Alibaba se přidává k éře generativní AI. Stane se konkurentem pro ChatGPT?

Alibaba zveřejnila generativní AI model
  • Alibaba představila sadu nástrojů generativní umělé inteligence a chatbota
  • Chatbot Tongyi Qianwen je využíván pro doporučení produktů, napomáhá shrnout schůzky nebo akční plány
  • Zajímavým krokem je otevřenost modelů pro veřejnost skrze platformu Modelscope, což odpovídá novým předpisům v Číně

Není překvapením, že Alibaba se přidává k éře generativní AI a představuje sadu, která může být považována za čínskou obdobu známého ChatGPT. Toto oznámení přišlo krátce poté, co OpenAI představilo svou nejnovější verzi GPT-4.

Alibaba myslí i na konkurenční výhodu

Dva nové modely, Qwen-VL a Qwen-VL-Chat, budou k dispozici jako open source, na rozdíl od ChatGPT. Tento krok umožní výzkumníkům, akademikům a společnostem po celém světě vyvíjet vlastní aplikace AI, aniž by investovali do trénování svých vlastních systémů. Tím podpoří rychlejší vývoj a sníží náklady.

Pokud překousnete indickou angličtinu, zde ve videu můžete názorně vidět, jak se s modelem dá pracovat.

Qwen-VL and Qwen-VL Chat Introduction

Qwen-VL and Qwen-VL Chat Introduction

Zatímco Qwen-VL se specializuje na odpovídání na otázky týkající se obrázků a jejich popisu, Qwen-VL-Chat je zaměřen na komplexnější interakci, jako je porovnávání více obrazových vstupů a zodpovězení několika kol otázek. Například je schopen psát příběhy na základě dodaných fotografií nebo řešit matematické rovnice zobrazené na obrázku.

Oba modely jsou postaveny na základech jazykového modelu Tongyi Qianwen, který byl spuštěn začátkem tohoto roku. Firma dává k dispozici svůj program zdarma, aby ho více lidí používalo, a to hlavně z důvodu chystaného vstupu s jejich cloudovou službou na akciový trh.

Myslíte, že má AI model Alibaby ambice konkurovat ChatGPT?

Zdroj: ts2, CNBC

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)