Google zavřel dveře alternativním prohlížečům – vypnul API pro synchronizaci

google-zavrel-dvere-prohliz

Google vypnul aplikacím na Androidu přístup k API Chrome Sync, čímž zavřel dveře alternativním prohlížečům třetích stran. Jako důvod tohoto opatření uvedl bezpečnostní zranitelnost. Co toto opatření znamená v praxi?

Webový prohlížeč Chrome existuje pro všechny podporované platformy ve dvou verzích: jako open-source projekt Chromium, a jako proprietární aplikace Google Chrome. Druhá zmiňovaná varianta obsahuje navíc funkce, které Google z nějakého důvodu nechce dávat k dispozici. Je to v podstatě princip podobný operačnímu systému Android, který je sám o sobě také open-source, nicméně na použití verze s aplikacemi Google už musí výrobce splnit poměrně přísná kritéria.

Google zavřel dveře prohlížečům postaveným na projektu Chromium

Z projektu Chromium vychází celá řada alternativních prohlížečů třetích stran, které k původnímu kódu přidávají vlastní možnosti, schopnosti a funkce. Těm nyní Google uzavřel přístup k synchronizačnímu aplikačnímu rozhraní, skrze které lze například provádět zálohování a synchronizaci oblíbených položek a historie napříč zařízeními. Uvedený krok se přitom netýká jen prohlížečů třetích stran, ale i samotného Chromia. Jedinou Android aplikací, která může API využívat, tak zůstalo Chrome.

Poněkud smutné na celé kauze je, že se vyhledávací gigant původně vůbec neobtěžoval o tomto opatření informovat. Uživatelé a vývojáři tak počínaje 3. lednem začali hlásit nefungující synchronizaci, končící obvykle chybovou hláškou INVALID_SCOPE, jako chybu. Po řadě hlášení se podařilo dopracovat alespoň k částečnému odhalení příčiny. Byla jí nedávná změna v obnovování tokenů. Jedinou aplikací pro Android, pod kterou synchronizace přes toto API funguje, tak zůstalo Google Chrome (v desktopovém Chromium nadále funguje).

Odhalení přišlo až za tři týdny

Google přiznává, že zavřel dveře alternativním prohlížečům Google přiznává, že zavřel dveře alternativním prohlížečům

Teprve 25. ledna se v systému hlášení chyb vyjádřil k situaci jeden z vývojářů Googlu. Ten uvedl, že API bylo uzavřeno z důvodu bezpečnostní zranitelnosti, a že si v Googlu byli vědomi, že tímto krokem způsobí problémy prohlížečům třetích stran. Upozornil také, že rozhraní Chrome Sync nikdy nenabízelo podporu takovým aplikacím a že Google nemá v plánu nabídnout v tomto směru žádné řešení. Potvrdil také, že Chromium je z tohoto pohledu považováno za prohlížeč třetí strany.

Pokud tedy na Androidu používáte webový prohlížeč, který synchronizuje data přes rozhraní Chrome, pravděpodobně jste již zaznamenali problémy. Dle vyjádření Googlu je nebude možné opravit, takže nezbývá než doufat, že vyhledávací gigant implementuje nějaké alternativní rozhraní, byť třeba s omezenou funkčností.

Co si myslíte o tom, jak Google zavřel dveře alternativním webovým prohlížečům?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)