TOPlist

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming]

alternativni_rom

Nainstalovat, či nikoli na telefon alternativní ROM? Jaké výhody přináší neoficiální firmware? Které ROMky stojí za pozornost? Nejen nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři serveru SvětAndroida.cz.

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming], se tentokrát redaktoři našeho portálu zamysleli nad otázkou, proč instalovat, či naopak neinstalovat alternativní ROM. Pojďte si spolu s námi projít argumenty pro i proti, případně se zapojte do diskuze se svými postřehy a názory.


Petr Mišák

Manažer projektu Petr Mišák je v redakci znám jako zastánce čistého Androidu a nativních aplikací Google. Sice v současnosti používá telefon s ROM od CyanogenMod, nicméně důvod k „flashování“ zatím nenašel, což ostatně potvrzuje i on sám: „Nad touto otázkou má cenu se zamýšlet pouze v případě, že jste s aktuální podobou systému ve vašem telefonu nespokojeni, nebo když váš telefon přestane dostávat od výrobce oficiální update.

Já, jako dlouhodobý uživatel telefonu řady Nexus, jsem tuto otázku řešit nemusel. Je ale pravdou, že dříve v době T-Mobile G1, jsem z důvodu nového systému Android flashoval alternativní ROM, která z telefonu ještě na chvíli udělala použitelné zařízení. Aktuálně kvůli Nexusu 5 v opravě zkouším One Plus One se Cyanogenem a objevil jsem pár věcí, které se mi líbí. Rozhodně ale pro mne jako „Nexusáka“ nebyla doposud žádná přidaná hodnota alternativních ROMek natolik lákavá, abych nad nimi musel uvažovat :)“


Karel Kilián

Redaktor Karel Kilián je naopak velkým příznivcem CyanogenModu, což možná mnozí čtenáři pochopili z publikovaných aktualit o nových „emkových verzích“ této ROM. „S alternativními ROMkami jsem začal experimentovat velice záhy poté, co jsem dostal svůj první telefon značky Samsung. Jednalo se o Galaxy SII, na kterém mi vadily především dvě věci: příliš „omalovánková“ grafická nadstavba TouchWiz a pomalé aktualizace operačního systému.

Tím tedy odpovídám na otázku z nadpisu tohoto článku: možným důvodem instalace alternativní ROMky jsou zpravidla rychlejší aktualizace, často i na mnohem novější verzi, než jakou oficiálně nabízí výrobce. Například na mém současném mobilu, kterým je Samsung Galaxy SIII, bych se Androidu 4.4 KitKat nikdy nedočkal, zatímco díky alternativní ROM mi na něm již několik týdnů běží poslední Android 4.4.4. Možná se dokonce dočkám i Androidu L!

Pro většinu „mainstreamových“ telefonů je na výběr široká paleta ROM – počínaje upraveným originálním firmwarem, přinášejícím jen méně či více podstatné změny na pozadí, a konče prakticky kompletně přepracovaným systémem. Já sám jsem vyzkoušel přinejmenším desítku různých variant – namátkou mohu vzpomenout na Paranoid Android, MIUI, AOKP, Slim a mnohé další. Nakonec jsem se ale vždy vracel k té patrně nejpopulárnější – CyanogenMod.

Mým druhým důvodem, proč „jedu na CyanogenModu“, je prakticky čistý systém Android. Nemám rád příliš barevné pojetí uživatelského rozhraní, kterým se vydává většina asijských výrobců v čele se Xiaomi a Samsungem, k nimž se přidávají další. Vyhovuje mi spíše strohý vzhled Androidu v té podobě, v jaké ho vymyslel Google (jedinou výjimkou jsou jemné úpravy v podání Sony). Vývojáři CM se v tomto směru nesnažili vymyslet kolo a ponechali systém prakticky v té podobě, v jaké ho najdete na telefonech a tabletech Nexus (ostatně hlavními důvody, proč si zákazníci pořizují zařízení Nexus, bývají „čistý“ systém a rychlé aktualizace; obojí můžete mít se CyanogenModem na mnoha jiných telefonech i tabletech).

Třetí důvod, proč jsem si vybral tuto ROM, jsou maličkosti, které vylepšují systém ke větší dokonalosti. Líbí se mi širší možnosti nastavení, jako je například zobrazování stavu baterie v procentech (ano, vím, že velcí výrobci již tuto možnost nabízejí také), nebo třeba až pět zástupců aplikací, jež mohu spouštět přímo z odemykací obrazovky. CM také obsahuje sice základní, ale pro mnoho uživatelů naprosto postačující profily, statistiky hovorů, možnost odebrat vybraná oprávnění aplikacím a celou řadu dalších „drobných vychytávek“, díky kterým si mohu celý systém upravit k obrazu svému.

Nesporná je také výrazně vyšší rychlost – měl jsem možnost pracovat se Samsungem Galaxy SIII s posledním oficiálním firmwarem a například načítání seznamu aplikací či kontaktů bylo viditelně pomalejší než na mém, byť notně „zašvihaném kousku“ se CyanogenModem. Tentýž mobil s oficiálním systémem prostě viditelně více „laguje“.

Mé zaujetí „čistým“ Androidem dospělo do takové fáze, že když vidím nový zajímavý telefon s nějakou grafickou nadstavbou, téměř okamžitě prohlašuji, že „kdyby se ta nadstavba vykopala a nainstaloval se tam Cyanogen, tak bych ho bral.“


Tomáš Očadlý

Vraťme se na druhý břeh, kde nás čeká „dvorní“ grafik Tomáš Očadlý. Ten sice v minulosti s alternativními ROM experimentoval, v současné době ho ale potkáte spokojeného s čínským telefonem a originálním softwarem: „Alternativní ROM u mne dávala smysl v době, kdy byl trh telefonů s Androidem více omezený a kdy výrobci do svých telefonů dávali nadstavby s nekonečným množstvím pro mě zbytečných aplikací. Ve mnoha případech mi totiž vzhledově a i po stránce HW parametrů, vyhovovaly telefony Samsung. Nicméně na jejich TouchWiz se nedalo dívat. Když mánie s nadstavbami začínala, pomalu se to nedalo používat a po nějaké době byl telefon tak pomalý, že musel na řadu přijít factory reset. Tou dobou jsem se pokukoval po nějakých alternativních ROM. Světlo světa spatřily ROM typu MIUI, CyanogenMod, Paranoid Android… výběr byl veliký a ve většině případech se jednalo o čistý Android se spoustou vychytávek, takže jsem s radostí testoval. Dnes je však jiná doba a vše šlo, díky bohu, kupředu.

Dnes již nemám chuť si s Androidem hrát do té míry, že bych prováděl zálohy celé ROM a zkoušel jiné. Potřebuji mít telefon vždy 100% funkční. Proto jsem moc rád za výrobce typu Xiaomi nebo OnePlus, kteří ví jak na nás a telefon prodávají hned s mou oblíbenou ROM. Sečteno a podtrženo, jsem šťastným majitelem OnePlus (CyanogenMod), root a alternativní ROM již řešit nemusím a přitom si užívám čistého Androidu se spoustou vychytávek, stabilitou, častou aktualizací na aktuální verzi a hlavně si vždycky vzpomenu na staré časy T-mobile G1 a nekonečné pokusy s alternativními ROM.“


Honza Dolejš

K nadšeným „experimentátorům“ s alternativními ROM patří redaktor Honza Dolejš, který ale, stejně jako Tomáš Očadlý, nakonec „zakotvil“ u Xiaomi. „Alternativní ROM mě přivedly k samotnému Androidu, neboť jsem vlastnil HTC HD2, do kterého šlo nahrát funkční Android, ačkoliv se tato legenda prodávala se systémem Windows Mobile. V té chvíli tedy nebylo jiné možnosti, než sáhnout po některé z neoficiálních ROM. Kromě vyšší spotřeby běžel Android znatelně lépe než Windows Mobile.

Mým druhým počinem v oblasti alternativních ROM bylo s telefonem HTC One X+, který jsem krátce po koupi rootnul, nahrál jinou ROM a jiný kernel. Díky tomu jsem získal telefon s delší výdrží na jedno nabití, práva ROOT a hlavně pak různé vychytávky, které standardní systém nenabízí. Využíval jsem například odemykání přejetím prstu po senzorových tlačítkách, přídavný Widget v notifikační liště, přepínání hudby pomocí tlačítek hlasitosti při vypnutém displeji, „killnutí“ aplikace držením tlačítka zpět, průhlednou notifikační lištu a další „drobnosti“, které ovšem používání mobilního telefonu značně zjednodušovaly.

Na HTC HD2 jsem jako alternativní ROM používal MIUI, která má v sobě obrovské množství vychytávek. Po koupi nynějšího telefony od Xiaomi už alternativní ROM neřeším, přesto zkouším beta verzi MIUI V6, takže jisté experimentování stále probíhá.“

Honza dále konstatoval: „Obecně bych alternativní ROM doporučil uživatelům, kteří mají chuť a trpělivost zkoušet nové věci, které se nakonec mohou osvědčit, a telefon bude ještě lepší. Většinou je to ale delší cesta a rozhodně to není pro uživatele, kteří potřebují stoprocentně stabilní telefon a nemají čas řešit případné problémy, které mohou nastat. Jsou samozřejmě světlé výjimky, kdy je ROM od výrobce tak špatná, že si alternativní ROM jenom pomůžete. Toto řeší většinou uživatelé telefonů, u kterých skončila podpora od výrobce, a nového Androidu se již nedočkají, i když by to jejich telefon zvládl. Pak nastupuje server XDA-developers, kde jsou vyvíjeny nové ROM s novým Androidem a pokud se jedná o „známější“ telefon, je velká šance, že bude neoficiální systém funkční.“


Matěj Machytka

A opět přeskočíme k těm, které alternativní ROM nechávají chladné. Patří mezi ně i Matěj Machytka, který říká: „Upřímně musím říci, že alternativní ROMky mě úplně míjejí. Nikdy jsem nepoužíval CyanogenMod ani nic jiného. Telefon si vybírám i podle uživatelské nadstavby, takže poté již nemám důvod měnit. Zároveň tak nějak naivně věřím svému výrobci, že když je to jeho produkt, jeho software pro něj bude nejlepší. Také mívám strach, že se s telefonem náhodou něco stane a zbude mi v ruce „cihlička“. Zkrátka vrtat se tímto způsobem v telefonu není moje parketa :)“


Jirka Pernica

Redakční „pařmen“ Jirka Pernica se dívá z jiného úhlu pohledu: „Alternativní ROMky jsem začal zkoumat, když jsem byl mladší a chtěl jsem ze svého telefonu vymáčknout maximum herního výkonu. Taktování procesoru a GPU je sice možné jen s rootem, nicméně v ROMkách, co nejsou vyloženě experimentální, jsou nastaveny optimální frekvence, tedy takové, jaké konkrétní telefon hravě zvládne. Z vlastních zkušeností můžu říct, že po nataktování (použití jiné ROM) se ve hrách zvýšil počet snímků za vteřinu. Dalším důvodem pro změnu ROM byly větší možnosti v úpravách zvukového nastavení a uživatelského prostředí. Třeba s takovým CyanogenModem si lze dost dobře vyhrát. U většiny alternativních ROMek v základu nenajdete předinstalovaný balast, který výrobci do svých telefonů rádi instalují. Tyto zbytečné aplikace uživatel v 90 % nikdy nepoužije a zbytečně zabírají místo. Posledním pozitivem je výdrž baterie, která s alternativními ROMkami může být o mnoho lepší než s originálním softwarem.“

Jak to vidí čtenáři SvětAndroida.cz?

Závěrečné slovo a prostor patří samozřejmě vám – naším čtenářům v diskuzi pod článkem. Shodnete se v názoru s některým z našich redaktorů, nebo naopak budete nesouhlasit a oponovat? Neváhejte a dejte nám i ostatním vědět, proč by si uživatel měl, či neměl nainstalovat alternativní ROM? Ring je volný! Sejde-li se dostatek zajímavých názorů, připravíme z těch nejzajímavějších samostatný článek.

Pište především:

  • Své zkušenosti.
  • Jak jste se dostali k alternativním ROMkám?
  • Jakou máte nyní (včetně verze), případně jakou jste měli?
  • Proč nemáte oficiální firmware?
  • Co vám alternativa přináší proti oficiálnímu firmwaru?
  • Které „nadstandardní“ funkce jsou pro vás důležité?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (71)