4bambini: Dávej bacha! aneb Bezpečný start do života

4bambini

V Android Marketu se minulý týden objevila nová hra pro děti od společnosti 4bambini s názvem Dávej bacha! aneb Bezpečný start do života. 4bambini se dlouhodobě zaměřuje na společenské deskové hry pro děti, Dávej bacha je už jejich čtvrtým počinem, ale teprve prvním, který se dočkal také zpracování ve formě mobilní aplikace (jak vypadá stejnojmenná stolní hra se můžete podívat zde).

Dávej bacha – úvodní obrazovka

Dávej bacha - úvodní obrazovka

Hra je určena zejména dětem od 3 do 7 let, kterým zábavnou formou pomocí ilustrovaných kartiček (v mobilní verzi navíc animovaných) představuje různé běžné životní situace, které mohou být potenciálně nebezpečné. Pro postup hrou musí děti zvolit správnou reakci na představovanou situaci, za odměnu jim potom hra zpřístupní nové omalovánky a diplomy.

Dávej bacha Dávej bacha
Dávej bacha Dávej bacha
Dávej bacha Dávej bacha

Hru jsem nechal otestovat naše starší děti (4 a 6 let) a k mému vlastnímu překvapení jim přišla velmi zábavná a předháněly se ve vysvětlování toho, proč je daná odpověď správná, a co je naopak špatně. S podobným nadšením potom ukazovaly hru kamarádům. Zábavu jim nezkazilo ani to, že si záhy povšimly čísel napsaných na kartičkách a vydedukovaly, že shodná čísla označují správnou odpověď (zřejmě kvůli pohodlnější kontrole při dohledu rodičů?). Prostě čísla ignorovaly a hrály dál na základě zkoumání obrázků a luštění textu. Zábavné jim přišly i omalovánky. Výběr barev a obarvování je velmi intuitivní, pokud se na malém displeji špatně trefuje na menší oblast (např. ucho medvěda), je možné šipkou zpět špatné vybarvení vrátit.

Dávej bacha Dávej bacha

Hra nabízí 4 stupně obtížnosti (6, 12, 18, 36 karet), přičemž ve stažené aplikaci zdarma je k dispozici varianta se 6 kartami (které se vybírají náhodně z 11 situací). Další balík kartiček je možno dokoupit přímo z aplikace (in-app platba) za cenu cca 2 USD (40 Kč).

Dávej bacha Dávej bacha

Při pokusu o nákup kartiček z aplikace jsem se osobně setkal s problémy Marketu, které jsou uvedené v Known Issues u Googlu, platba byla vždy po chvíli zrušena s odůvodněním, že transakce trvá příliš dlouho. Zkoušel jsem 2 různé platební karty, nákup z telefonu i tabletu, smazání cache i přeinstalaci aktualizací Marketu, nic nepomohlo. Zde by měl Google opravdu pohnout a tyto problémy vyřešit, už tak je nepříjemné, že čeští vývojáři stále nemohou prodávat své aplikace, a pokud to udělají přes zahraničí (jako v tomto případě Kanadu) a dají aplikaci ke stažení zdarma s možností in-app plateb, zákazník jim stejně nedokáže zaplatit. Z informací od jiných lidí a vývojářů mám zjištěno, že někomu jde přitom nakupovat bez problémů.
Celá hra je k dispozici v češtině a angličtině, jazyk je možné jednoduše přepnout na úvodní obrazovce po stisku Menu, odkud je také možné spravovat profily a přepínat mezi více dětmi.

Dávej bacha Dávej bacha

Přes počáteční nedůvěru, že takováto hra přece nemůže děti moc bavit, jsem byl při testování mile překvapen a mohu ji proto s klidným svědomím doporučit všem rodičům.

320aa450555e04470fae7ff0318d42d4?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)