Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen

Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen

Jak všichni předpokládali, na květnové konferenci Google I/O měla být představena nová verze operačního systému Android. Pravděpodobně měla nést číslo 5.0 a označení Key Lime Pie. Google je, jak je ostatně jeho zvykem, ohledně Google I/O trochu tajemný a oficiálně zatím nic nepotvrdil, ovšem ani nevyvrátil. Můžeme se tak dohadovat, zda bude představen X Phone od Motoroly, který se patrně začne prodávat až v srpnu, nebo jestli uvidíme pátý Nexus, či snad zda dokonce X Phone sám bude dalším z řady Nexusů.

Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen

Minulý týden jsme se dívali, co nás čeká a (možná) nemine v příštím Androidu, ovšem v uplynulých hodinách začaly vyplouvat informace, že Key Lime Pie na konferenci představen nebude. Patrně se nedočkáme ani X Phone a jediné, co zatím vypadá hodně pravděpodobně, je prezentace lehce aktualizovaného Nexusu 4.

S informací o tom, že Android 5.0 nebude tématem letošního Google I/O, přišel jako první server Gadgetronica, který ji údajně získal “z důvěryhodného interního zdroje”. Jinými slovy: může to být pravda, ale mohl by to být také naprostý výmysl někoho, kdo chtěl upoutat pozornost a vyvolat polemiku.

Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen Android 5.0 možná na Google I/O neuvidíme – údajně byl odložen

Google prý odkládá představení Key Lime Pie o dva až čtyři měsíce, čímž chce dát čas OEM výrobcům, aby dokončili aktualizace svých zařízení na Jelly Bean. Zní to jako rozumný přístup – na příliš časté uvolňování nových verzí nestíhají producenti telefonů a tabletů dostatečně pružně reagovat a výsledkem je nespokojenost koncových zákazníků, kteří se každý měsíc rozčilují nad grafy zastoupení jednotlivých verzí Androidu. Většina současných zařízení se těžkopádně dobelhala k Androidu 4.1, takže po vydání verze 5.0 by byla o dvě generace pozadu. Aktuálně má Ice Cream Sandwich 29,3 % zařízení, zatímco Jelly Bean teprve dotahuje se 23 %.

Server PocketNow polemizuje, že takový krok vůbec neodpovídá dosavadní politice Googlu, s čímž můžeme jen souhlasit. Připomeňme si, že Google oznámil Android 4.1 osm měsíců po předchozí velké aktualizaci, kterou byl Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Android 4.2 pak byl ohlášen jen čtyři měsíce po svém předchůdci, nicméně proti skoku mezi verzemi 4.0 a 4.1 šlo o relativně malou aktualizaci.

Zdroje: Gadgetronica, Android Headlines a AndroidSPIN.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (31)