TOPlist

Android 15 vylepší sdílení zvuku přes Bluetooth. Znáte Auracast?

android 15 sdílení zvuku
  • Android 15 přidává speciální stránku pro sdílení zvuku standardu Bluetooth LE Audio Auracast
  • Umožňuje vysílat zvuk z jednoho zařízení do dvou nebo dokonce více blízkých zařízení
  • Android má základní podporu od Androidu 13, ale v Androidu 15 se podpora vylepšuje

Když cestujete s přáteli nebo rodinou, můžete chtít společně poslouchat audio obsah, jako je film nebo album. Sdílení zvuku s větší skupinou však může být výzva, neboť neexistuje standardizovaný způsob, jak to provést. Řešení přináší standard Bluetooth LE Audio a jeho funkce Auracast.

Sdílení zvuku pomocí Auracast

Auracast, funkce standardu Bluetooth LE Audio, umožňuje vysílání zvuku na blízká zařízení bez potřeby spárování, což je podobné vysílání rádia, ale místo vysílání z velkého vysílače s dosahem desítek až stovek kilometrů se zvuk šíří z čipu jednoho telefonu na ostatní. Na rozdíl od proprietárních řešení, jako je „Dual Audio“ u Samsungu nebo „Share Audio“ u Apple, je Auracast dostupný pro jakékoli audio zařízení, která licencuje a implementuje technologii od Bluetooth SIG, průmyslového konsorcia, které definuje standard Bluetooth.

auracast

Výhody technologie Auracast

  • Propojení neomezeného počtu zvukových zařízení různých audio značek
  • Zvuk můžete přehrávat s přáteli a dokonce streamovat pro velké množství lidí na veřejných prostranstvích
  • Častý příklad, kde můžete Auracast využít jsou letiště nebo posilovny

Jak Auracast funguje a jak propojit zvuková zařízení?

Jsou tři způsoby, jak se můžete připojit k vysílání Auracast:

  • Vyhledávání sítě tak, jako když vyhledáváte síť Wi-Fi, což znamená, že uvidíte seznam různých zařízení a můžete si vybrat, které z nich chcete využívat
  • Jednoduše naskenujete QR kód a připojíte se
  • Ťuknete na tlačítko na svém zvukovém zařízení

Android 15 a Auracast

Přestože byl Auracast představen již v červnu 2022, na trhu je stále málo zařízení, která tuto funkci podporují. Toto by se však mělo změnit, protože podpora Bluetooth LE Audio se stává standardem pro nové audio produkty. Google navíc přidává do Androidu 15 speciální stránku pro sdílení audio obsahu, což uživatelům umožní najít, připojit se nebo zahájit vlastní Auracast vysílání.

Mishaal Rahman z Android Authority píše, že se mu podařilo plně povolit funkci „sdílení zvuku“ na jeho Google Pixel 8 Pro s nejnovější verzí Androidu 15 Beta 1.1. Po aktivaci mohl spustit vysílání Auracast na Pixel 8 Pro, ke kterému se mohly připojit Samsung Galaxy S24 Ultra a Samsung Galaxy Z Fold 5. Galaxy S24 Ultra i Galaxy Z Fold 5 běžely na One UI 6.1 a byly spárovány s Galaxy Buds 2 Pro, které podporují vysílání Auracast. Pro kontrolu, kdo se může připojit ke streamu, je možné ručně vybrat název a heslo vysílání v záhlaví „nastavení streamu“ na stránce „sdílení zvuku“. Případně lze klepnutím na ikonu QR otevřít stránku, kde se zobrazí automaticky generovaný QR kód, který mohou ostatní lidé naskenovat a připojit se ke streamu.

nastavení sdílení zvuku android 15Nastavení sdílení zvuku v systému Android 15

Připojení k Pixel 8 Pro pomocí ID/hesla, nefungovalo, ale to mohlo být způsobené tím, že funkce ještě není dokončená. Bylo však možné se připojit k vysílání pomocí automaticky vygenerovaného hesla zobrazeného pod QR kódem. Jakmile se obě dvě zařízení Samsung připojila k vysílání z Pixelu, z obou párů sluchátek Buds 2 Pro byl přehráván stejný zvuk. Kvalita zvuku nebyla zpočátku skvělá, ale to proto, že byla aktivní možnost „zlepšit kompatibilitu“, která snižuje kvalitu zvuku, aby pomohla zařízením, jako jsou sluchátka se připojit. Poté, co se tato možnost vypnula a stream se restartoval, se kvalita zvuku zlepšila.

Po připojení se u obou telefonů Galaxy objevila upozornění přehrávače médií, která indikovala, že přehrávají zvuk z „Mishaal’s Pixel 8 Pro“ (název Auracast streamu). Vzhledem k tomu, že Auracast je jednosměrné vysílání, ani jedno zařízení nedokázalo ovládat přehrávání médií na zdrojovém telefonu Pixel.

Chcete-li najít a připojit se k blízkým streamům Auracast v systému Android 15, musíte nejprve připojit pár sluchátek, která podporují Bluetooth LE Audio a Auracast. V našem případě se spárovaly Galaxy Buds 2 Pro s Pixel 8 Pro. Přestože Pixel 8 Pro dokázal najít relaci Auracast iniciovanou Galaxy S24 Ultra, nedokázal se k ní připojit. Opět není jisté, zda je to proto, že funkce „sdílení zvuku“ je v Androidu 15 nedokončená, nebo zda je to kvůli implementaci Samsungu.

Streamování sdílení zvuku v systému Android 15Streamování sdílení zvuku v systému Android 15

Navzdory těmto problémům je spuštění funkce sdílení zvuku v Androidu 15 skvělou zprávou. Zatímco uživatelé Samsungu a Applu mají již dlouho možnost sdílet zvuk do dvou sluchátek Bluetooth, ostatní uživatelé by k dosažení stejné věci museli sdílet sluchátka nebo použít externí vysílač Bluetooth. Auracast standardizuje sdílení zvuku přes Bluetooth a dokonce umožňuje sdílení s více než dvěma zařízeními. Stále sice budete muset sáhnout po zařízeních, která podporují Bluetooth LE Audio a Auracast, ale takováto zařízení jsou čím dál běžnější, takže to nebude až takový problém.

Využijete sdílení zvuku pro společný poslech?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)