Android One míří do Evropy. První na seznamu je Španělsko a Portugalsko

Android One BQ – náhladovka

Projekt Android One byl představen na loňské konferenci Google I/O a téměř hned poté odstartoval na asijském trhu. Jedná se o projekt pro rozvojové země, kde si uživatelé moc často nákup drahých smartphonů dovolit nemohou. Právě proto patří smartphony projektu Android One mezi ty levnější zařízení a vyrábí je zejména méně známí výrobci. Ti pak navíc těží z čistého systému Android, který je méně náročný a Google mu garantuje minimálně dva roky aktualizací, jako pro smartphony Nexus. Od spuštění projektu již uplynul více než rok a Android One se rozšiřuje. Nyní je na čase, aby navštívil Evropu.

Android One BQ_AquarisA4-52

První země, do kterých se Android One podívá, budou Španělsko a Portugalsko, kde bude výrobce BQ nabízet svůj model Aquaris A4.5 za 169,9€ a 179,9€ (v přepočtu asi 4606 a 4877 Kč). Nečekejte od něj ale nic velkolepého. Aquaris A4.5 je vybaven 4,5″ displejem s rozlišením 540 x 960 pixelů (245 ppi), čtyřjádrový procesor MediaTek MT6735M, 1 GB RAM a 16 GB interní paměti. Baterie o kapacitě 2470 mAh bude v případě takto slabšího zařízení dostačující. Fotoaparáty budou mít rozlišení 8 Mpx (zadní) a 5 Mpx (přední). Předností smartphonu pak bude jeho konektivita, která umožní kromě klasických standardů využít i sítě LTE.

Aquaris A4.5 momentálně běží na Androidu 5.1 Lollipop a Google mu slibuje minimálně dva roky aktualizací, což je rozhodně příjemné. Výrobce BQ pak přidává pětiletou záruku na hardware a specializovanou podporu.

Pokud se podíváme na fakta kolem Android One a slibů, kterým měl dostát, je jasné, že nastavená cena je znatelně vyšší, oproti 100$, které loni Google sliboval. Na druhou stranu je to stále velmi pěkná cena pro Evropský trh a stále lepší cena než v případě Tureckého Android One smartphonu za 260$.

Momentálně je Android One dostupný jen v jihovýchodní Asii, Turecku a několika zemích Afriky. Zdá se, že příchodem projektu do Evropy Google naznačuje svou připravenost experimentovat s Android One i na vyspělých trzích, které o trošku vyšší cenovka tolik nebolí. Google přiznal, že v Indii první várka smartphonů Android One nenaplnila jeho očekávání a navrhl, aby příští generace byla ještě levnější (konkrétně v rozsahu od 30$ do 47$).

V tuto chvíli není známý ani žádný náznak, že bychom se v brzké době dočkali Android One i v dalších Evropských zemích. Rozhodně se ale jedná o pozitivní zprávu, která dává naděje na čistý Android v různých zařízeních.

Zdroj: AndroidAuthority.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)