AirDroid 2.0: Nejlepší správa Androidu z počítače s novými funkcemi
- Recenze
- Karel Kilián
- 4.5.2013
- 31
Chtěli byste spravovat svůj telefon bez zbytečných kabelů, přenášet soubory mezi Androidem a počítačem bezdrátově, číst a psát SMSky na velké obrazovce PC a pomoc při hledání ztraceného zařízení? Pak je Airdroid jednou z nejlepších možných voleb. Pojďte se podívat, co všechno umí jeho druhá verze.
Začněme trochou historie: AirDroid se v Obchodě Play objevil koncem roku 2011, nicméně jeho první generace byla prezentována pouze jako betaverze. My jsme o něm napsali podrobnou recenzi AirDroid: Ovládejte svůj Android z počítače. Teprve koncem června 2012 vyšla verze 1.0.8, která se nálepky „beta“ zbavila. V srpnu následovaly ještě dvě opravné verze 1.0.9 a 1.1.0, poté nastalo „ticho po pěšině“. AirDroid mezitím v listopadu oslavil první milion stažení a v prosinci překonal hranici pěti milionů, což jen potvrdilo, jak velké popularitě se tento užitečný nástroj mezi uživateli těší.
Další milník přichází až po více než půlroce čekání – 25. dubna 2013 uvolňuje SAND STUDIO AirDroid druhé generace. Přináší celou řadu novinek a kromě funkcí přichází také se způsobem, jak by jeho autoři chtěli vydělávat peníze.
Hlavní výhodou AirDroidu je, že není nutné na počítači instalovat žádnou aplikaci. Zapomeňte na všemožné „XY Suite“ či podobné programy – jediné, co budete potřebovat, je webový prohlížeč. Spravovat a ovládat telefon tak můžete prakticky na všech platformách – z Windows a Mac OS, stejně dobře jako z Linuxu. Aplikace podporuje Chrome 12 nebo novější, Firefox 3.6 a vyšší nebo Safari 5.0 a novější. Internet Explorer není z důvodu problémů s výkonností doporučován, o Opeře se oficiální web nezmiňuje.
Druhým zásadním rysem je komunikace přes bezdrátovou síť (respektive v poslední verzi i přes mobilní síť). Nebudete tak muset připojovat telefon k počítači kabelem.
Novinky AirDroid 2.0 v bodech
- Přidána možnost vytvoření a přihlašování účtem AirDroid.
- Možnost automaticky spustit aplikaci AirDroid na telefonu přihlášením přes web.
- Původní AirDroid umožňoval připojení k telefonu pouze tehdy, byl-li ve stejné síti jako počítač. Nová verze umí připojení i k telefonu v jiné síti prostřednictvím účtu AirDroid.
- Další novinkou je vyhledání ztraceného či odcizeného telefonu a zobrazení jeho polohy v mapě. Kromě toho můžete telefon na dálku zamknout nebo kompletně smazat.
- Oznámení o příchozím hovoru a vytočení hovoru z webového prohlížeče.
- Vzdálená kamera.
- Vylepšená práce se SMS, fotografiemi a soubory (v prohlížeči Chrome 21 a vyšším lze k práci se soubory využívat metodu „táhni a pusť“).
- Prémiový model – prémiový uživatel dostává až 1 GB dat na vzdálené připojení a může odemknout všechny nadstandardní funkce.
- Mnoho dalších oprav a vylepšení.
Začínáme s AirDroidem
Po spuštění vás AirDroid uvítá první novinkou – možností přihlášení nebo registrace. Patrně si také všimnete, že celá aplikace je lokalizována do češtiny, což usnadní práci začínajícím uživatelům. Registrace není povinná, můžete ji přeskočit, ale jestliže chcete využívat všechny možnosti a schopnosti tohoto nástroje, budete se muset registrovat.
Při registraci jsou povinné jen dva údaje: e-mailová adresa a heslo. Volitelně si můžete nastavit ještě přezdívku. Kladně hodnotíme možnost použít k registraci a přihlašování stávající účty Google, Facebooku nebo Twitteru. Při redakčním testu jsme využili možnost registrace skrze účet Google, u kterého AirDroid požaduje pouze přístup k zobrazení e-mailové adresy a základních informací. Po udělení souhlasu jsme byli požádáni o zadání přístupového hesla do AirDroidu.
V dalším kroku je nutné přidat aplikaci do správce zařízení. Tento krok můžete přeskočit, ale v takovém případě nebude fungovat funkce nalezení telefonu. Dodatečně lze tuto funkci zapnout v Nastavení aktivací volby Najít telefon.
Připojujeme se k telefonu
Na úvodní obrazovce najdete informace o možnostech připojení k telefonu. Jestliže je zařízení připojeno přes Wi-Fi, budete mít dvě možnosti – připojit se přímo zadáním IP adresy, kterou si můžete přečíst na displeji, nebo přes webové rozhraní na adrese http://web.airdroid.com. Jestliže je telefon připojen k Internetu skrze mobilní síť, je jedinou možností webové rozhraní. To je další ze slibovaných novinek – předchozí verze uměla komunikovat s počítačem pouze tehdy, byla-li obě zařízení ve stejné síti (tedy zjednodušeně řečeno, pokud byla připojena ke stejnému routeru), verze 2.0 zvládá i připojení k telefonu či tabletu v jiné bezdrátové či mobilní síti.
Na webu se můžete přihlásit dvěma způsoby:
- Zadáním přihlašovacích údajů (e-mailové adresy a hesla).
- Oskenováním QR kódu z webové stránky (v mobilní aplikaci je k tomu určeno tlačítko Skenovat QR kód).
Vyzkoušeli jsme druhou variantu – první pokus nevyšel s tím, že se nepodařilo připojit k zařízení. Podruhé jsme ale byli úspěšní.
V případě, že se k zařízení přihlašujete ze stejné sítě (tj. zadáváte do prohlížeče jeho IP adresu a port 8888), spočívá autorizace v pouhém „odklepnutí“ souhlasu k připojení na displeji telefonu. Jméno ani heslo zadávat nemusíte, ovšem nebudete mít dostupnou funkci vyhledání telefonu, protože ta přihlášení bezpodmínečně vyžaduje. Na druhou stranu: nic vám nebrání v takovém případě přistupovat přes webové rozhraní, navíc je málo pravděpodobné, že byste hledali telefon, k němuž můžete přistupovat přes bezdrátovou síť (byť si samozřejmě takovou situaci umíme představit).
Tím jsme se dostali k další novince: pokud se přihlašujete přes web a na telefonu není spuštěná aplikace AirDroid, dojde k jejímu automatickému spuštění. Je to pohodlné, rychlé a není nutné vytahovat telefon z kapsy. O vše se pochopitelně stará služba na pozadí, která AirDroid v reakci na příchozí požadavek na spojení spustí.
Doplňkové funkce
Webové rozhraní vypadá podobně, jako byste spustili nějaký „okenní“ operační systém. Velkou část plochy zabírá celkem osmnáct ikon, na jejichž funkce se záhy podíváme podrobněji.
V horní liště najdete vyhledávací pole, skrze které můžete hledat aplikace v Obchodě Play. Kromě něj je zde ještě šest tlačítek:
- Virtuální plochy – podobný koncept patrně budete znát, pokud jste někdy pracovali v grafickém prostředí nějakého Linuxu. K dispozici jsou celkem čtyři plochy, na které můžete vytvářet či přetahovat ikony z ostatních ploch. Tato funkce je dostupná pouze při připojení přes web – přímé připojení k telefonu taková kouzla (zatím?) neumí.
- Nová zpráva – otevře aplikaci, ve které můžete napsat a odeslat textovou zprávu. SMSka je samozřejmě účtována dle tarifu vašeho operátora, neboť je reálně odesílána z telefonu skrze mobilní síť.
- Volat – je další nová funkce, nabízející vytočení čísla ze seznamu kontaktů. Tato funkce je v rámci různých síťových prostředí (tj. v případě, kdy telefon a počítač nejsou ve stejné síti) k dispozici pouze pro platící uživatele. Jestliže ale přistupujete k telefonu ze stejné sítě, zobrazí se číselník, na kterém můžete zadat požadované číslo. Škoda jen, že zde nefunguje vyhledávání stylem T9, nicméně nic nám nebrání vytáčet čísla z adresáře přes ikonku Kontakty.
- Oznámení – informace od poskytovatele služby (například o aktualizacích, novinkách v poslední verzi apod.).
- Nastavení – počínaje nastavením webové aplikace, přes informace o právě spravovaném zařízení, přepínání jazyků a konče povolením nebo zákazem oznámení na ploše.
- Odhlásit se – provede odhlášení a ukončení spojení se zařízením.
Po pravé straně plochy je obrázek telefonu, informace o verzi operačního systému a využití interních pamětí zařízení.
Kliknutím na tlačítko Detail se dostanete k dalším podrobnostem o využití úložišť, včetně údajů o počtu nalezených kontaktů, zpráv, aplikací, písniček, videí a fotografií.
Dalším prvkem je Toolbox, obsahující čtyři ikony:
- Soubor – slouží k rychlému odeslání souborů nebo složek z počítače do telefonu. Jednoduše stačí přetáhnout požadovaná data z Průzkumníka nad Toolbox, následně dojde k jejich přenosu a uložení na paměťovou kartu do složky /airdroid/upload.
- Adresa – otevře zadanou adresu na telefonu ve výchozím webovém prohlížeči.
- Schránka – obousměrná komunikace se schránkou v telefonu. Můžete tedy do schránky odeslat text (a následně ho v telefonu vložit do další aplikace), nebo použít text, který jste zkopírovali do schránky v telefonu.
- Aplikace – instalace balíčku APK jeho přetažením z počítače do okna AirDroidu.
Vpravo dole najdete informační oblast, zobrazující formou ikon údaje o režimu připojení, síle signálu Wi-Fi a mobilní sítě a stavu akumulátoru. Kromě toho se v této oblasti také objevují notifikace, upozorňující na přijaté SMS nebo jiné události. Notifikace jsou interaktivní, takže po klepnutí si můžete textovou zprávu přečíst a obratem na ní odpovědět.
Hlavní funkce
Zatím jsme chodili kolem horké kaše, tedy prohlédli jsme si vše, co najdete po okrajích virtuálního desktopu. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé ikony, které AirDroid 2.0 nabízí.
Zprávy
Jednoduchá aplikace pro práci s textovými zprávami. Stejně, jako je na Androidu zvykem, seskupuje SMSky podle kontaktů a zobrazuje je formou dialogu jedné a druhé strany. Přímo z prohlížeče můžete zprávy nejen číst, ale také psát.
Jednotlivé zprávy lze přeposílat a mazat. Bohužel ze seznamu nevyčtete, kterým směrem šla poslední SMS a komu tedy dlužíte odpověď.
Účet
V možnostech nastavení účtu lze změnit přezdívku, e-mail, heslo, podívat se na množství využitých dat a upgradovat na placený účet. Můžete také nastavit propojení s účty sociálních sítí Twitter, Facebook a Google, skrze které lze následně sdílet fotografie.
Aplikace
Zobrazuje seznam nainstalovaných a systémových programů, který lze seřadit podle jména, velikosti a data instalace. Aplikace je možné stáhnout z telefonu jako balíček APK, počítejte ale s tím, že přibližně ve čtvrtině případů se vám to z důvodu restrikcí nepovede. Využít můžete také vzdálenou odinstalaci jednoho nebo více programů, či naopak instalaci APK balíčku z počítače do telefonu. V obou případech je ale nutné instalaci respektive odinstalaci potvrdit na telefonu.
Soubory
Jedna z nejvyužívanějších funkcí AirDroidu umožňuje kopírovat soubory a složky z počítače do telefonu a naopak. Aplikace pro správu souborů dospěla do stavu, kdy může směle konkurovat Průzkumníkovi z Windows – nabízí dvě zobrazení (jako seznam nebo jako mřížku), poradí si s vytvořením nové složky, přejmenováním a klasickými operacemi kopírovat/vyjmout/vložit. Samozřejmě nechybí mazání a vyhledávání.
Asi nejvíce oceňujeme možnost přenášet mezi telefonem a PC celé složky.
Fotografie
Tato sekce funguje velmi podobně, jako průzkumník, ale pouze pro obrázky, které pro lepší orientaci zobrazuje formou náhledu. Soubory jsou roztříděné podle složek, ve kterých se nalézají, funkce jsou ale omezeny na stažení, odeslání a mazání. Vybraný snímek lze přímo z aplikace nastavit jako tapetu domovské obrazovky.
Hudba
V této sekci uvidíte všechny zvukové soubory, které AirDroid našel v telefonu. Opět můžete přenášet písničky mezi telefonem a počítačem, jednotlivé soubory můžete přímo v prohlížeči přehrát, stáhnout, smazat, nebo nastavit jako vyzváněcí tón, zvuk oznámení či zvuk budíku. Skladby lze řadit podle jména souboru, délky, interpreta, alba, velikosti a data změny.
Vyzvánění
Sekce Vyzvánění nabízí prakticky stejné rozhraní i možnosti jako výše zmíněná sekce Hudba. Liší se pouze v jedné věci: soubory jsou roztříděné do tří záložek, zvlášť pro vyzvánění, upozornění a budík.
Videa
Rozhraní a možnosti jsou stejné, jako v případě správce fotografií. Nalezená videa jsou tedy zobrazována formou náhledů, můžete je stahovat a mazat. Pochopitelně není možné video nastavit jako tapetu domovské obrazovky.
Seznam volání
Zde můžete prohlížet protokol všech realizovaných i neuskutečněných hovorů. Podle ikonky snadno poznáte, jedná-li se o hovor příchozí, odchozí nebo zmeškaný/nepřijatý, přičemž každý z typů lze zobrazit samostatně. Bohužel v tomto případě nefunguje žádný způsob třídění – položky jsou seřazeny od nejnovějších po nejstarší. Přes nabídku u každé položky můžete danému kontaktu zavolat, poslat SMS, přidat číslo do kontaktů, nebo smazat daný záznam.
Kontakty
Správa kontaktů se proti předchozí verzi nijak radikálně nezměnila a stále tak nabízí jen elementární funkce. V kontaktech tedy můžete vyhledávat a lze si nechat filtrovat jen ty, které mají vyplněné alespoň jedno telefonní číslo. Jednotlivé položky lze upravovat, ovšem jen v omezené míře (konkrétně můžete pracovat s telefonními čísly a poznámkou, ne například s poštovní či e-mailovou adresou). Přímo z adresáře lze dotyčnému zavolat, poslat SMS, nebo ho smazat. Při zakládání nového kontaktu je možné zadat pouze jméno, skupinu, několik telefonních čísel a poznámku.
Snímek obrazovky
Pořízení snímku obrazovky telefonu je jedinou funkcí, ke které budete potřebovat práva roota (všechny ostatní vymoženosti budou fungovat i bez něj). Po přidělení práv je v prohlížeči takřka v reálném čase zobrazen náhled obrazovky telefonu (při spojení přes Wi-Fi probíhala aktualizace cca dvakrát za sekundu). K dispozici jsou čtyři ovládací tlačítka: pořízení snímku (uložení obsahu obrazovky v plném rozlišení do souboru JPG), obnovení (pokud k němu nedochází automaticky), pozastavení a přepnutí do celoobrazovkového režimu.
Přítomnost této funkce chválíme, jistě najde mnoho využití, nicméně raději bychom – alespoň volitelně – ukládali snímky do formátu PNG.
Fotoaparát
Dostáváme se k další novince – vzdálenému fotoaparátu. Potřebovali jste někdy pořídit snímek, aniž byste museli držet mobil v ruce? Možná právě k tomuto účelu je v nabídce také položka Fotoaparát. Princip je prostý a do značné míry kopíruje pořizovaní snímku obrazovky – přes tlačítka v dolní liště lze přepínat mezi předním a zadním fotoaparátem telefonu, pořídit fotku, obnovit obraz, pozastavit obraz, přepnout do celoobrazovkového režimu a otočit obraz o 90 stupňů. Pořízený snímek se ukládá/stahuje do počítače. Trochu nás ale zklamalo výsledné rozlišení 640 x 480 obrazových bodů, ačkoli telefon, na kterém jsme nový AirDroid testovali, disponuje 8Mpx optikou. V průběhu celého procesu můžete na obrazovce sledovat takřka v reálném čase živý obraz, snímaný fotoaparátem telefonu – AirDroid tak může suplovat „skrytou kameru“.
Najít telefon
Jednou z nejzásadnějších a jistě i nejzajímavějších novinek je zjištění polohy telefonu s možností jeho uzamknutí a smazání. Jak již zaznělo, je tato funkce dostupná pouze při přihlášení přes webové rozhraní. Po otevření sekce budete znovu požádáni o přihlášení – patrně se jedná o ochranu před tím, aby vás někdo mohl sledovat, pokud zapomenete na odemčeném počítači otevřený prohlížeč s přihlášeným AirDroidem.
Po zadání hesla se otevře mapa a v ní je vyznačena poloha zařízení. Kruh označuje deklarovanou odchylku, která se může pohybovat od jednotek metrů po kilometry, v závislosti na tom, s jakou přesností je telefon nebo tablet schopen určit svou polohu. Používána je lokalizace podle základnových buněk mobilní sítě, okolních Wi-Fi a (v případě, že zařízení „vidí“ na oblohu) také GPS. V nastavení zakázané použití GPS ale AirDroid překonat neumí.
Funkce je koncipována nejen jako prosté nalezení ztraceného telefonu, ale po kliknutí na ikonu nabídne i další možnosti řešení této nemilé situace:
- Přehrání zvuku (místo obvyklého prozvánění – nebudete tak při hledání potřebovat druhý telefon).
- Režim Zloděj – tato funkce se teprve připravuje a měla by fungovat tak, že při odemykání telefonu vyfotí přední kamerou toho, kdo telefon drží v ruce.
- Mód ztraceného zařízení – zamkne telefon a podmíní jeho odemknutí zadáním čtyřmístného PINu (přesněji řečeno dojde ke změně zabezpečení odemykací obrazovky na odemknutí PINem). Nálezce pak může telefon odemknout jedině, pokud zná PIN. Má ale možnost zavolat na zadané telefonní číslo.
- Smazání obsahu zařízení – v případě, že je situace beznadějná, můžete alespoň zlikvidovat vše, k čemu by se nepovolaná osoba neměla dostat.
Právě kvůli těmto funkcím je nutné aplikaci AirDroid přidat mezi správce zařízení. Jak zaznělo na začátku recenze – bez tohoto nastavení nebude funkce Najít telefon dostupná. Patrně vás napadla otázka: bude to fungovat i v okamžiku, kdy nebude AirDroid na ztraceném zařízení spuštěn? Odpověď je jednoduchá: protože funkce Najít telefon je dostupná pouze při přihlášení přes web, AirDroid se automaticky spustí hned poté, co zadáte jméno a heslo. Nezbytnou podmínkou ovšem je, aby byl telefon v tu chvíli připojen k Internetu.
Doporučené
V sekci Doporučené jsou odkazy na aplikace, které by se vám mohly líbit. Samozřejmě jde primárně o programy z portfolia SAND STUDIO a jejich partnerů – nejedná se tedy o personalizovanou nabídku, sestavenou například na základě dosud nainstalovaných aplikací. Pokud vás nějaký program zaujme, můžete ho stáhnout a nainstalovat standardní cestou přes Obchod Play.
Pomoc
Zklamala nás nápověda pod ikonkou Pomoc, kde se místo podrobného (nejlépe obrázkového) průvodce aplikací skrývá pouze odkaz na diskuzní fórum podpory.
Kromě uvedených ikon si můžete na plochu vytáhnout zástupce složky v telefonu (ikona pak slouží jako zkratka, otevírající rovnou danou složku v zařízení) nebo zkratku kontaktu, přes kterou můžete z plochy ihned vytočit vybraný kontakt nebo mu odeslat SMS. Kromě toho je možné vytvářet prázdné složky, ve kterých můžete seskupovat další ikony.
Funkce mobilní aplikace
V bodech se ještě podívejme na funkce, které poskytuje samotná mobilní aplikace v sekci Nástroje:
- Zařízení – zobrazí základní informace o zařízení, jako je velikost a obsazená kapacita úložišť, stav baterie, zatížení procesoru a využití RAM.
- Aplikace – jednoduchý správce aplikací, nabízející sdílení, spuštění a odinstalaci programů.
- Soubory – jednoduchý diskový manažer, zvládající všechny potřebné základní operace.
- Procesy – správa běžících procesů s možností ukončení všech nebo vybraných.
- Síť – odkazy do systémového nastavení mobilní a bezdrátové sítě.
- Tethering – taktéž pouze odkaz do systémového nastavení.
Z dalších ikon zmiňme ještě možnost zakoupení navýšení kvóty pro přenesená data skrze webové připojení. Podporována je platba přes PayPal a cena je 1,99 dolarů (cca 51 Kč) za 1 GB/měsíc.
Prémiový model
Jak jsme zmínili, nový AirDroid přichází s prémiovým modelem. Pokud se rozhodnete k přechodu na Premium účet, dostanete:
- Zvýšení limitu pro vzdálené připojení (tj. přes web) ze 100 MB na 1 GB.
- Možnost přenášet v režimu vzdáleného připojení větší soubory (až 100 MB).
- Vytáčení čísel v režimu vzdáleného připojení.
- Odstranění reklam.
- Přednostní přístup k novým funkcím.
- Prioritní podpora.
Patrně vás nyní zajímá, kolik za tyto funkce navíc zaplatíte. Vězte, že vás nemusí stát vůbec nic – právě běží (údajně časově omezená) nabídka, v jejímž rámci můžete získat prémiový účet zdarma. Stačí nasdílet na Facebooku nebo Twitteru krátký text propagující AirDroid a můžete si užívat :)
Když jsme ale chtěli ve webovém rozhraní sdílet příspěvek na Twitteru, opakovaně jsme naráželi na chybu. Zkusili jsme tedy odeslat příspěvek přes webovou stránku Get AirDroid 2 Premium for free! a byli jsme úspěšní, takže pokud budete mít zájem o dvouměsíční Premium účet, doporučujeme jít touto cestou.
Předpokládáme, že pro dosavadní akci s propagací na sociálních sítích výměnou za prémiový účet se vývojáři rozhodli, aby měli dost času na spuštění možnosti plateb za nadstandardní funkce. Soudíme tak z dokumentu Payment Terms („platební podmínky“), který se nachází na oficiálním webu. V tuto chvíli ale není známo, kolik bude členství stát, ani jaké platební metody budou moci uživatelé použít. Předpokládáme, že bychom se tyto informace měli dozvědět v průběhu následujících dvou měsíců.
Zatím si můžete zakoupit zvýšení limitu pro přenesená data na 1 GB/měsíc za 1,99 USD.
Celkově můžeme konstatovat, že AirDroid 2.0 je proti předchozí verzi významným krokem vpřed. Nových funkcí je „tak akorát“, patrně nejvíce nás zaujala možnost správy telefonu, který je připojen v jiné nebo mobilní síti. Využití jistě najde vyhledání polohy ztraceného telefonu s možností jeho uzamknutí a smazání, byť v tomto směru je na scéně ještě propracovanější konkurence v podobě aplikace Android Lost. Líbilo se nám také automatické spuštění aplikace na zařízení při přihlášení přes webové rozhraní. K méně frekventovaným novinkám většinou bude patřit režim vzdálené kamery. Každopádně AirDroid 2.0 potvrdil pozici jednoho z nejlepších nástrojů pro správu mobilního telefonu či tabletu s Androidem z počítače.
Před odkazem ke stažení můžete zhlédnout představení AirDroidu 2.0 v oficiálním videu.
AirDroid 2 – Your Android, on the Web.
|
Zdarma |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (31)
Přidat komentář