Google odmítl odstranit aplikaci podporující utlačování žen. Dáte mu za pravdu, nebo jste proti?

utlacovani zen absher google play

Před zhruba třemi týdny jste v médiích mohli zaznamenat informaci o tom, že se na Google Play a Apple App Store nachází aplikace Absher, která podporuje utlačování žen. Společnost Google se nyní ke kontroverzní aplikaci Absher, za kterou stojí vláda Saudské Arábie, vyjádřila. A to takovým způsobem, že ji nebudou z Google Play odstraňovat, protože neporušuje podmínky.

Absher je kontroverzní aplikace, za kterou stojí Saudská Arábie

Tato aplikace je určena obyvatelům Saudské Arábie (SAE). Přímo vláda přes ni nabízí několik služeb. Lidé můžou zažádat o zaměstnání, vyřizovat různá povolení, platit pokuty, prodlužovat řidičáky anebo hlásit zločiny. Zní to jako užitečná aplikace. Jenže v SAE platí právo, kde ženy musí mít mužského ochránce neboli opatrovníka. Muži pak rozhodují v podstatě o všem, co ženy dělají. Ať už je to operace, řízení automobilu, otevření bankovního účtu, vdávání, rozvod, získání pasu nebo třeba cestování.

Muži tak pomocí aplikace můžou sledovat pohyb žen, kdy budou pravidelně dostávat SMS. Pokud se žena tomuto systému vzepře a pokusí se utéct, tak mužům přijde informace na telefon a můžou na dálku zrušit oprávnění k cestování, takže na letišti neprojde. Můžou i omezovat případnou délku pobytu, povolit cestování jen do určitých zemí apod.

Před třemi týdny byly společnosti Google i Apple kritizovány, že ve svých obchodech tolerují aplikaci Absher, která pomáhá utlačovat ženy. Šéf Applu Tím Cook řekl, že o této aplikaci nevěděl a bude se jí zabývat. Doposud se však Apple ani Tim Cook nevyjádřil, jestli ji v obchodě nechají anebo odstraní. Google se již vyjádřil, že aplikace neporušuje podmínky obchodu Google Play, proto ji nebudou odstraňovat.

ABSHER MOI EASY USE

ABSHER MOI EASY USE

Podobně Google reagoval už v lednu, kdy odmítl odstranit z Google Play jinou kontroverzní aplikaci, která se zaměřuje na “léčení” homosexuality a snahu změnit orientaci člověka. Ta zůstala také v obchodě Google Play.

Absher | أبشر‎
Absher | أبشر‎

Měl by Google podle vás přehodnotit stanovisko a odstranit aplikaci Absher z obchodu Play?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)