Menu

Android osobnost: Rozhovor s Filipem Hráčkem z českého Googlu

Filip Hráček

Filip má v českém Googlu na starosti spolupráci s vývojáři. Snaží se spojit českou IT komunitu s googlími technologiemi. A naopak. Stará se o to, aby Češi mohli jednoduše stavět na platformách jako je AppEngine, Chrome, Android, atd..

Filip má hodně zkušeností s online marketingem a byznysem – za Google 2,5 roku konzultoval AdWords a Analytics u Top 20 českých firem.

Filip si s sebou nese i zkušenosti s vývojem webových aplikací, od PHP přes Ruby on Rails až po AppEngine/Python.

Odkdy používáš Android a co tě k němu přivedlo?

U mě je to jednoduché: dostal jsem od Googlu T-Mobile G1 na vánoce 2008. To byly poměrně skromné začátky: mně se Android líbil z funkčního hlediska, ale jak si možná pamatujete, vedle iPhonu ten přístroj nevypadal zrovna moc sexy. Tehdy zdaleka nebylo jasné, jestli ta nastoupená cesta otevřeného systému vybudovaného od základů někam povede. Dneska už jsme jinde.

Jaké Android zařízení (a jakou verzi Androidu) používáš dnes a co jsi používal v minulosti?

Dnes používám Nexus S (Android 2.3.2) a jsem náramně spokojený. V minulosti to byl zmiňovaný T-Mobile G1 (Android 1.6) a Nexus One (Android 2.1).

Bez kterých aplikací si svůj Android nedokážeš představit? (Které aplikace nejraději/nejčastěji používáš?)

Aktuálně bych chtěl hlavně zmínit Google Authenticator, což je generátor kódů pro dvoustupňové přihlášení do Google Apps a do Gmailu. Ne, že by mě tak bavilo opisovat čísla, ale tohle je fakt důležitý. Kradení identity a hacking se děje mnohem častěji, než si spousta lidí uvědomuje, a týká se všech. Takový to “co by si na mě vzali” a “vždyť bych jim nestál za námahu” je úplná blbost. Hacking se dnes stejně nedělá po jednom, budete jeden řádek v databázi. Mnohdy stačí mít jedno heslo pro více služeb (kdo z nás nemá nebo aspoň někdy neměl?). V nějaké obskurní službě, kde jste si kdysi jen tak z plezíru založili účet, se objeví bezpečnostní chyba, hacker si vezme, co potřebuje, a pokusí se dostat se stejným heslem na váš Google účet. Pokud máte dvoustupňové přihlášení, narazí, protože nemá přístup k vašemu generátoru kódů.

Uf, to jsem se rozvášnil. Takže zbytek rychle:

  • Pubtran od Františka Hejla (@fhucho) mi zjednodušuje cestování MHD i po republice.
  • Líbí se mi Evernote. A koupil jsem si Remember The Milk, i když poslední dobou už to tak často nepoužívám (nejen na Androidu).
  • Tweetdeck pro Android je pravděpodobně nejlepší mobilní aplikace pro Twitter, kterou jsem kdy viděl.
  • Místo klasického Home používám LauncherPro a Appicker. Ta druhá aplikace je opět od místního vývojáře, Martina Adámka.
  • Jako klávesnici používám (placený) Smart Keyboard.
  • Pro hudbu teď zkouším WinAmp a zatím jsem moc spokojený. Bonus: nostalgie! Ta ikona je už tak deset let stejná!
  • Samozřejmě si neumím představit Android bez Gmailu, Kalendáře a Map. To je hlavní důvod, proč je pro mě teď mobil tak užitečný. Ale jestli můžu radit: vypněte si notifikace na mail, jinak se zcvoknete!

Proč bys uživateli, rozhodujícímu se nad koupí nového telefonu, doporučil právě systém Android?

Záleželo by samozřejmě, co by takový člověk od telefonu chtěl a na co je zvyklý. Třeba člověk přicházející z Windows Mobile nebo z BlackBerry je zvyklý na velký počet business aplikací. Tím bych je neohromil. Lidi s iPhonem zase považují za samozřejmost krásný vzhled a spoustu cool aplikací typu Lightsaber. (Tím mimochodem nechci říct, že BlackBerry aplikace nemůže vypadat nádherně nebo že pro iPhone nejsou business aplikace.) Pro mě je Android taková zlatá střední cesta, která mi je navíc sympatická otevřeností (nejen vůči vývojářům) – z čehož vyplývá, že stojí na živějším ekosystému. A z toho zase vyplývá, že se člověk má hodně na co těšit. Plus: už dnes je vidět, že to má velké ekonomické výhody – vlastnit Android je levnější, než vlastnit srovnatelný přístroj s jiným systémem.

Přesvědčovat někoho o Androidu, do toho se ale nepouštím. Alespoň tedy dokud si nejsem jistý, že pro toho dotyčného je to pravé ořechové. Někdo je maximálně spokojený s iPhonem nebo BlackBerry nebo třeba s Nokií 3210 – a bylo by arogantní snažit se je přesvědčovat o tom, že vlastně spokojení nejsou. :)

Jak budou podle tebe vypadat telefony s Androidem za 3, 5 a 10 let?

Myslím, že velká síla Androidu je v cloudu. Nedávno jsem měnil telefon – stačilo vypnout starý a zapnout nový: všechny aplikace a většina nastavení se během půl hodiny zduplikovala jen na základě toho, že jsem se přihlásil pod stejným účtem.

Ještě do nedávna všichni mluvili o konvergenci v elektronice: že budeme mít jedno zařízení na všechno. Představa byla, že to bude jednodušší. V praxi to, jak už dnes víme, funguje jinak. Dnešní uber-geek má notebook, NAS, USB disk, mobil, tablet, digitální televizi, a podle zájmů dalších pět až deset gadgetů. Proč? Protože “ohýbat” nějaké zařízení k tomu, aby bylo vším, je ve finále nepohodlné. Žádný mobil nikdy nebude tak dobrým notebookem, aby nahradit notebooky.

S cloudem si dokážu představit budoucnost, kdy budu mít všechny tyhle hračky synchronizované. A když budu chtít sledovat YouTube video, půjdu k televizi nebo vytáhnu z pod postele tablet. Pak mě napadne o tom videu publikovat článek, tak plynule přejdu k počítači a bez nějakého “posílání emailů sám sobě” začnu psát. A před publikací si ten draft přečtu cestou do obchodu a zpět, na svém mobilu.

Takže si myslím, že Android zařízení budou čím dál rozmanitější. Mobily budou možná víc vypadat jako mobily. Třeba se znovu vyskytnou malé mp3 přehrávače, které ale budou taky synchronizované s cloudem – a budete si tak moct nastavit playlist na počítači nebo tabletu, a pak si ho přehrát cestou do práce. Atd.

Máš nějakou veselou příhodu s tímto systémem? (nebo třeba akční story o tom, jak ti Android zachránil život :))

Sílu Androidu (a smartphonů vůbec) jsem si uvědomil ve chvíli, kdy jsem v Paříži kolemjdoucímu Francouzovi radil, jak se dostat do jakési ulice, ve které jsem samozřejmě nikdy v životě nebyl. Byla po ruce wifina a tím pádem i Mapy.

Párkrát mi hodně pomohl Flash v prohlížeči. Naposledy jsem si potřeboval “z terénu” zavolat do holičství, které samozřejmě mělo jenom flashový web.

Android mě ale život ještě nikdy nezachránil, právě naopak! Několikrát jsem, zabraný do čtení, málem vrazil do sloupu. :)

Jakému uživateli bys systém Android nikdy nedoporučil a naopak?

(To už jsem tak trochu odpověděl ve čtvrté otázce.)

Je něco, co ti na tomto systému chybí, a rád bys u něj viděl do budoucna?

Možnost prodávat aplikace v Android Marketu pro místní vývojáře.

Při jakých každodenních činnostech tento systém používáš?

Strašně se mi líbí postřeh Richarda Mihaloviče ze slovenského GTUGu: “Lidi se smartphony tráví víc času na záchodě. Lidi s tablety zase chtějí všechno dělat z postele.” :) No a jinak na Android hodně koukám v hromadné dopravě, na zastávkách, a když nemám co číst sám v kavárně.

Umíš si představit Android i v jiných zařízeních, než je telefon, tablet, nebo televize?

Android je primárně systém pro zařízení bez plnohodnotné klávesnice (to je mimochodem hlavní rozdíl od Chrome OS, který je v tomto pravý opak). Takže: co kromě mobilu, tabletu a televize ještě nemá plnohodnotnou klávesnici? Třeba čtečka eknih (viz Nook, který běží na Androidu). Ale i zmíněný mp3 přehrávač, možná sportovní hodinky, zrcadlovka, diktafon? No a samozřejmě, na Androidu běží i tenhle robot, který doufám bude brzy součástí každé domácnosti. :)

 

Komentáře

Petr Nowak

Petr Nowak

18.3.2011 9:29

Rad bych se zeptal na zcela ZASADNI vec: kdy Google umozni ceskych vyvojarum prodavat aplikace pres Market ??? Je to zcela zasadni vec, protoze nyni to nejde a prakticky to znamena nutnost zalozeni firmy nekde v zhranici, coz je pro male vyvojare samozrejme hrozne narocne.

che

che

18.3.2011 9:30

Mne najviac chyba ze si aplikacie ani len kupit nemozem.
Kedy s tym nieco spravite chlapci z google? Obchodne zastupenie uz u nas mate, tak kde je problem?

Uni

Uni

18.3.2011 9:35

Zmínka o použití tabletu, founu, PC s tím, že všude stejná data, ano, super, podporuji. Ale jaksi je v tom napřed Apple:-)

Ori

Ori

18.3.2011 10:00

Mne vadí, že v mapách sa nedá nastaviť (alebo som to nenašiel), aby mi nevypínalo display. Načo je dobrá taká navigácia v aute, keď po minúte zhasne?

M.1.K

M.1.K

18.3.2011 10:27

Pěkný rozhovor, líbí se mi názor Filipa Hráčka na ostatní mobily/platformy. Mám na to stejný názor, i když já teď používám Androida, neznamená to že to budu cpát všem okolo a všem co mají něco jiného budu nadávat do ovcí, pubescentů apod. V tom se mi jeho přístup opravdu líbí, ona každá platforma má svoje pro a proti. Jo a ještě mu děkuju za doporučení na ten Appicker, tuhle aplikaci jsem ještě nezkoušel :-)

Filip Hráček

Filip Hráček

18.3.2011 11:23

Díky za otázky. Musím odpovídat velmi stručně, tlačí mě čas: mám dnes volno, čekám návštěvu, nemám nakoupeno, všude bordel, atd. atp., však to znáte.

@Petr Nowak: Děláme na tom, ale jako vždy, ani tady nemůžeme dopředu říct, kdy to bude.
@che: To bohužel nezávisí jenom na obchodním zastoupení na Slovensku. I v ČR jsme dlouho nemohli kupovat aplikace, přestože obchodní zastoupení už tady bylo pár let. Ale nebojte, na Slovensku to půjde rychleji.
@Uni: to je dost možné, jejich cloud řešení tak dobře neznám. Neumím hodnotit.
@Ori: počkejte si na navigaci, ta se samozřejmě za jízdy nevypíná… a je za rohem.
@M.1.K: Díky!

Takže tak. Běžím!

Petr Nowak

Petr Nowak

18.3.2011 13:41

@Filip Hráček: Ok, a lze to aspoň nějak odhadnout ? Bude to již brzo (do měsíce, dvou) nebo v řádu měsíců (3 až 10) nebo za rok a později ? My se totiž musíme teď relativně rychle rozhodnout zda založit firmu v zahraničí, a jak to rozjedeme, pak se to bude obtížně zastavovat.
Chápu, že věci nejsou snadné (také dnes a denně řešíme milión problémů), ale nějakou reálnou představu asi máte … ?
Na čem to visí ? Na sladění s českou legislativou ?
Můžeme pro to něco udělat ? Petice tisíců českých vývojářů zaslaná do centrály Google ??? :-)
Předem díky za odpověď…

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

18.3.2011 14:03

Petr Nowak:
Bylo tím spíše myšleno, že tuto informaci nemůže prozradit.

Michal

Michal

18.3.2011 16:41

Jaktože nemám v profilu položku 2-step verification abych jí mohl aktivovat? Je to zatím jen pro anglické účty?

Bublaf

Bublaf

18.3.2011 21:08

“počkejte si na navigaci, ta se samozřejmě za jízdy nevypíná… a je za rohem” znamená to, že již brzy bude fungovat i našich končinách?

Templář

Templář

19.3.2011 13:28

Taky by mě velice zajímalo , kdy se navigace spustí. Nyní jde u nás oficiálně do prodeje Nexus S (i9023) tak že by to už konečně spustili? Nebo kde je problém?

Petr Nowak

Petr Nowak

19.3.2011 17:47

@Petr Mišák: :-( To je škoda. Takže ví, kdy to bude. Mohl by tedy aspoň napsat něco jako: “S tím zakládáním firmy v Anglii ještě počkejte” nebo “Raději ji založte” …
Proč by taková informace měla být tajná ?

Kadafi

Kadafi

19.3.2011 23:24

Problem je ze taku informaciu (kedy budu cesky/slovensky vyvojari moct predavat cez market ) ani nemaju a nik im ju neda. Peknym prikladom tejto ignoracie a nahodneho(alebo podla poctu obyvatelov) vyberu postkomunistickych statov je PS Store.
Firmy zastupujuce google ci sony v cechach a na slovensku maju na tieto otazky vypracovanu univerzalnu odpoved.
Je to smutne ale seriozny ludia su nuteny koli nakupu ci predaju aplikacii a hier volit cestu falosnych kont v zahranici….napriek tomu ze zariadenie su nam v nasej krajine predavane s tym ze elektronicky nakup/predaj je samozrejmost…. :( predavanie aplikacii s ciech alebo slovenska..hahaha

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

20.3.2011 9:35

Petr Nowak:
škoda to je, ale věřím, že kdyby Filip mohl, určitě by se o informace velice rád podělil. Na druhou stranu jsme se z Filipova komentáře dozvěděli jiné zajímavé věci. Například to že google navigace se u nás dočkáme co nevidět a to je super informace.

Kadafi:
dovolím si nesouhlasit. Česká pobočka Googlu je velice aktivní, dokazuje to i nedávné zpřístupnění hlasového vyhledávání, které i větší státy než ČR stále nemají. Největší zdržením při zpřístupňování služeb Googlu které jsou již v USA samozřejmostí, jsou bohužel právě naše zákony.

Honza

Honza

20.3.2011 16:03

A hlavně vecpat Android do autorádií co se synchronizujou s mobilem a dotlačit je na trh!!!!

Martin

Martin

20.3.2011 16:11

@Michal: taky jsem to zkoušel a pohořel jsem… Z mobilu se na stránky aktivace dostanu, ale to mi je docela k ničemu… Mohly by kluci z českýho zastoupení googlu alespoň dát vědět, že je to u nás zatím nefunkční…
Přes proxynu se mi to nechce zkoušet a taky kdo ví jestli by to fungovalo…

Tomáš Hubálek

Tomáš Hubálek

21.3.2011 2:16

Postoj českého Google k možnosti prodávat aplikace na Android Marketu mi přijde dost hrozný a domnívám se že tady bohužel silně selhává komunikace, kterou má Filip na starosti.

Nechápu, proč je kolem toho tolik mlžení. Že prý legislativní a daňové omezení. Osobně tomu nevěřím a neuvěřím tomu do té doby než Google řekne JAKÁ OMEZENÍ to jsou. Vůbec nechápu, proč AdSense funguje v tomto smyslu bez problémů a Android Market ne. Ono je totiž dost dobře možné že to mnohem víc souvisí s nějakou Googlovskou daňovou optimalizací, než s našimi zákony a proto se o tom nechce mluvit.

Můj názor je, že, postoj českého Google DUSÍ české vývojáře a zatímco mnozí jejich zahraniční kolegové už dávno zabírají claimy, mu musíme Android aplikace šudlit po večerech, protože musíme živit rodiny.

Bohužel je pravda, že udělat kvalitní Android aplikaci dá hodně práce (mj. i vzhledem k značné fragmentaci celého ekosystému, ke které Google svoji politikou přispívá) a že pokud to budou dělat vývojáři na koleně, kvality iPhone aplikací se dočkáme až za hodně dlouho a těch českých bude opravdu pomálu.

Já např. jsem si Maca a žádné další nové aplikace pro Android už dělat nebudu (a to mám na Android marketu z těch už hotových víc než milión stažení, rating kolem 4,5*, takže si myslím, že udělat dobrou aplikaci umím).

Psát mobilní aplikace je moje vášeň, ale mám rodinu a tu musím nějak živit. Sorry.

Wornlook

Wornlook

28.3.2011 10:53

Ahoj,

zajímalo by mně od Filipa, jestli už je hlasové ovládání telefonu taky “za rohem”?

RSS (komentáře k článku)