Android 4.3: přinese novinky, nebo zklamání?

android43_ico

Google sice zatím oficiálně neohlásil uvolnění nového Androidu 4.3 Jelly Bean, nicméně po Internetu již minulý týden začala kolovat ROMka s touto verzí. Poněkud překvapivě se nejednalo o připravovaný firmware pro LG Nexus 4, ale pro Samsung Galaxy S4 “Google Edition”.

Na první pohled novinek nebude mnoho – Google totiž uvolňuje většinu aktualizací průběžně přímo pro jednotlivé aplikace (Gmail, Kalendář, Klávesnice, Služby Google Play a tak dále). Podíváme-li se ale pod pokličku, zjistíme, že nový Android nepřinese jen o desetinku vyšší číslo a inovovanou aplikaci Fotoaparát.

Inovovaný Fotoaparát Inovovaný Fotoaparát

Přehled očekávaných novinek vypadá zatím následovně:

  • Ačkoli vypnete Wi-Fi, bude zařízení schopno na pozadí lokalizovat svou polohu pomocí bezdrátových přístupových bodů. Tuto funkci bude možné vypnout až v hlubším nastavení.
  • Uživatelé, používají bezdrátovou komunikaci skrze Bluetooth, jistě ocení režim snížené spotřeby energie, díky kterému vydrží Android ve spojení například s chytrými hodinkami či monitorem srdečního tepu delší dobu.
  • Přibude několik položek v nastavení pro vývojáře, které budou sloužit k testování a ladění.
  • Aktualizace se dočkal systémový font Roboto – server Android Police publikoval na svých stránkách podrobnější analýzu změn a nabídl i odkazy ke stažení pro ty, kteří kvůli novým písmenkům nechtějí čekat do vydání updatu.
  • Změny uživatelského rozhraní se, jak už pravděpodobně víte, dočká aplikace Fotoaparát, která kruhovou nabídku nahradí sérií kruhových výsečí. Zde jsme přesvědčeni, že aplikace by si zasloužila více pozornosti vývojářů – co do funkčnosti stále zůstává daleko za “foťáky” třetích stran, včetně těch, které do svých telefonu předinstalovávají výrobci telefonů.

Pokročilé nastavení Wi-Fi Pokročilé nastavení Wi-Fi

Upozorňujeme, že uvedené změny byly zachycené v uniklé předfinální verzi Androidu 4.3 a je možné, že některé nebo všechny se nakonec v konečném sestavení neobjeví. Je také velmi pravděpodobné, že Android 4.3 přinese i další novinky, o kterých v těchto chvílích můžeme pouze spekulovat.

Nový Fotoaparát Nový Fotoaparát

Nastavení bezdrátové komunikace Nastavení bezdrátové komunikace

Dramatičtějších změn v uživatelském rozhraní, aplikacích a funkcích se pravděpodobně dočkáme až s Androidem 5.0 Key Lime Pie, jehož termín představení je zatím pouze ve hvězdách. Android 4.3 bude, alespoň podle dostupných informací, dalším do série Jelly Beanů.

Výběr živých tapet Výběr živých tapet

Zdroje: Liliputing a Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)