Android 7.1 Nougat by měl podporovat screenshot části obrazovky

android-7-1-screenshot-casti-obrazovky_ico

Možnost uložení obsahu obrazovky do obrázku je užitečná v mnoha směrech. Oceňujeme ji například při recenzích aplikací, kde vám můžeme podrobně ukázat jednotlivé sekce, funkce a možnosti. Hodí se také při vytváření návodů. Ne vždy je však nutné dělat snímek celé obrazovky – v mnoha případech stačí jen výřez. Právě taková funkce byla objevena o víkendu v Androidu 7.1 Nougat. K tomu, abyste mohli udělat screenshot části obrazovky, je potřeba provést úpravu v kódu. Pak lze tuto funkci vyvolat obvyklým způsobem, tedy kombinací hardwarových tlačítek.

Schopnost pořizovat snímky obrazovky získal Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Na telefonech Samsung s grafickou nadstavbou TouchWiz však byla dostupná již na Androidu 2.3. Od té doby, tedy v průběhu pěti let, nedoznala v podstatě žádné zásadnější změny. Pouze někteří výrobci ji více či méně vylepšovali například o možnost pořízení snímku i té části obrazovky, pro kterou je nutné posouvat obsahem.

Screenshot části obrazovky jako další vývojový krůček?

Schopnost udělat screenshot části obrazovky objevili uživatelé vystupující pod přezdívkami Maxr1998 a @MrWasdennnoch. Stačí prý ve zdrojových kódech Androidu 7.1 změnit řádek 53 z TakeScreenshotService na takeScreenshotPartial(). Výsledek můžete vidět na následujícím videu, kde je funkce prezentována na Nexusu 4. Uživatel zde po stisku kombinace tlačítek pro pořízení snímku obrazovky jednoduše vybere oblast, která má být zachycena. Následně systém pořídí požadovaný obrázek a uloží ho do souboru ve formátu PNG. Odpadá tak nutnost ořezávání snímků celé obrazovky v další aplikaci, pokud chcete ukázat jen její část.

Android Nougat Partial Screenshots

Android Nougat Partial Screenshots

Samozřejmě nejde o úplnou novinku – uvedenou funkci podporují i některé aplikace pro pořizování snímků obrazovky vývojářů třetích stran. Nyní je samozřejmě otázkou, zda a případně kdy bude tato funkce uvolněna pro běžné použití jako součást systému Android v některé z příštích aktualizací. Každopádně je dobré vidět, že i tak zdánlivě banální funkce, jako je uložení obsahu obrazovky do grafického souboru, má ještě prostor k evoluci.

Napadají vás nějaká další vylepšení, která by Android mohl v tomto směru přinést? Napište nám své nápady do diskuze pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, reddit.com, androidauthority.com, xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)