7 triků, jak hospodařit s mobilními daty a nepřečerpat FUP za dva dny

Mobilní data jsou stejně jako stav baterie alfou i omegou dnešních chytrých telefonů. Bez nich nám v ruce zbude jenom více či méně hloupá krabička. Bylo by krásné, kdybychom je mohli využívat dle libosti a nebyli ničím omezováni. Bohužel čeští operátoři jsou na data poměrně skoupí a vyžít s datovým tarifem může být těžkým oříškem. Pokud nemáte dat, kolik hrdlo ráčí, možná se vám budou hodit tipy, jak s nimi zacházet šetrněji a snížit jejich spotřebu.

mobile internet 1

1. Povolte kompresi dat v Google Chrome

Pokud jako svůj hlavní prohlížeč používáte Google Chrome, jedno nastavení vám může ušetřit hodně mobilních dat. Stačí navštívit nastavení > správa rychlosti připojení > snížit využití dat a z vypnuto přepnout na zapnuto. A voilá, data se před stažením zkomprimují na serverech Google a vy tolik nezatížíte svůj datový tarif. Tímto nastavením může mírně utrpět kvalita zobrazovaných obrázků.

Google Chrome FUP

2. Vyzkoušejte Opera Max

Opera není jenom jedním z webových prohlížečů pro Android, Opera Max je manažer vašich mobilních dat. Opera Max hlídá všechny aplikace, aby tolik „nežraly“. 10 MB video dokáže zmenšit na 3 MB, samozřejmě za cenu snížení kvality. Aplikace navíc všechna data poměrně působivým způsobem servíruje a vy tak můžete mít dobrý pocit, že vám FUP vydrží o pět dní déle. Pokud navíc nechcete, aby některé aplikace používaly vaše mobilní data, jednoduše je přidejte do blocked apps. Na Wi-Fi budou fungovat normálně, ale z datového tarifu už vám neukrojí ani megabajt.

Opera Max FUP

3. Videa na YouTube

Videa dokážou vycucnout FUP v řádu několika minut. Zabránit tomu můžete v nastavení > obecná > omezit využití mobilních dat. Díky tomu se videa budou přehrávat v nižší kvalitě, a místo pár minut vaše FUP vydrží pár desítek minut (možná).

Screenshot_2014-07-21-15-06-10

4. Posviťte si na streamovanou hudbu

Pokud využíváte streamovanou hudbu skrze služby jako je Spotify či Google Music, určitě víte, že přehrávání tracků může mít na FUP devastující účinek. Naštěstí každá aplikace má někde ve svém nastavení volby, jak tomuto scénáři předejít. Stačí snížit kvalitu streamování a zakázat stahování písniček, pokud nejste na Wi-Fi. Váš datový tarif to určitě ocení a pokud nemáte zrovna audiofilská sluchátka, rozdíl možná ani nepoznáte.

Screenshot_2014-07-21-15-51-57

5. Hotspot Finder – hledejte free Wi-Fi

Pokud se vyskytne možnost, připojte se na volnou Wi-Fi. Takové sítě často najdete v restauracích, kavárnách a dnes už jsou takřka všude. Pokud chcete hledat ty méně známé, pomůže vám Hotspot Finder. V aplikaci najdete seznam, kde jsou jednotlivé Wi-Fi přehledně seřazeny podle vzdálenosti od vaší polohy.

Screenshot_2014-07-21-15-53-07

6. Zatrhněte aplikacím data na pozadí

Pokud jsou některé aplikace hodně žravé, můžete jim zatrhnout používání dat na pozadí. To uděláte v nastavení > bezdrátová připojení a sítě > přenesená data. Zde v seznamu najdete aplikaci, kterou chcete omezit a zaškrtnete omezit data na pozadí.

Screenshot_2014-07-21-15-55-16

7. Vypněte data a běžte ven

Posledním a nejjednodušším řešením je data vypnout, telefon odložit a jít se třeba ven proběhnout, když je přeci to léto. To uděláte velmi snadno, stačí u kolonky mobilní data přepnout z ON na OFF. Být příležitostně offline má také něco do sebe.

Screenshot_2014-07-21-15-55-00

Jaké triky pro hospodaření s daty používáte vy?

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)