Aktualizováno: Daň, sazby a šikovné kličky: Jak to nově bude s balíky z Číny?

zásilky z Číny 2021

Aktualizace: Od 1. července 2021 měl v ČR vstoupit v platnost nový zákon, který v rámci přijetí evropských směrnic zruší daňovou úlevu pro levné balíčky ze zemí třetího světa včetně Číny. V tuto chvíli ale návrh stále “visí” mezi sněmovnou a senátem bez přesně určeného data projednání. Jakmile projde oběma komorami, musí jej navíc ještě podepsat i prezident. V plánovaném termínu tedy určitě platit nezačne. A nové datum známé není.

O co v novele půjde?

Doposud platí, že zásilky s hodnotou do 22 eur nepodléhají zdanění ani clu a zásilky s hodnotou do 150 eur pouze dani 21 %. Několik let tato praxe fungovala a zájem o zboží z e-shopů jako AliExpress, Gearbest, Banggood nebo Wish neustále rostl. Momentálně do celé EU dorazí ročně asi 150 milionů těchto levných a od poplatků osvobozených zásilek. Česko má na tom poměrně velký podíl, zhruba třicet milionů levných balíčků dorazí právě do naší země. Jakmile ale začnou pro zásilky (nejen) z Číny v roce 2021 platit nová pravidla, čísla mohou klesnout. Samozřejmě kvůli cenám.

Clo beze změny, daň nově i na nejlevnější zboží

Když si dnes standardně objednáte z čínského e-shopu zboží v hodnotě 10 eur, bez povšimnutí celních a daňových úřadů vám dorazí a neplatíte absolutně nic navíc. Často ani poštovné, které je dotováno tamní vládou. Přijde vám to zvláštní? Číně a tamním firmám se to vyplatí, jelikož vydělávají na výrobcích, které jsou schopni vyrobit mnohem levněji než v EU a navíc uniknout poplatkům. Výsledkem je stav, kdy evropský zákazník raději sáhne po asijském zboží za nižší cenu a ještě bez cla a DPH, než podobný produkt pořizovat na našem kontinentu. Evropské firmy zatížené daněmi se proto logicky cítí znevýhodněné a politici celkem pochopitelně rozhodli, že je potřeba jednat. A to i z toho důvodu, že pod zmíněnými hranicemi 22 a 150 eur odesilatelé často uměle či lživě posílají i dražší zboží.

balicky-cina-aliexpress-dph-2021

Zásilky z Číny v roce 2021: S Českou poštou i dvojnásobek ceny

Co tedy přesně nastane? Hranice pro nutnost zaplacení cla (150 eur) zůstane, zanikne ovšem daňová úleva. I to zboží z Číny za 10 eur, které je ještě letos osvobozeno, tedy bude nutné zdanit. K zaplacení daně pak vede několik cest. Po té první se mohou vydat přímo prodejci, kteří mají možnost registrovat se u tzv. jednoho správního místa. U něj zaplatí daň a tu pak zohlední na ceně produktu. Tímto způsobem už fungují evropské sklady velkých čínských e-shopů a prodejců, které u nich máte možnost zvolit při nákupu.

Další varianta, která už počítá se zapojením koncového zákazníka, jenž nakupuje přímo z Číny od méně ochotného prodejce, vede přes Českou poštu. Jako doručovatel velké většina zahraničních zásilek bude připravená proces zprostředkovat za sazbu 200 korun, který se navíc počítá do daňového základu. Pokud si tedy po 1. červenci 2021 objednáte zboží za zmíněných 10 eur aneb cca 270 korun, zaplatíte v tomto případě zboží + poplatek poště + z toho vypočtenou daň a jste na částce 569 korun. To je více než stoprocentní nárůst ceny.

Zásilky z Číny budou v roce 2021 stát každopádně více, ale při přímém jednání s prodejcem nemusí nastat ten nepříjemný cenový skok. Bude to třeba “jen” deset, dvacet nebo třicet procent. Záleží na tom, jakou cenovou politiku zvolí daný prodejce. Dlužno dodat, že existuje i třetí varianta. Zákazník často může pomoc kohokoli dalšího odmítnout a daň si nechat v komunikaci s úřady vyměřit sám. Je k tomu ovšem potřeba znalost tabulkových celních zařazení jednotlivých produktů a to vůbec není jednoduché.

Pro evropského zákazníka bude tedy s ohledem na další starosti nebo doplácení nečekaných výdajů ideální, když nakoupí u prodejce registrovaného v EU, případně z jeho evropského skladu. Ne všechny věci v nich samozřejmě leží, nicméně u mobilních telefonů, příslušenství nebo chytré elektroniky už je to už celkem běžné. Jdou koupit v čínském e-shopu například s odesláním ze Španělska. Zboží má trochu vyšší cenu a i poštovné se může pohybovat v řádech stokorun, ale stále je to výhodná nabídka. Balíček navíc dorazí mnohem rychleji. Dá se očekávat, že evropské sklady čínských prodejců budou stále větší, plnější a na více místech.

Jak často teď objednáváte levné balíčky z Číny?

Zdroje: odok

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)