Menu

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Android 8 neboli Android O ještě stále nemá svůj oficiální název, nicméně samotné vydání je za rohem. Nová verze Androidu přichází pravděpodobně nyní v srpnu, takže je nejvyšší čas shrnout si všechny hlavní novinky a nové funkce.

Android 8 novinky – Obsah

Notifikace se opět předělají

Opět se dočkáme změn v notifikacích. V Androidu 7 Nougat se předělal framework a vývojáři dostali nové možnosti, jak v notifikacích ukázat více informací. V Androidu O se to posouvá na ještě vyšší úroveň.

Notifikace dostanou tzv. kanály, které si budou moct uživatelé různě upravovat. A to třeba nastavovat jím důležitost, zvuk, barvu, vibrace, zobrazení na zamčené obrazovce, nebo možnost zobrazení při módu nerušit. Do kanálů půjde vložit i více aplikací naráz, ale i třeba jednotlivé konverzace, takže si budete moct nastavit pro každého vlastní zobrazení.

Android 8 media notifikace

Nejedná se ale o jedinou změnu u notifikací. Předělává se také ovládání médií, pozadí se bude měnit podle alba nebo náhledu videa. Budou tak mnohem více barevnější a budou se dát lépe odlišit. V neposlední řadě půjdou také notifikace rychle odložit o 15, 30 nebo 60 minut.

Notifikační tečky u ikon

U notifikací ještě chvíli zůstaneme, a to díky integraci tzv. notifikačních teček. Jde o funkci, která už je nějakou dobu dostupná u launcherů třetích stran, v tomto případě je ale posunuta o úroveň výše. Notifikace už se nebudou zobrazovat pouze v liště, ale také přímo u ikon jednotlivých aplikací.

android 8 notifikacni tecky

A to v podobě malých teček, které mají různou barvu podle notifikace. Při podržení prstu na ikonce, se notifikace automaticky otevře a uživatel v ní může dále pracovat úplně stejně, jak v liště.

Obraz v Obraze

Tuhle funkci pravděpodobně znáte z televizí, kde to byla před nástupem chytrých TV, jedna z nejzajímavějších funkcí. Teď se dostane do telefonů i tabletů s Androidem. Podporované aplikace se budou moct zmenšit do malého okénka a přesunou se do rohu telefonu. Vyžít se to dá například při sledování videí na YouTube, při navigaci, nebo u videohovorů.

android 8 obraz v obraze

Stejnou funkci už dnes například podporuje Facebook, kdy si u přehrávání živého přenosu můžete zapnout zmenšenou obrazovku a následně pracovat dále s telefonem, a to i mimo samotnou Facebook aplikaci.

Adaptivní ikony

Velké změny se také dočkají ikony. Nově budou měnit tvar podle typu a druhu zařízení. Každý výrobce telefonů si bude moct navrhnout vlastní skin, podle kterého se budou ikony vykreslovat. Adaptivní ikony budou podporovány na domovské stránce, v menu, v nastavení, při nabídce sdílení i u zkratek.

android 8 adaptivni ikony

Kromě toho se také poprvé dočkáme animovaných ikon. Jako příklad užitečné animace, se ukázala aplikace Hodiny, u které se budou pohybovat ručičky podle reálného času.

API pro automatické vyplňování

Automatické vyplňování například platebních informací se rozšíří. Momentálně je dostupné například u Chrome, kde se nabízí u stránek. Pokud ale máte na Google účtu uložené platební údaje, tak je nemůžete využít u aplikací a musíte v nich zadat informace ručně. To se v Androidu O změní.

android 8 automaticke vyplnovani

Automatické vyplňování bude dostupné pro celý telefon, a to včetně přezdívek, hesel, adres atd. Samozřejmostí, stejně jako u Chrome prohlížeče je to, že tato funkce bude volitelná.

Vylepšený Bluetooth

První vlajkové modely tohoto roku již mají Bluetooth 5, teprve ale Android 8 přinese velké zlepšení. Přidává se například podpora audio kodeků pro přehrávání Hi-Fi hudby, jako je třeba LDAC nebo aptx/aptx HD. Dále například bude konečně umět Android 8 přehrávat vyzvánění přímo ve sluchátkách, která jsou připojena přes Bluetooth.

Vylepšení výdrže baterie

Jako každý rok, i tentokrát se dočkáme optimalizace, která by měla přinést větší výdrž baterie na jedno nabití. Tentokrát se Google zaměřil na aktivity v pozadí telefonu, které bude mnohem více omezovat. A to v pozitivním slova smyslu. Nabídne totiž změny, které umožní, aby aplikace měly minimální dopad na baterii, pokud zrovna nejsou aktivní.

Pro uživatele to Google vysvětluje jednoduše tak, že se nebudeme muset starat o aplikace v pozadí, jako tomu bylo v posledních letech. Vývojáři budou moct nyní jednodušeji vytvořit aplikace, která bude mít minimální nároky na baterii.

Chytrý výběr textu

Velkou změnou také projde kopírování a vkládání textu. Google zde zapojí svou oblíbenou “umělou inteligenci”. Android 8 dokáže automaticky rozeznat telefonní čísla, adresy, firmy atd. Pokud budete chtít označit adresu nebo číslo, bude stačit podržet prst na textu a automaticky se označí vše důležité.

android 8 chytry vyber textu

Odpadá tak otravné hýbání a přemísťováni kurzoru. Samotný výběr textu je také propojen s aplikacemi, když například označíte adresu, tak vám systém rovnou nabídne otevření v mapách, emailovou adresu v Gmailu apod.

Android 8 přináší i podporu navigačních kláves

V neposlední řadě přichází i podpora navigačních kláves, která potěší všechny majitele tabletů, chromebooků ale také třeba těch, kteří rádi hrají Android hry s gamepadem. Mnohem jednodušeji půjdou ovládat hry, nebo aplikace. Ulehčí se také ovládání systému pomocí kláves.

Samozřejmě se nejdná o všechny nové funkce. Další novinky už jsou menšího rázu, týkají se například vylepšení WebView, optimalizace knihoven, lepší podpory fontů, menších grafických úprav systému, nových emoji, nebo upraveného nastavení systému. Podle posledních spekulací by měl být Android O vydán 21. srpna, ve stejný den by se také mělo odhalit pojmenování tohoto nového systému.

Která novinka v Androidu 8 se vám nejvíce líbí?

Zdroje: androidauthority.com, androidcentral.com, droid-life.com

 

Komentáře

Tomask.tk

tomask.tk 0

14.8.2017 19:33

Snad jen škoda, že si budu muset kupovat nový telefon, protože pochybuju, že se ke mě Android 8 dostane.. a ne, nemám pravěký kousek 😁

Toonnyy

toonnyy81 -1

14.8.2017 19:45

Mám Galaxy S7 Edge, Android 7, a BT sluchátka mi vzyzvánění přehrávají, tedy melodii kterou mám nastavenou, nebu tu přímo u kontaktu.
Tedy BT sluchátka – mám Sony přez uši za bůra :)

kubfaf

14.8.2017 20:35

Doufám že lineageos hned zapracuje na nové verzi :D

Tomask.tk

tomask.tk 0

14.8.2017 20:51

No jó, když by to šlo, LineageOS hned tahám do telefonu. Bohužel Huawei a jeho “bezvadný” Kirin to zakazují..

Wolfsteen

wolfsteen -1

15.8.2017 10:29

Novinky jsou to hezké, ale pořád mi chybí jedna a pro mě nejpodstatnější věc. Pohodlný přenos dat aplikací do jiného zařízení. Nechápu, že tohle pořád ještě není nativní vlastnost Androidu :-(

Kekeman021109

15.8.2017 14:25

Mám telefon Prestigio PSP3508DUO.Aktualizace mě asi čekat nebude,že?

Daevis

David TrlicaRedaktor 32

15.8.2017 16:42

@tomask.tk

A který Huawei máte? Tak špatně s aktualizacema na tom zase nejsou :)

@wolfsteen

Mně to přijde již nyní použitelné, co se vám na tom přenosu nezdá?

@Kekeman021109

Bohužel nebude. To by muselo Prestigio radikálně změnit svou strategii.

Dušan Roček

15.8.2017 22:06

Bude i android 8 na honor 7 lite byl bych moc rád

Daevis

David TrlicaRedaktor 32

15.8.2017 22:21

@Dušan Roček

Šance tu jsou, prozatím nebylo nic oznámeno. Nicméně Lite verze Honor/Huawei telefonů dostávají většinou jednu aktualizaci na novou verzi Androidu.

Dušan Roček

16.8.2017 0:32

Tak že je tam šance ze android 8 budu mít na hohor 7

Daevis

David TrlicaRedaktor 32

16.8.2017 7:46

Malá ale. :) Brzy začnou společnosti vydávat seznamy telefonů, které dostanou nový android, tak pak budeme vědět více.

Jiří Štěrba

22.8.2017 9:40

@Dušan
Honor7 nedostal aktualizaci ani na Android7 takže o 8 dost pochybuju 😥😁
(prehledl jsem ze pisete H7Lite…)

SkyblockJeSuper

SkyblockJeSuper 4

22.8.2017 18:48

1. Máte tam chybu: Automatické vyplňování osobní dat.
2. Na DOOGEE X5 MAX, aktualizace se asi nedočkám, nebo snad ano? Budu moc rád když mi někdo napíšete ROMku alespoň tedy s Android 7.

Daevis

David TrlicaRedaktor 32

22.8.2017 20:33

@SkyblockJeSuper

Děkuji za upozornění. Opraveno. Na DOOGEE X5 MAX velice pravděpodobně aktualizace nebude.

Tepn_ech

Štepán Čech -1

24.8.2017 20:29

Tak co lidi máte už Oreo? A zkoušeli jste pip (obraz v obraze)? Mě to nefunguje Nexus 5x. Koukal jsem na xda stěžuje si víc lidí. Google zas nevychytal dcl zklamalo…

Tepn_ech

Štepán Čech -1

24.8.2017 20:44

Tak jo rozchodil jsem obraz v obrae v mapách Google tak YouTube snad brzy 😀

Luděk Ryšavý

2.9.2017 13:46

Koupil jsem si kvůli androidu 8 Samsung A5 2017 a nic. Teprve před týdnem jsem dostal aktualizaci na sedmičku

Vera_saj

Verča Saj (Elisonova) 0

21.9.2017 17:20

Jak je na tom prosím Xiaomi Redmi Note 4X? Jsem si jistá, že to rozhodně nebude hned, jelikož se mi teprve nedávno aktualizoval na Android 7, ale přesto bych ráda věděla, zda-li se mám vůbec na co těšit 😅

RSS (komentáře k článku)