10 tipů pro sportovně založené uživatele s Androidem

141643-list-of-android-apps

Vánoční svátky jsou za námi a pro naše těla to v mnoha případech znamenalo zaoblení tvarů a přírůstek určitého množství tukových zásob. Nyní je čas pomalu pracovat na tom, aby se naše tělo dostalo zpátky do formy a při pohledu do zrcadla jsme nebyli zděšeni sami sebou. Pojďme se společně podívat na 10 tipů, kdy nám Android pomůže při sportování a formování postavy.

1) Pečlivě sledujte svůj pohyb díky GPS trasování

Sporty, při kterých člověk urazí velkou vzdálenost, bývají velice oblíbené. Máme na mysli především běh, cyklistiku nebo třeba dlouhé procházky. Provozuje-li člověk tuto činnost pravidelně, mohlo by ho zajímat, jak si při tom vedl a zda se zlepšuje nebo naopak jeho výkony klesají. K tomu se dá skvěle využít androidí přístroj. Jak? Téměř každý androidí telefon již v sobě mívá zabudován GPS přijímač, který dokáže lokalizovat vaši polohu. K tomu stačí použít vhodnou aplikaci, která bude pravidelně zaznamenávat GPS údaje a na konci aktivity vám sestaví přehledný souhrn, jak jste si vedli. Dozvíte se tak například celou trasu včetně vykreslení na mapě, celkovou vzdálenost, průměrnou rychlost nebo množství nastoupaných metrů. Většina aplikací má též webové rozhraní, které může sloužit i jako sportovní deník – dozvíte se zde totiž, kdy a kolik km jste zdolali, máte možnost si většinou zobrazit také různé přehledy za uplynulá období.

Velmi dobrou zprávou je, že spousta kvalitních aplikací je k dispozici zdarma. A které doporučujeme?

android

2) Cvičte přímo s Androidem

Myslíte si, že se nedá telefon s Androidem využít při provozování tradičních cviků (kliky, sedy-lehy, dřepy atp.)? To se mýlíte. Android totiž může sloužit jako váš osobní trenér a dokonce vám i počítat a dohlížet na jednotlivé cviky. K automatickému počítání se využívá přímo dotyku displeje (kliky) nebo vnitřních senzorů (sedy-lehy, vzpírání atp.). Existují také aplikace, které jen poradí či zaznamenávají váš nacvičený počet, ale samotnou cifru musí do přístroje vložit uživatel.

A jaké aplikace pro jednouché cvičení a automatické počítání doporučujeme?

Další možností je použít osobního trenéra ve vašem přístroji. Zejména aplikace JEFIT je přeborníkem v cvičení. Díky tomuto nástroji se dozvíte, jak správně cvičit, sestavíte si cvičební plán a můžete také sledovat své statistiky. JEFIT v sobě skrývá také databázi cviků i s náhledovými animacemi a popisem, jak cvičit (bohužel pouze v angličtině). A co víc – kvůli JEFIT nemusíte hledat svou peněženku, je totiž zdarma.

unnamed (1)

Druhá aplikace, kterou můžeme doporučit, je Multi Reps. Tento velice jednoduchý trenér zaujme především svou jednoduchostí a velmi přehledným prostředím. O aplikaci jsme dokonce psali v naší recenzi.

3) Noom Weight Loss Coach – pomůže shodit pár kilo a sledovat váhu

Při snaze o snížení své váhy je kromě dostatečného pohybu také důležité, jaké potraviny servírujeme našemu žaludku. Je asi každému jasné, že naše tělo příliš neocení, když několikakilometrový běh oslavíme 10 hamburgery v pražském fast foodu. Skvělým pomocníkem se může stát aplikace Noom Weigth Loss Couch, která nás bude provázet krůček po krůčku při spalování tukové obruče kolem břicha. V úvodním nastavení aplikace prozradíme své tělesné údaje a nastíníme aplikaci, kolik kilogramů hodláme shodit. NWLC nám dokáže vypočítat, jak dlouho bude tato strastiplná cesta trvat, nabídne možnost sestavení ideálního jídelníčku, dokáže brát v potaz také sportovní aktivity a navíc přehledně prozradí, jak si se snižováním váhy počínáme (ne, aby někoho napadlo použít mobil či tablet místo váhy, hodnoty musíme zadávat ručně nejlépe každý den).

Noom Weight Loss Coach Intro

Noom Weight Loss Coach Intro

Noom: Weight Loss & Health
Noom: Weight Loss & Health

4) Výpočet BMI – Index tělesné hmotnosti

Hádá se s vámi vaše drahá polovička o tom, co už znamená nadváha a jaký poměr váhy k výšce je ještě v normě? Určitým vodítkem pro vás může být tzv. BMI (index tělesné hmotnosti). Toto číslo získáme vydělením hmotnosti kvadrátem výšky. Podle normovaných tabulek zjistíme, do jaké kategorie nás naše tukové zásoby (lidově špeky) pasují.

tumblr_m7cfys4AOF1r2zyogo1_1280

Údaje jsou ovšem pouze statistické a hodnoty v tabulce rozhodně neodpovídají všem. Navštěvujete-li tedy posilovnu a váš obvod paže je větší než obvod stehna průměrného redaktora portálu Svět Androida, vypočtené hodnoty nesmíte brát tak vážně.

I když je výpočet velmi jednoduchý a vystačíte si s klasickou kalkulačkou, ne každý v hlavě nosí tabulkové hodnoty, a tak si může BMI vypočítat pomocí jednoúčelových aplikací. Nástroje pro výpočet od nás většinou požadují pouze údaje o výšce a váze, po výpočtu nám prozradí, jak na tom naše tělo je.

Ideal Weight - BMI Calculator
Ideal Weight - BMI Calculator

BMI Calculator - Weight Loss
BMI Calculator - Weight Loss

whFGFnlaXPQBVkDZgsXvqHsK1HFbsHYZPJfV1PVLqPk3XzCSnyHgvQecEIJu1Hk1K8Y=w124
Hmotnost Recorder BMI zdarma
Ing. Victor Gonzalez
Verze 4.3.5 (17. 1. 2013)
Velikost 889 kB
2.2+

g07Ga1MhCzG1wAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

 

5) Předpověď počasí pomůže plánovat sportování

Ačkoliv to nesouvisí se sportem přímo, i počasí je faktor, který výrazně ovlivňuje některé naše sportovní aktivity. Zejména v létě se hodí vědět, jaké počasí na nás venku čeká a zda je vhodné si na příští den naplánovat například běhání. V tom nám Android vyjde vstříc a mezi arzenálem aplikací na Google Play nalezneme i spoustu nástrojů, které promění přístroj ve virtuální rosničku.
Velice oblíbený způsob promítání předpovědi na displej mobilního telefonu tkví ve Widgetech, které se umístí přímo na plochu domácí obrazovky a bez větší námahy z naší strany nám v reálném čase prozrazují, jako pohromu na nás pánové z nebes posílají. A jaké aplikace doporučujeme?

I když výše zmíněné aplikace obsahují kompletní předpověď a spoustu informací po tapnutí na Widget, autor sází především na prvky zobrazované na pracovní ploše. Pojďme si ještě představit několik samostatných aplikací pro předpověď počasí.

7) Zombies, Run! – zpestřete svůj běh

Připadá vám, že by vaše tempo při běhu potřebovalo nakopnout a zrychlit vaši průměrnou rychlost? Řešením může být aplikace Zombies, run!, která zpestří váš běh. Jak, ptáte se? Aplikace analyzuje vaši rychlost a v případě, že se začnete loudat, vyhodnotí to jako signál vás trochu postrašit a do sluchátek, která jsou povinnou výbavou při běhu s touto aplikací, vám pustí zlověstné zvuky nemrtvých. To by vás mělo motivovat k tomu, abyste začali upalovat jako o život, neboť vám chce aplikace naznačit, že o něj můžete klidně přijít. Ačkoliv vzbuzovala tato hra zezačátku velká očekávání a téměř každý čekal hru, ve které se budete muset vyhýbat nemrtvým a plnit mise, které si pro vás tvůrci připravili, na trh s aplikacemi dorazilo něco trochu jiného. Zombies, run! je spíše audiokniha, která vám po čas běžení servíruje předem připravené nahrávky, a vy se dozvídáte příběh. I tak se ale jedná o aplikaci, která tu dosud nebyla a stojí za vyzkoušení.

Zombies-Run

8a8c702172fca59c30278ab6fcd56bc6?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

8) Turistické mapy a navigace pomohou s orientací v terénu

Rádi cestujete po neprozkoumaných oblastech a potřebovali byste občas poradit, kterou cestičkou se vydat? Opět můžete použít váš androidí přístroj v kombinaci s některou šikovnou aplikací. V praxi existují dva druhy aplikací – ty, které stahují mapové podklady v reálném čase z internetu, a aplikace, které čerpají ze stažených map z paměti zařízení. Propracovanější aplikace zvládnou dokonce navigovat, ty jednodušší pouze prozradí, kde se zrovna nacházíte – to však většinou stačí. Musíme ovšem upozornit, že kvůli nižší výdrži mobilních přístrojů nelze počítat s tím, že bychom telefon využívali neustále několik hodin k navigování – to zvládnou pouze samostatné navigační přístroje. S tím ale každý uživatel novějších telefonů jistě počítá.

Jedním z nejlepších nástrojů pro turistiku a cykloturistiku je navigační software SmartMaps. Tato placená aplikace nabídne skvělé zmapování našich končin, mapy se ukládají přímo do zařízení a není tak nutné internetové připojení, což ušetří peníze a procenta baterie. Stejně tak dokážou SmartMaps povědět, kdy a kam zabočit, definujeme-li si nějakou trasu.

SmartMaps: GPS Navigation&Maps
SmartMaps: GPS Navigation&Maps

Skvělý nástroj Locus umí téměř vše, na co si vzpomeneme, čemuž odpovídá také poměrně vyšší cena plné verze. Stále je to ovšem pouze aplikace bez map. Můžeme tedy sáhnout po řešení online map a na své cestě využívat internetové připojení nebo mapy stáhnout do zařízení – zde záleží na nás, zda si pořídíme mapové podklady placené (i mapy SmartMaps lze koupit samostatně) nebo si vystačíme s nějakou bezplatnou alternativou. Locus nabízí také několik doplňků, mezi kterými nechybí ani Geocaching.

Locus Map 4 Outdoor Navigation
Locus Map 4 Outdoor Navigation

Po bok Locusu by se dal zařadit také OruxMaps, který nabízí podobné funkce jako Locus, není však tolik vybavený. Opět si zde uživatel může vybrat, zda bude čerpat z map z internetu v reálném čase, nebo zda si stáhne část map přímo do zařízení. Pro OruxMaps hovoří také cenovka se sumou 0 Kč.

aa38c163d5f1387c54a3c6b63db8146a?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Ti, kdo věří českému serveru mapy.cz, mohou zajásat, neboť autoři uvolnili také aplikaci pro Android. Ta nabídne přístup k serveru mapy.cz, internetové připojení je tedy nutností. Odměnou je velmi dobré mapové pokrytí naší krajiny.

Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation

9) Geocaching s Androidem

Nejprve si řekněme, co to geocaching je – tato činnost spojuje zdravý pohyb v přírodě, sport a schopnost orientace. Úkolem je v určitých lokalitách hledat tzv. kešky, což si můžeme představit jako skrytý poklad. My se ocitáme v roli hledačů a k dispozici dostaneme pouze souřadnice místa, kde by se měl poklad nacházet. Souřadnice ukrytých kešek jsou zveřejněny na centrálním serveru geocaching.com. Jelikož při hledání pokladu je nezbytný přístroj, který nás dokáže podle GPS souřadnic navést na zadané místo, můžeme při geocachingu hravě využívat androidí přístroj. O Androidu a geocachingu si můžete přečíst v rozsáhlých návodech od Karla Kiliána přímo na našem serveru.

geocaching_android-1

10) Androidí výbava na hory

V momentě, kdy teplota klesla pod nulovou hodnotu, začala bílá pokrývka pomalu, ale jistě zahalovat první vrcholky kopců a lyžařské srdce mohlo udělat radostný kotrmelec. Nebo raději snowboard, sáňky či běžky? Nevadí, šikovné aplikace pro Android se vám mohou stát pomocníky v každém případě. Můžete se prostřednictvím telefonu či tabletu dozvědět, který kopec je pokryt sněhem, jaké bude počasí a v případě nouze si zavolat horskou službu. Musíme samozřejmě počítat s tím, že informace nebudou dostupné pro všechny lyžařské areály, ale spíše pro ty větší a známější.

Aplikace pro sledování lyžařských středisek nabízejí jak české lyžařské areály, tak i ty zahraniční a kromě informací o stavu sněhové pokrývky nabízejí také například předpověď počasí nebo pohled v reálném čase skrze webkameru umístěnou v daném areálu.

OnTheSnow Ski & Snow Report
OnTheSnow Ski & Snow Report

4af19de5a5ddbcdc7149b7507663a7dc?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)