Betaverzi Android O už můžete stahovat. Přináší hromadu novinek

testovací verze Androidu O

Google ještě neodhalil jméno nové verze Android O, nicméně už známe další novinky. Rovnou už je také dostupná nová betaverze, kterou můžou stahovat majitelé Nexus a Pixel zařízení. Co za novinky si Google přichystal?

Android O bude o hodně rychlejší

Nová verze nebude ani tak o nových funkcích, jako spíše o optimalizaci a vylepšování rychlosti systému. Aplikace mají na novém Androidu fungovat až 2x rychleji, velkými změnami také prošla rychlost spuštění systému. Novinky se netýkají jen samotné rychlosti, společnost se zaměřila i na bezpečnost. O tu se stará nová funkce Google Play Protect, která skenuje aplikace, jestli se nechová jinak, než má, nebo třeba jestli neobsahuje škodlivý kód. Jedná se v podstatě o takový jednoduchý antivir od Googlu, který bude dostupný přímo v Androidu.

Google Play Protect: Keeping your Android device and data secure

Google Play Protect: Keeping your Android device and data secure

Obraz v obraze

V Androidu 7 Nougat se představilo rozdělení obrazovky, což možná nemělo takový úspěch, jak by si Google představoval. Práce v telefonu s okny je totiž neohrabaná a není tak pohodlná, jak ji můžeme znát z počítačů. Dalším řešením této situace je funkce Obraz v obraze, kterou jsme mohli vidět před lety v televizích.

Podporované aplikace se budou moct zmenšit do malého okénka a přesunou se do rohu telefonu. Využít se to může například při sledování videí na YouTube, při navigaci, nebo třeba videohovorech. Díky tomu tak budete mít většinu jedné aplikace přes celý displej a druhou zmenšenou v malém okně.

Notifikační tečky

Notifikace se předělávají v téměř každé nové verzi Androidu. Pro Android O jsou novinkou tzv. notifikační tečky. Ty vypadají velmi podobně jako dynamické značky u Nova Launcheru. Dostaneme z nich ale více informací díky integraci do Androidu. Pokud se vám v nějaké aplikaci objeví notifikace, tak kromě notifikační lišty, ji uvidíte také u ikonky na domovské obrazovce. Když podržíte prst na ikonce, tak se vám rychle notifikace objeví a můžete s ní dále pracovat stejně jako v notifikační liště.

Automatické vyplňování v aplikacích

Automatické vyplňování přihlašovacích jmen, hesel nebo formulářů už můžeme dlouhé roky znát z webových prohlížečů. Nyní se dostane i na aplikace. Vše bude propojeno právě s databází na webu. Pokud tedy budete mít uložené přihlášení na Facebook.com, ukáže se vám automaticky když si nainstalujete i aplikaci Facebook do telefonu.

Chytrý výběr textu

Kopírování a vkládání textu se značně v Android O přepracuje. Výběr textu dostává „inteligenci“, automaticky dokáže rozeznat telefonní čísla, adresy, jména firem apod. K výběru takových textů pak stačí jen dlouze podržet prst na části textu a automaticky se označí celý text. Odpadne tedy otravné hýbání kurzorem. Výběr textu bude také propojen s aplikacemi. Když například vyberete adresu, tak vám nabídne, aby se ihned otevřela v mapách, e-mailová adresa v Gmailu atd.

Jak si stáhnout betaverzi Android O již nyní?

Jednoduše, stačí zamířit na oficiální stránku Androidu Beta, kde už stačí jednoduše postupovat podle pokynů, které jsou dostupné i v češtině. Jak už bývá zvykem, Beta je dostupná pouze pro poslední zařízení od Googlu. V tomto případě se jedná o Nexux 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel a Pixel XL.

Jak se těšíte na novinky v Androidu O?

Zdroj: phandroid.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)