Android N: stahujte testovací verzi pro Nexus 5X, 6, 6P, 9 a Player

android_n_developer_ico

Ačkoli se podíl Androidu 6.0 Marshmallow stále pohybuje jen lehce nad dvěma procenty, na cestě je další verze tohoto mobilního operačního systému: Android N. Google však letos překvapil: testovací sestavení pro vývojáře (tzv. „Developer Preview“) vydal ještě před letošní výroční konferencí Google I/O, která se koná v květnu a kde bude Android N oficiálně představen. Pokud tedy vlastníte některé z podporovaných zařízení (Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus 9 LTE, Nexus Player či Pixel C), budete si moci chystaný systém osahat ještě před jeho premiérou.

Vyhledávací gigant také nastínil, jak bude probíhat další vývoj. Včera uvolněné sestavení je označováno jako „alfa verze.“ Až do třetího čtvrtletí pak budou průběžně (přibližně každý měsíc) uvolňovány inkrementální OTA aktualizace. V dubnu a květnu bychom se měli dočkat první a druhé beta verze, po které bude v průběhu léta následovat finální API a oficiální SDK. Finální verze by měla spatřit světlo světa ve třetím čtvrtletí. To je poměrně brzký termín, neboť poslední tři verze Androidu byly představeny v říjnu, listopadu a naposledy opět v říjnu.

Android N: plán dalšího vývoje Android N: plán dalšího vývoje

Celkově vzato je to skvělá zpráva zejména pro majitele vyjmenovaných zařízení Nexus, kteří budou moci vyzkoušet Android N dávno předtím, než o něm mnoho jiných zařízení byť jen z dálky uslyší. Vývojářský náhled ale není určen pro běžné nasazení a určitě by ho neměli instalovat uživatelé, kteří od svého Androida očekávají stabilitu, rychlost a spolehlivost. Primárně jsou tato vydání určena vývojářům, kteří díky nim mohou otestovat své aplikace pod připravovanou novou verzí systému.

Nač se můžete těšit?

Ti, kteří již stihli Android N nainstalovat na své Nexusy, hlásí celou řadu novinek, včetně dlouho očekávaného tmavého grafického tématu. Podstatných změn se má dočkat oznamovací oblast, pravděpodobně také konečně přijde podpora práce ve více oknech. Jako u každé verze, tak i u Androidu N prý vývojáři pracují na optimalizaci, aby systém mohl fungovat i na méně výkonných telefonech. Samozřejmě i tentokrát jsou slibována další vylepšení v oblasti spotřeby elektrické energie.

Je ale nutné si uvědomit, že jde o testovací verzi a do finálního sestavení zbývá ještě minimálně půl roku. Mnohé se tedy ještě může změnit, některé dnes dostupné funkce se třeba do konečné verze vůbec nedostanou. I v minulosti Google během testování přidával a odebíral funkce, takže není důvod předpokládat, že by tomu letos mělo být jinak.

Kde stáhnout Android N Developer Preview?

Obrazy s testovací verzí Androidu N lze stáhnout z oficiální stránky Test on an Android N Device, případně přímo z následujících odkazů:

Postup instalace by měl být obdobný jako při nahrávání továrních obrazů (viz článek Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA!). Google bude také nabízet způsob, jak nainstalovat tyto obrazy skrze OTA („over-the-air“), ale tato možnost zatím ještě není k dispozici.

Zdroje: Android Authority, Android Central, Android Central, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)