Menu

Android 7.1 Nougat by měl podporovat screenshot části obrazovky

Možnost uložení obsahu obrazovky do obrázku je užitečná v mnoha směrech. Oceňujeme ji například při recenzích aplikací, kde vám můžeme podrobně ukázat jednotlivé sekce, funkce a možnosti. Hodí se také při vytváření návodů. Ne vždy je však nutné dělat snímek celé obrazovky – v mnoha případech stačí jen výřez. Právě taková funkce byla objevena o víkendu v Androidu 7.1 Nougat. K tomu, abyste mohli udělat screenshot části obrazovky, je potřeba provést úpravu v kódu. Pak lze tuto funkci vyvolat obvyklým způsobem, tedy kombinací hardwarových tlačítek.

Screenshot části obrazovky

Screenshot části obrazovky

Schopnost pořizovat snímky obrazovky získal Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Na telefonech Samsung s grafickou nadstavbou TouchWiz však byla dostupná již na Androidu 2.3. Od té doby, tedy v průběhu pěti let, nedoznala v podstatě žádné zásadnější změny. Pouze někteří výrobci ji více či méně vylepšovali například o možnost pořízení snímku i té části obrazovky, pro kterou je nutné posouvat obsahem.

Screenshot části obrazovky jako další vývojový krůček?

Schopnost udělat screenshot části obrazovky objevili uživatelé vystupující pod přezdívkami Maxr1998 a @MrWasdennnoch. Stačí prý ve zdrojových kódech Androidu 7.1 změnit řádek 53 z TakeScreenshotService na takeScreenshotPartial(). Výsledek můžete vidět na následujícím videu, kde je funkce prezentována na Nexusu 4. Uživatel zde po stisku kombinace tlačítek pro pořízení snímku obrazovky jednoduše vybere oblast, která má být zachycena. Následně systém pořídí požadovaný obrázek a uloží ho do souboru ve formátu PNG. Odpadá tak nutnost ořezávání snímků celé obrazovky v další aplikaci, pokud chcete ukázat jen její část.

Samozřejmě nejde o úplnou novinku – uvedenou funkci podporují i některé aplikace pro pořizování snímků obrazovky vývojářů třetích stran. Nyní je samozřejmě otázkou, zda a případně kdy bude tato funkce uvolněna pro běžné použití jako součást systému Android v některé z příštích aktualizací. Každopádně je dobré vidět, že i tak zdánlivě banální funkce, jako je uložení obsahu obrazovky do grafického souboru, má ještě prostor k evoluci.

Napadají vás nějaká další vylepšení, která by Android mohl v tomto směru přinést? Napište nám své nápady do diskuze pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, reddit.com, androidauthority.com, xda-developers.com.

 

Komentáře

palini

z aplikace
8.11.2016 16:55

huawei uz to davno umi

avenged

z aplikace
8.11.2016 17:11

tak, tak….

Pavel K.

z aplikace
8.11.2016 17:27

A není rychlejší udělat screenshot celé obrazovky a pak výřez?

jamesak

z aplikace
8.11.2016 19:20

Na S7 edge jde jedno nebo druhý a většinou dělám rovnou výřez… Jen se musím smát jak všichni nadávají na Samsung a Google tyto funkce kopíruje většinou od něj, viz dvě aplikace najednou a podobně…

Radeg

radeg 9

z aplikace
8.11.2016 19:41

@Pavel K.: Určitě ne!

MilanWalter40

8.11.2016 21:17

Jamesak : Souhlasim s tebou tohle jiz Samsungy umi i jine veci co google kopiruje napriklad rychle odepsani na sms a spoustu dalsich veci , nevite nekdo co je to za Samsung na prvnim obrazku ?

Orbit09

z aplikace
9.11.2016 14:41

Opět nová verze Androidu přinesla něco, co výrobci dávno už ve svých nadstavbách mají.

RSS (komentáře k článku)