – získané balíčky pak nějakým způsobem (přes WI-Fi, Bluetooth nebo kabel) zkopírujete do paměti zařízení, spustíte a nainstalujete.

Stažené soubory jsou automaticky ukládány do složky downloaded_APKS Stažené soubory jsou automaticky ukládány do složky downloaded_APKS

Stažené soubory jsou automaticky ukládány do složky downloaded_APKS Stažené soubory jsou automaticky ukládány do složky downloaded_APKS

Resumé

APK Downloader jde na stahování souborů z Obchodu Play tou nejjednodušší a přímou cestou. Na rozdíl od nástroje Raccoon nemusíte vytvářet nový, ani používat stávající účet Google, takže vám ve webovém Obchodě Play nepřibude fiktivní zařízení. Vše se odehrává automaticky, po uživateli je požadován pouze název balíčku, který snadno zjistí v Obchodě Play. Nespornou výhodou je fakt, že aplikace je k dispozici úplně zadarmo, malé plus připisujeme za to, že APK Downloader není nutné instalovat.

Negativa jsme v tomto případě nenašli – lokalizace do češtiny by sice potěšila, s ohledem na jednoduchost programu ale není nutná, neboť si uživatel vystačí s jedním textovým polem a jediným tlačítkem.

Samozřejmě si umíme představit další možná vylepšení, jako například automatické zachytávání URL z prohlížeče, možnost výběru úložiště pro stažené soubory, ovládání přes příkazový řádek nebo třeba i automatické kopírování balíčků a spuštění instalace na připojeném zařízení. V tomto stavu je APK Downloader dobře fungujícím jednoúčelovým nástrojem, který plní svůj úkol – stahování instalačních APK balíčků z Obchodu Play – na výbornou.

Znáte nějakou lepší aplikaci pro stahování APK souborů z Obchodu Play, o které jsme ještě nepsali? Nenechávejte si své zkušenosti pro sebe a podělte se o své tipy v diskuzi pod článkem! Těm nejzajímavějším programům se budeme věnovat v samostatné recenzi.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)