Menu

Android L přinese podporu více účtů i na telefony

Počínaje Androidem 4.2 Jelly Bean dostali majitelé tabletů možnost nastavit více účtů pro různé uživatele. Před více než rokem pak Google představil Android 4.3 Jelly Bean, který přinesl řadu sice drobných, ale leckdy velmi užitečných novinek. Jednou z nich byla také podpora více uživatelských účtů s omezeným profilem na jednom zařízení. Ta umožnila vedle hlavního vytvořit více sekundárních účtů s omezeným výběrem aplikací, což ocenili především rodiče, kteří půjčují zařízení dětem. Bohužel tato funkce byla dostupná jen pro tablety – na telefonech se aktivovat nedala, ačkoli je poměrně časté, že rodiče půjčují svůj mobil potomkům, aby je zabavili. Majitele smartphonů tak Google nechal na holičkách.

Android L přinese podporu více účtů i na telefony

Android L přinese podporu více účtů i na telefony

Připomeňme si, jak Rich Hyndman prezentoval podporu omezených uživatelských účtů v Androidu 4.3.

Přesuňme se nyní v čase do současnosti, kde můžeme konstatovat, že o několik aktualizací později vyhledávací gigant vyslyšel přání svých uživatelů. V reakci na požadavek číslo 1017, žádající o přidání podpory více účtů na chytré telefony, přišla odpověď od jednoho ze členů vývojářského týmu, podle které tato funkce skutečně dorazí v budoucí aktualizaci Androidu. Konkrétně zaznělo: “Vývojářský tým implementoval tuto funkci, která bude k dispozici jako součást dalšího veřejného sestavení.” Požadavek byl následně označen jako uzavřený.

Požadavek číslo 1017, žádající o přidání podpory více účtů na chytré telefony

Požadavek číslo 1017, žádající o přidání podpory více účtů na chytré telefony

Autor odpovědi bohužel blíže nerozebírá, co míní obratem “další veřejné sestavení”, tedy zda se novinky dočkáme v nějaké minoritní aktualizaci Androidu 4.4.x, nebo jestli se bude jednat o jednu z novinek Androidu L, který by měl být představen na podzim tohoto roku. Zahraniční média se ale shodují v tom, že se s největší pravděpodobností bude jednat o jednu z nových funkcí, které přinese Android L.

Tablety již omezené uživatelské profily umí

Tablety již omezené uživatelské profily umí

Subjektivně řečeno je s podivem, že omezené uživatelské profily pro telefony přichází až nyní, neboť tato funkce by jistě byla přínosem pro ty, kteří občas nechávají děti používat svůj telefon pro hry, ale nechtějí, aby měli plný přístup ke všem aplikacím. Další možností využití je založení samostatného profilu chráněného heslem pro pracovní e-maily a dokumenty, což dovolí lepší oddělení pracovního a soukromého života uživatelů, kteří používají jeden telefon pro soukromé i pracovní účely.

Android L přinese podporu více účtů i na telefony

Android L přinese podporu více účtů i na telefony

Využili byste podporu více uživatelských účtů na mobilních telefonech? Podělte se o své názory a postřehy v diskuzi pod článkem!

Zdroje: Phandroid, Google Issue Tracker, Android Authority, Android Police, TechRadar, Android Guys.

 

Komentáře

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

7.8.2014 8:15

Zatím jsem nenašel praktické využití pro své účely, ale přijde mi to jako fajn řešení právě pro rodiče s dětmi.

Zizou

zizou 0

z aplikace
7.8.2014 8:16

Přesně tak, na mobil mělo přijít ve stejnou dobu. Na tabletu používám omezený profil pro děti, nezamčený, svůj profil pod heslem.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

7.8.2014 8:16

Využíváte již někdo jinak?

Zizou

zizou 0

z aplikace
7.8.2014 8:20

Manželku tablet nezajímá, ale kdyby jo, tak jí hned udělám omezený profil :-) Ale nemusí být omezený, prostě rodinný tablet, každý může mít svůj profil…

Dyno

7.8.2014 8:24

Když jsem četl o profilech na tablety, tak Google argumentoval tím, že na telefony to nepůjde z důvodu kolize profilů s možností telefonovat. Tablety se primárně nepoužívají k volání, ale pokud by třeba někdo vypnul funkci hovorů v telefonu aby mu dítko nevolalo po celém světě, může tím pádem přijít o důležitý hovor. Jsem zvědav jak toto Google vyřešil.

wentink

wentink

7.8.2014 8:27

Malá – necelé 4 roky – má tablet a stáhl jsem ji tam jeden program, přes který si nastavím jaké aplikace chci zobrazit. Při zapnutí tohoto programu lze z něj vyjet pouze přes mnou nastavené heslo, nefunguje ikonka domů (chce to heslo). Nezapne wifi, bluetooth atd. Pro mne tedy nemá význam.

Zizou

zizou 0

z aplikace
7.8.2014 8:33

Wentik: jak se program jmenuje?
Já ocením, když je taková funkce součástí systému a nemusím používat externí aplikaci. Každopádně ti nic nebrání aplikaci použít i když by bylo součástí systému…

wentink

wentink

7.8.2014 11:08

zizou: Je to program Kids Place – Parental Control (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiddoware.kidsplace)
Mohu říct, že dcerka dostala tablet s tím Maxipsem fíkem, kde aplikace a vše mělo být pro děti, ovšem zapomněli napsat, že pro děti tak od 7 let a moc omezit aplikace nešlo. Tablet jsem vrátil a vzal normální s tím, že jsem doinstaloval výše uvedený program. Když si tablet zapne, je už naučená dcerka si klikat na ikonku Kids Place automatiky :)

bkf1

bkf1

7.8.2014 11:24

TISICKRAT LEPSI by bylo, kdyby zase prinesli podporu SD karet…

toorek

toorek

7.8.2014 12:27

wentink > Naprosto stejně jsem to udělal na tabletu dětem i já a funguje to na jedničku. Včetně zvyku, na kterou ikonu mají kliknout jako první (Kids Place).

RSS (komentáře k článku)