Android M: Seznam novinek a funkcí nového systému

io15-color

Na právě probíhajícím Google I/O jsme se dočkali zveřejnění několika novinek, které s sebou přinese nová verze operačního systému Android. Pravděpodobně největší rozruch kolem sebe vytvářely diskuze ohledně tajemného písmena M, jenž je užíváno jako označení nového Androidu. Žádného názvu některé z pochutin jsme se však prozatím nedočkali. Nový systém tedy ponese oficiální název Android M. Dále bylo představeno několik novinek, které nový Android nabídne – pojďme se na ně společně podívat.

1. Práva aplikací

První zásadní změna se týká udělování práv jednotlivým aplikacím. Samotný systém nás nyní bude vyzývat k udělení práv, jakmile se daná aplikace bude snažit využít danou funkci zařízení. Ukázka proběhla na klientu WhatsApp – při prvním pokusu odeslat hlasovou zprávu vyskočí okno s potvrzením, kde aplikaci povolíme či zakážeme používat mikrofon. Danou volbu si náš přístroj zapamatuje a nebude se znovu dotazovat. Díky této inovaci takřka odpadá nutnost věnovat pozornost tomu, jaká práva aplikace požaduje při instalaci.

Google-IO-2015-Dave-Burke-WhatsApp-app-permision-840x473

 

2. Chrome Custom Tabs

Dalšího vylepšení se dočkal webový prohlížeč Google Chrome. Ten nyní sám rozpozná odkaz, který je možno otevřít v některé z nainstalovaných aplikací. Pokud tedy rozklikneme sdílený odkaz na Facebook, systém sám rozezná, že v zařízení je nainstalována aplikace Facebooku a převede její rozhraní do webového prohlížeče.

 

google-io-20150084

3. Platby

Virtuální platby pomocí NFC skutečností. Prozatím není zcela jasné, jak dalece bude tato funkce využitelná v našich končinách, neboť zveřejněna byla podpora pouze čtyř hlavních kreditních karet a tří amerických mobilních operátorů. Maximální bezpečnost je zajištěna pomocí virtuálního čísla kreditní karty, ke kterému má přístup pouze náš přístroj a není sdíleno ani s obchodem, z něhož nakupujeme.

google-io-20150096

4. Systémová podpora čtečky otisků prstů

Došlo také na oznámení očekávaného příchodu nativní podpory čteček otisků. Vývojáři aplikací dostanou možnost využívat tuto funkci ve svých aplikacích, pomocí čtečky rovněž dostaneme možnost schvalovat platby, odemykat zařízení nebo udělit práva jednotlivým aplikacím.

google-io-20150100

5. Výkon a výdrž baterie

Další novinka slibuje lepší využívání energie, čímž dojde ke zvýšení celkové výdrže baterie. O to se postará funkce zvaná Doze, která dokáže náš přístroj uvést do hlubokého režimu spánku, čímž dosáhneme minimální spotřeby. To znamená až 2x větší výdrž oproti předchozí verzi Androidu.

google-io-20150105

6. Podpora USB typu C

V případě USB typu C se jedná o technologii, která umožňuje rychlejší přenos dat a energie. To znamená, že nabíjení bude efektivnější a rychlejší než kdy dříve. Jeho velkou výhodou je obousměrnost. Nemusíme brát zřetel na to, jakým směrem USB kabel zasunout do zařízení. Po připojení kabelu se systém zeptá, jak chceme USB využívat. Zda chceme pouze nabíjet naše zařízení, přenášet data, fotografie nebo ho využít jako vstup pro externí MIDI zařízení.

google-io-20150108

7. Google Now

Tato funkce se může stát velice užitečnou. Podle místa, na kterém se právě nacházíme, dokáže jednoduchým hlasovým příkazem vyhledat zajímavé informace o aktivitách, které zde můžeme vykonávat. Pokud se právě nacházíme například na Staroměstském náměstí, získáme informace o restauracích v této lokalitě a o zajímavých místech, které můžeme navštívit. Pod Google Now spadá také další pomůcka zvaná Now on Tap. S její pomocí je systém schopen vyhodnotit například to, co je obsaženo ve zprávě, kterou právě čteme. Pokud se tedy s někým z našich blízkých domlouváme na víkendové návštěvě kina, Android pozná, na jaký film se chystáme jít, a automaticky nám o něm poskytne informace.

google-io-20150164

8. Offline podpora v Android M

Google se nyní zaměřil také na místa, kde nebývá stálé internetové připojení. Zřejmě nejlákavěji se jeví možnost využití Google Maps i v režimu offline. Stačí pouze uložit mapu pro danou oblast do našeho zařízení a ta poté bude dostupná kdykoliv. Celá funkce zahrnuje také hlasovou navigaci. Zajímavě rozhodně zní také možnost offline prohlížení webových stránek nebo přehrávání videí z YouTube.

google-io-20150217

9. Vylepšení obchodu Google Play

Inovace týkající se obchodu Play přijdou vhod především rodičům. Dostane se nám totiž větší kontroly nad tím, co naše ratolesti vyhledávání nebo stahují. Změnou prošlo nastavení rodičovského zámku a k dispozici bude také informace o věkové dostupnosti dané aplikace. Nové možnosti se objeví také při vyhledávání. Naše dítka dostanou možnost filtrovat aplikace například podle jejich oblíbených filmových postaviček.

google-io-20150271

 

10. Přizpůsobení vzhledu

Novinkou je také možnost volby mezi tmavým a světlým pozadím. Tato funkce je známá především z aplikací pro čtení elektronických knih. Využití pro tuto inovaci najdeme především na hůře osvětlených místech nebo při čtení v nočních hodinách. Při přepnutí do tmavého tématu se zobrazuje bílý text, na tmavém pozadí. To může být pro oči daleko pohodlnější a především nás světlo z displeje nebude tolik oslňovat. Zvolit můžeme rovněž automatický režim, kdy zařízení samo rozezná, jaký režim je vhodné využívat.

android-m-themes-640x378

Které novinky se nejvíce líbí vám?

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)