Konec “čtyřgigového” stropu. V Androidu 11 můžeme natočit i větší videa

android-11-nataceni-videi-vetsich-nez-4-gb

Těsně před koncem roku 2019 jsme vám přinesli zprávu o tom, že by mohl chystaný systém Android 11 ukončit dlouhotrvající a vlastně i trochu nepochopitelné omezení pro natáčení videí o velikosti přes 4 gigabajty. Po nedávném vydání veřejné betaverze můžeme potvrdit, že se tak skutečně stalo a tento nepříjemný velikostní strop zmizel. Ještě před pár lety by asi nikoho netrápil, nicméně při dnešním natáčení záběrů ve 4K či 8K se dá tohoto limitu dosáhnout velmi snadno. U natáčení v 8K při 30 FPS čtyřgigové hranice dosáhneme asi za dvě minuty. Při překročení této hranice jsou pak výsledkem rozdělené videosoubory. Nový Android 11 už natáčení videí s velikostí přes 4 GB zvládne levou zadní.

Android 11 natáčení videí 4 GB

Jak jsme rozebírali už v prosinci, za limitem stojí dosavadní nastavení velikosti souboru o 32bitové hloubce. Maximální velikost záznamu pak v takovém nastavení odpovídá dvaatřicáté mocnině dvou, tedy 4 294 967 296 bajtů = 4 GB. V novém Androidu došlo k posunu na následující mocninu, tedy 64bitovou hranici. To už otevírá v podstatě neomezené možnosti, nový strop je zhruba u osmnácti a půl miliardami gigabajtů. Nutno podotknout, že nejde/nešlo o neprolomitelné nastavení a některé foto a video aplikace dokáží tuto hranici svými právy překonat. Například Open Camera. Android 11 teď snad díky plošně dostupnému natáčení videí o velikosti na 4 GB přinese mimo jiné i zdokonalení aplikace Fotoaparát Google. Právě u tohoto nástroje, který je celosvětově brán u Androidu jako standard, tato možnost nejvíce chybí. Systém samozřejmě ale otevřel jednodušší cestu k objemnějším záznamům i dalším aplikacím.

Dosáhli jste už někdy při natáčení 4GB limitu?

Zdroj: aauthority

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)