TOPlist

Konec „neškodného“ adware, Android v Česku ohrožují větší kalibry

Adware
  • Adware je otravný, ale principiálně celkem neškodný
  • V Česku se častěji objevují aplikace, které mají zájem o vaše data
  • U aplikací z alternativních zdrojů je riziko viru větší

ESET zveřejnil pravidelný měsíční žebříček, který zahrnuje aktuální hrozby pro zařízení se systémem Android. Data ukazují, že situace se zhoršuje… V minulosti dominovaly aplikace z kategorie adware, které váš telefon zahrnují reklamou. Ta může být velmi nepříjemná (v extrémním případě může znemožnit používání telefonu), optikou vašich data nebo stavu bankovního konta jsou ale prakticky neškodné. Za to malware cílí na vaše data a tam jsou rizika (a případné škody) násobně větší. Co k tomu říká nejnovější zpráva společnosti ESET?

Android

„Adware Andreed je typickým zástupcem adwaru, se kterým se uživatelé na zařízeních s platformou Android setkávají často. Ke svému šíření typicky využívá upravené verze her. V září útočníci takto zneužili například hry PickUp nebo Mini Ninjas,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Pozor na upravené hry a aplikace!

„Malware Spy.SpinOk je potom zcela jiným typem škodlivého kódu. Uživatelé v Česku se s ním setkávají již několik měsíců. Jedná se o softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům. V září se objevil nejčastěji v napodobeninách aplikace YouTube, uživatelé ale na něj mohli narazit také ve hrách nebo balíčcích s emotikony,“ dodává Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za září 2023:

  • Android/Andreed trojan (17,35 %)
  • Android/Spy.SpinOk trojan (8,21 %)
  • Android/Agent.CZB trojan (6,62 %)
  • Android/Agent.ELP trojan (5,03 %)
  • Android/Agent.ELC trojan (4,50 %)
  • Android/Agent.EQD trojan (3,05 %)
  • Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (2,65 %)
  • Android/TrojanDropper.Agent.KJD trojan (2,52 %)
  • Android/Hiddad.SJ trojan (2,25 %)
  • Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,25 %)

Na hrozby samozřejmě nereaguje pouze ESET se svými produkty, největší odpovědnost v tomto směru cítí samotný Google. A nejnovější zprávy ukazují, že to s ochranou a kontrolou myslí vážně. Prozatím v Indii (a už brzy globálně) bude Google Play Protect kontrolovat všechny aplikace, které do telefonu budete chtít nainstalovat. A pokud s kontrolou nebudete souhlasit, aplikaci zkrátka nenainstalujete. To už je řešení lehce kontroverzní a nebude se líbit každému.

Adware nebo malware? Raději adware…

Chcete mít svůj telefon v bezpečí? Doporučujeme pravidelně aktualizovat firmware, neinstalovat aplikace z pochybných zdrojů (většinu aplikací v Obchodu Play najdete, třeba oblíbenou aplikaci Zdraví od Huawei ale nikoliv) a obecně se vyhnout aplikacím, které jsou různými způsoby upravené. Například speciální verze Pokemon Go, které umožňují neomezený pohyb po mapě a automatické chytání pokémonů. Používání antiviru v mobilním telefonu je na zvážení, většina výrobců nabízí solidní úroveň ochrany již z výroby. Pokud je pro vás bezpečnost vašich dat velmi důležitá, pak instalaci antivirového programu doporučit můžeme, v dnešní době jsem k dispozici moderní a kvalitní nástroje.

Používáte ve svém telefonu antivir?

Zdroj: Tisková zpráva ESET

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)