Android 11 vám pomůže setřást nezvané slídily

android 11 jednorazove opravneni

Tvůrci škodlivého softwaru jsou rok od roku čím dál vynalézavější. Google se na stále propracovanější bezpečnostní hrozby snaží reagovat a Android 11 jde v ochraně soukromí zase o kus dál. Nová verze systému přinese novinku v podobě jednorázových oprávnění.

Přestože Google se snaží mazat z Play Store všechny potenciálně škodlivé aplikace, tak je zde stále velké množství aplikací, které uživatele žádají o přidělení sousty oprávnění. Přitom přístupy k těmto oprávněním aplikace často ani nepotřebují ke svému chodu. Nevinně vypadající utilita nebo jednoduchá hra, tak často na pozadí shromažďuje data a používá je například k cílení reklamy (v lepším případě). Podle studie společnosti Avast z minulého roku bylo na Play Store například 937 aplikací s funkcí „svítilna“ a taková aplikace požadovala průměrně 25 oprávnění. Rekordmani v této kategorii byly aplikace, které si řekly o neuvěřitelných 77 oprávnění k funkcím vašeho telefonu.

How to protect your privacy with Android

How to protect your privacy with Android

Android 10 přinesl minulý rok novou možnost přidělit jednorázové oprávnění pro přístup ke kameře. Google právě tuto chytrou funkci letos rozšiřuje. Jednorázová oprávnění tak bude možné použít pro přístup ke kameře, mikrofonu a lokaci telefonu. V praxi tedy pokaždé, když aplikace bude chtít použít jednu z těchto funkcí, tak se vás bude muset dotázat. Pokud se jedná o aplikaci, které věříte tak můžete samozřejmě použít volbu „povolit vždy když je aplikace používána.“ Pokud aplikaci přidělíte jen jednorázové oprávnění tak bude samozřejmě důležité ji v multitasking menu ukončit. Jelikož dokud aplikace poběží na pozadí, tak má stále právo přistupovat k dané funkci až do dalšího spuštění.

Avast Antivirus & Security
Avast Antivirus & Security

Všímáte si jaké oprávnění vyžadují vaše aplikace?

Zdroj: Google

Petr Ludvík
O Autorovi - Petr Ludvík

Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (6)