Alarm Clock for Heavy Sleepers: budík, se kterým nezaspíte

Alarm-Clock-for-Heavy-Sleep

Alarm Clock for Heavy Sleepers, tedy budík pro “těžké spáče”, je aplikace, která má v Obchodě Play více než milion stažení. Daří se jí tak uspět v široké konkurenci nejrůznějších programů, jejichž cílem je přivést uživatele ze spánku do bdělého stavu. Čím je tento budík tak výjimečný? Na to se pokusíme najít odpověď v této recenzi.

Obsah článku

Co Alarm Clock for Heavy Sleepers slibuje?

Oficiální popisek v Obchodě Play je mimořádně dlouhý, takže se budeme věnovat jen některým deklarovaným vlastnostem této aplikace. Sami autoři o svém dílku tvrdí, že je to šikovný, široce přizpůsobitelný budík, který vás probudí pomalu, přirozeně, postupně a jemně, a to i v případě, že spíte velmi hlubokým spánkem. Aplikace prý byla navržena vysloveně pro těžké spáče.

Z hlavních funkcí jmenujme:

  • Opakované buzení s denní či týdenní periodou, možnost nastavení expirace budíku, jednorázové budíky.
  • Individuální nastavení jednotlivých budíků – možnost nastavení vlastních skladeb či vyzvánění a dalších parametrů buzení.
  • Kontrola bdělosti například nasnímáním NFC štítku, čárového kódu, QR kódu, vyřešením matematické úlohy, opsáním textu apod.
  • Možnost omezení buzení jen na určitou lokalitu.
  • Volitelná automatická deaktivace budíků ve státní svátky.
  • Integrace s hodinkami s Android Wear, díky které můžete zrušit nebo odložit budík přímo ze svého zápěstí.

 

Funkcí je opravdu hodně, nicméně pojďme se podívat na praktický test.

Jak Alarm Clock for Heavy Sleepers funguje v praxi?

Aplikace se v seznamu nainstalovaných programů ukazuje pod zkráceným názvem AMdroid. Po spuštění vás uvítá průvodce, který požádá o schválení podmínek používání a v několika krocích představí vybrané vlastnosti programu. Rozhraní Alarm Clock for Heavy Sleepers se nese v moderním duchu Material Designu, na první pohled však nelze přehlédnout chybějící lokalizaci do češtiny.

Hlavní obrazovka slouží ke správě nastavených budíků, tedy především jejich zadávání, úpravám, zapínání a vypínání. Přidávání nového budíku sestává z několika mála nastavení. Konkrétně periody opakování, času buzení, poznámky a profilu. U již nastavených budíků pak lze pomocí kontextové nabídky zrušit či upravit jedno následující buzení, provádět úpravy, kopírovat je či mazat.

Pokud se vám někdy stalo, že jste zapomněli vypnout budík, a ten vás následně budil ve státní svátek, určitě vám udělá radost sekce Off days, kterou najdete v postranní nabídce. Zde si můžete stáhnout seznam svátků (včetně českých), během kterých bude buzení vynecháno. Jednotlivé svátky lze poté ze seznamu ručně mazat – to, pokud se vás například možnost přispání v daný den netýká.

Další sekce Places pak může budík omezit místem. Zvolíte si lokalitu, ve které budou buzení probíhat, určíte okruh a pojmenujete. Když například jedete na dovolenou, nebo býváte některé dny třeba na chalupě, můžete mít jinak nastavené buzení než doma. Další možností využití je například podmínka typu “pokud nejsem doma (tj. pravděpodobně už jsem v práci či ve škole), nepotřebuji, aby mi zvonil budík”. To je rozhodně zajímavá funkce, kterou většina aplikací tohoto typu nemá.

Možnosti nastavení

Nastavení najdete v postranní nabídce pod položkou Settings a skládá se ze čtyř sekcí. Pod Profile settings můžete nastavovat profily buzení (ty, které se volily při nastavování budíku). Možnosti jsou opravdu mimořádně široké, počínaje volbou zvuku a přispání, přes způsob ověření bdělosti, nastavení akceptace státních svátků a určených míst, až po zobrazení informací o počasí či barvu profilu.

V sekci Global settings je nastavení globálních vlastností, jako je například vzhled obrazovky a tlačítek při buzení, nastavení údajů pro meteorologické informace, chování při stisku tlačítek či zatřesení telefonem a řada dalších věcí. Veškerá provedená nastavení můžete uložit a opětovně načíst v sekci Backup and restore, celou aplikaci pak lze přepnout do tmavého, nebo světlého tématu pod volbou App Theme.

Resumé

Alarm Clock for Heavy Sleepers je aplikace budíku, kterou ocení každý, kdo si rád “pohraje s nastavením”. Pokud tedy patříte k uživatelům, kteří každý večer manuálně zapínají budík, asi to nebude pro vás to “pravé ořechové”.

Program nabízí skutečně hodně možností, z nichž nejvíce se nám líbilo volitelné “přeskočení” buzení ve státní svátky. Zajímavá je také možnost spojit určité budíky jen se zvoleným místem, což oceníte například na dovolené, kdy pravděpodobně budete chtít vstávat jinak než do práce. Z hlediska základních i rozšířených funkcí nechybí asi nic podstatného. V široké konkurenci se tato aplikace určitě neztratí.

K dokonalosti nám tak chybí jen lokalizace do češtiny, jejíž absence limituje seznam potenciálních uživatelů. Program obsahuje reklamy (zobrazují se po ukončení buzení), kterých se můžete zbavit nákupem v aplikaci za 49,99 Kč.

Alarm Clock for Heavy Sleepers je v Obchodě Play 3,5 roku a za tu dobu zaznamenala přes milion stažení. Průměrná známka 4,6 ukazuje značnou spokojenost stávajících uživatelů. Balíček můžete instalovat na Android 4.0.3 a vyšší.

Alarm Clock for Heavy Sleepers
Alarm Clock for Heavy Sleepers

Jakou aplikaci budíku používáte vy?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Inteligentní budík: Sleep as an Droid

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
4 min. uložit na později

Komentáře (4)