Zvládnete práci letového dispečera ve hře Airport Control?

Zvládnete-práci-letového-di

Práce letového dispečera je považována za jedno z nejnáročnějších nemanuálních zaměstnání. Možná i proto se často stává námětem počítačových a mobilních her. Chcete si zkusit, jak byste zvládli tuto nelehkou roli? Máte šanci díky hře Airport Control.

Obsah článku

Co Airport Control slibuje?

Popisek v Obchodě Play slibuje přesně to, co bychom od tohoto herního žánru očekávali. Ocitnete se v roli řídícího letového provozu a vaším úkolem bude nastolit řád v chaosu, panujícím na letišti.

Na co se můžete těšit?

 • Navádění letadel na přistání, údržba, tankování, odbavení cestujících, řízení odletů.
 • Vaším úkolem bude vydělávat peníze, za které můžete vylepšovat vybavení letiště.
 • Nekonečný herní režim.
 • HD grafika.
 • Různé mapy letišť.
 • Efekty počasí, střídání dne a noci.
 • Podpora služby Hry Google Play.

V kůži letového dispečera

Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup ke službě Hry Google Play a u horní hrany se hned objeví horizontální pruh s nápadnou reklamou. V režimu Play je připraveno třicet herních úrovní s postupně narůstající obtížností. Abyste se dostali do vyššího levelu, musíte ten předcházející splnit alespoň na jednu hvězdičku ze tří.

Na začátku úrovně se v grafické snadno pochopitelné podobě dozvíte, co bude váš úkol a jaké je v daném levelu hodnocení. Tak například v první epizodě není žádný časový limit, za osm letadel dostanete tři hvězdy, za sedm dvě a za šest jednu hvězdičku.

Vaše první role bude spočívat ve výběru dráhy pro přistávající letadla. Jako pozemní dispečer budete dále zajišťovat směrování letadel do opravny, na tankování či k odbavení cestujících – samozřejmě tak, aby se jejich trasy nekřížily a nedošlo ke srážce. U letadel, připravených k odletu, bude vaší úlohou přidělit jim volnou dráhu. Situaci zpestřuje střídání dne a noci, jakož i změny počasí.

Co které letadlo právě chce poznáte podle malé ikonky vedle něj. Po klepnutí na letoun se v levém horním rohu zobrazí sekvence všech splněných, probíhajících i budoucích požadavků. Letadla lze po ploše posouvat prakticky libovolně, takže pokud se sejde více požadavků na opravy, není problém seřadit je do fronty.

Na konci kola následuje celoobrazovková reklama a po ní poměrně zevrubné hodnocení. To sestává:

 • z hvězdiček, které dostanete za to, jak jste splnili úkol,
 • ze srdíček, které ztrácíte za případné nehody,
 • z počtu odbavených letadel,
 • z času, který jste potřebovali ke splnění kola,
 • z počtu provedených upgradů letištního vybavení
 • z vydělaných peněz, za které můžete upgradovat vybavení letiště (můžete například zrychlit opravnu či tankování).

 

Ano, bude hůř!

S každým dalším levelem obtížnost narůstá a po letištní ploše se vám bude hemžit více strojů najednou, přičemž každý má nějaký požadavek. Naštěstí situaci usnadňuje poměrně jednoduché uživatelské rozhraní, kdy jedním pohledem zjistíte, čeho si pilot žádá, a následně ho tahem prstu odešlete na příslušné místo.

Druhý režim Survival je možná o něco zábavnější a napínavější. Cílem je vydržet co nejdéle, přičemž na začátku máte jen základní vybavení a v průběhu hry můžete dokupovat další opravny, čerpací stanice a dráhy. Pokud nebudete reagovat pružně, plocha se postupně zaplní čekajícími stroji a odtud je to jen krůček ke srážce, kterou kolo končí.

Resumé

Hra se, na rozdíl například od Unmatched Air Traffic Control a Airport Madness 3D 2, nesnaží působit jako realistický simulátor letového provozu. Víceméně jde o běžnou „plošinovou“ strategii, kde jsou operace s letadly zjednodušeny na pět základních požadavků: chce přistát, natankovat, opravit, odbavit cestující a odletět. Celkové provedení zajišťuje zábavu i rostoucí dávku stresu, což je důvod, proč hráči tento žánr vyhledávají.

Grafická stránka je přiměřeně pěkná, ovládání jednoduché, pochvalu si zaslouží i propojení se službou Hry Google Play. Snad bychom kritizovali alespoň poměrně vlezlé reklamy, ale protože se jich můžete zbavit jen za 26 Kč, nebudeme ani ty hodnotit negativně. Nakonec je to tedy docela příjemná „záchodovka“.

Hra Airport Control je v Obchodě Play zhruba rok a půl a za tu dobu si ji nainstalovalo více než půl milionu hráčů. O jejich spokojenosti svědčí pěkná průměrná známka 4,3. Instalační balíček velký jen 7,4 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Airport Control
Airport Control
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)