Android N přinese nový vzhled systémového nastavení

android_n_nexus_5x_ico

Pravidelným čtenářům našeho portálu určitě nemusíme připomínat skutečnost, že letošní vývojářská konference Google I/O proběhne ve dnech 18. až 20. května. Stejně tak není novinkou, že na ní s největší pravděpodobností bude představena nová verze mobilního operačního systému Android N. 75 dní před “dnem D” vyplouvají na povrch další podrobnosti.

Za 75 dní má být představen Android N Za 75 dní má být představen Android N

Na veřejnost se zatím nedostaly žádné neoficiální úniky, nicméně díky redaktorům serveru Android Police, kteří mají k rané verzi Androidu N přístup, už jsme se například dozvěděli, že Android N opět promění vzhled oznámení a rychlého nastavení. Ze stejného zdroje pak pocházejí nejnovější informace o změnách, jež se odehrály v rámci systémového nastavení. Na dřívějších snímcích jsme mohli zahlédnout “hamburgerovou nabídku,” která je ovšem jen špičkou ledovce. Těch novinek totiž bude podstatně víc.

Samozřejmě hned na začátku musíme upozornit, že bez ohledu na úroveň spolehlivosti je možné, že cokoli, co nyní můžeme spatřit v rané verzi, může být do finálního vydání více či méně změněno nebo také úplně zrušeno. Jinými slovy: nic není 100%, dokud to není oficiálně oznámeno. Dodejme ještě, že obrázky níže nejsou skutečnými snímky obrazovky, ale upravenými “maketami,” s cílem co nejvíce se přiblížit originálu.

Co změní Android N v systémovém nastavení?

Jak můžete vidět na obrázcích níže, v systémovém nastavení se má na prvním místě zobrazovat panel s upozorněním na zapnutý režim “Nerušit.” Z malé šipky po pravé straně lze usuzovat, že přímo z tohoto panelu bude možné přes rozbalovací nabídku režim zvuku nějakým způsobem ovlivnit/přepínat.

Dalším rysem nového provedení systémového nastavení je odstranění oddělovací čáry mezi jednotlivými položkami. Graficky jsou odděleny pouze jednotlivé sekce. Podobný trend šlo vypozorovat i v oznamovací oblasti, kde Google lehce opouští koncept samostatných karet ve prospěch jednolitého prostoru.

Minout bychom neměli ani další skutečnost: mnohé položky nastavení zobrazují stav dané komponenty bez toho, aby ji uživatel musel otevírat (respektive aniž by musel vstupovat do dané sekce). Jedním pohledem tak například zjistíte název bezdrátové sítě, ke které je zařízení připojeno, stav Bluetooth, objem přenesených dat, nebo to, jestli je aktivní adaptivní displej.

Na začátku jsme se zmiňovali o “hamburgerové nabídce” (tak přezdívají v anglicky mluvících zemích tlačítku se třemi vodorovnými čárkami). Ta se objevuje, pokud vstoupíte hlouběji do nastavení a jejím cílem je zjednodušit přechod mezi jednotlivými sekcemi nastavení. Položky v této nabídce jsou stejné, jako ty, které můžete vidět v nejvyšší úrovni systémového nastavení. Existuje ale několik rozdílů mezi Androidem 6.0 Marshmallow a Androidem N – například chybí položka Domů. Rozděleny byly (celkem logicky) sekce nastavení zvuku a upozornění/oznámení.

Nejsme zcela přesvědčeni o tom, že nová postranní nabídka ušetří čas. Pokud totiž klepnete na tlačítko a poté zvolíte položku, je stejný počet kroků, jako stisknutí tlačítka Zpět a výběr sekce v hlavní nabídce. Vzhledem k tomu, že toto vylepšení je zmiňováno i v dokumentech pro vývojáře, dá se předpokládat, že toto řešení se opravdu objeví v konečném sestavení.

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (6)