Android 13 zavede omezení pro instalace neověřených aplikací

Android 13 instalace aplikace oprávnění omezení

Připravovaný systém Android 13 podle všeho zasáhne do možnosti nainstalovat si do mobilu, tabletu či jiného zařízení aplikace, které nepocházejí z Obchodu Google Play či jiných ověřených databází. Oprávnění pro tzv. sideloading alias instalace aplikací z jiných zdrojů úplně nezmizí, ale z důvodu bezpečnosti bude omezeno, který nástroj může takový krok provést. V tuto chvíli stačí, aby uživatel přepnul několik tlačítek v nastavení, a instalaci může zprostředkovat jakákoli aplikace. Dál tomu tak nebude.

Google se rozhodl bojovat proti zákeřným útokům, které přesně tohoto postupu zneužívají pro napadení systému, novým omezením. Právo na instalaci budou mít pouze ověřené obchody (Google Play nebo třeba F-Droid) a aplikace, které pocházejí z nich. Uživatel tak nebude moci (vědomě či nevědomě) dát toto oprávnění aplikaci, která by pocházela z neznámého místa a pak chtěl instalovat aplikace další.

Za nás jde určitě o dobré řešení, které má šanci méně zkušené uživatele ochránit před různými kybernetickými útoky vedenými přes tyto aplikace a instalace. Jak máte možnost vidět v obrázcích, systém Android 13 bude při pokusech o tyto neoprávněné kroky zobrazovat nové upozornění.

Jak moc vás omezí tato novinka?

Zdroj: aauthority

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)