TOPlist

Android bez Google? Murena 2 si soukromí nechá zaplatit

Murena2
  • Android bez Google nemusí být automaticky od Huawei, někdy je to záměr
  • Soukromí v Androidu není zadarmo, smartphone Murena 2 stojí 499 euro
  • Fyzickými přepínači můžete vypnout mikrofon, fotoaparát a bezdrátové sítě

Google je kolos, který ve světě nemá konkurenci. Jedním z jeho neoblíbenějších a nejúspěšnějších produktů je operační systém Android, který najdeme ve většině chytrých telefonů současnosti. Android je k dispozici zdarma, kritici společnosti Google (a nejenom ti) ale často zmiňují, že Android (a vlastně většina Google služeb) je zdarma jen zdánlivě, uživatelé platí nepřímo svými daty.

O tom v dnešním článku určitě nechci polemizovat, nepřesvědčil bych zastánce ani odpůrce této myšlenky, navíc pravda bude někde uprostřed. Pokud ale svá data nechcete nikomu předávat a chcete používat chytrý telefon, nabízí se řešení. Na platformě Kickstarter si můžete objednat telefon Murena 2! Je plný kompromisů a není levný, ale vaše soukromí bere vážně.

Murena 2 smartphone with /e/OS: Switch your privacy on!

Murena 2 smartphone with /e/OS: Switch your privacy on!

Design nechme stranou, pojďme se rovnou podívat na vlastnosti, kterými se telefon odlišuje od většiny telefonů na trhu. Tím prvním jsou fyzické přepínače, pomocí kterých můžete vypnout mikrofon a fotoaparát respektive všechny bezdrátové sítě. Nemusíte se bát špehování, nemusíte se bát aplikací, které by na pozadí používaly fotoaparát. Zkrátka použijete fyzický přepínač a máte jistotu, že tyto funkce jsou vypnuté.

Operační systém /e/O aneb Android bez Google

Druhým rozdílem je pak operační systém, představujeme vám /e/OS. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jde o speciálně upravený Android, ve kterém se nenachází žádné Google aplikace. Důraz je kladený na soukromí a ochranu vašich dat, většinu aplikací si vývojáři vytvořili sami. Těšit se můžete například na Murena Cloud nebo Murena Office. Android aplikace budou obecně pracovat bez problémů a bez omezení, stačit vám ale budou muset bezplatné aplikace, své nákupy v Obchodu Play do tohoto přístroje nedostanete.

Murena2

Murena 2 má 6,43 palcový AMOLED displej s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů, přední fotoaparát má 25 megapixelů. Rozumný výkon zajistí procesor Mediatek Helio P70 doplněný o 8 GB operační paměti. Interní úložiště má kapacitu 128 GB, můžete jej rozšířit pomocí paměťových karet microSD s kapacitou až 512 GB. Baterie má kapacitu 4000 mAh, vzhledem k procesoru nepřekvapí absence 5G. Na zádech nalezneme hned tři fotoaparáty, ten hlavní má rozlišení 64 megapixelů. Ale špičkové snímky neočekávám…

Telefon můžete předobjednat za 499 euro a to není málo peněz, pokud uvážíme specifikace. Ale Murena 2 není o nejlepším poměru cena versus výkon. Nejdůležitější je vaše soukromí (není jen na první místě, bude i na druhém, třetím, čtvrtém…) a za to si autoři nechají zaplatit nemálo peněz.

Murena2přepínač

A vnucuje se otázka, jestli má pořízení takového přístroje smysl. A jestli jeho používání nebude spjato se spoustou kompromisů. Na první otázku si musí odpovědět každý sám, já osobně ale Google nevnímám jako toho špatného. Google mi usnadňuje život každý den a malá ztráta soukromí za to stojí. Ale neodsuzuji, pokud má někdo opačný názor a smartphone Murena 2 si pořídí. Proč ne, minimálně budete mít v rukou raritu, kterou pravděpodobně u nikoho jiného nikdy nepotkáte. A docela by mě zajímalo, jak na tom telefon bude s ochranou proti virům, které jsou stále sofistikovanější.

Jste ochotní připlatit si za soukromí?

Zdroj: Kickstarter, Murena

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)