Menu

Francouzský zákon zakazuje čtení pracovních e-mailů po 18. hodině

Zní to jako jeden z mála aprílových výstřelků, který jsme 1. dubna vmísili mezi náš obsah, že? Tentokrát je ale naše zpráva míněna vážně, Francie opravdu prosadila nový zákon, který zakazuje číst či odesílat pracovní e-maily po 18. hodině večer. Princip je jednoduchý jako facka – po šesté hodině večer, kdy se předpokládá, že už drtivá většina zaměstnanců nemá pracovní dobu, nesmíte číst ani jinak operovat s pracovními e-maily. Není přitom vůbec důležité, z které firmy pocházíte – zákaz platí úplně pro všechny.

zakon-gmail

Uvítali byste podobný zákon i u nás?

Tento zákon rozdělil Francii na dvě strany – někteří vidinu, že po šesté hodině si může otravný šéf psát jak chce, přijali s radostí, jiní už méně. Pokud vám tak šéf Google pošle po šesté hodině večerní e-mail, že jste byl právě povýšen na šéfa divize vývoje Androidu, šťastnou novinu si můžete přečíst až následující den. Šéf Googlu navíc porušil úplně stejný zákaz, a tak by byl v rozporu se zákonem.

V naší redakci si tento zákon nedokážeme příliš představit – na našich stránkách si na pracovní dobu nehrajeme, obsah pro vás servírujeme po celý den, a proto by pro nás omezení po 18. hodině bylo velmi limitující a otravné.

zdroj: geek.com

 

Komentáře

luigi.az

z aplikace
11.4.2014 12:18

To by me zajimalo, kdo by zjistil ze jsem si ten mail po 18h precetl

pirka

pirka

11.4.2014 12:21

pracuju jako nocni recepcni :-D celkem bych to uvital ahahaha

Cofein

Cofein

11.4.2014 12:35

urcite tam budou vyjimky. Jinak by ten zakon byl dost nesmyslny. Jinak si ale myslim ze asi nemaji co na praci kdyz vymysleji takove zbytecnosti.

Oook

Oook

z aplikace
11.4.2014 12:37

Když jsou u vlády tak extrémní socialisté jako ve Francii, tak mě to ani nepřekvapuje.

DS

DS

11.4.2014 12:40

Clanek jsem cetl jiz vcera na jinem serveru. Jednalo se o zakaz zasilani mailu zamestnancum po 18 hodine. Takze maily si samozrejme cist muzou ;-)

Jan33

Jan33

11.4.2014 12:42

@Oook: prosím zdrž se nesmyslného komentáře, když vůbec nevíš, jak takové práce ve Francii, nebo pro francouskou firmu vypadá. Oni mají zcela jiné pracovní náviky. 2 hodiny rezervované k obědu pak dohání po večerech. Není výjimkou, že sedí v kanceláři do osmy, devíti a podle toho vypadá i jejich osobní život. Je to potřeba vnímat optikou francouze, ne čecháčka, který už ve tři kouká, kdy budou čtyři.

Fido

Fido

11.4.2014 13:06

Přijde mi to jako nesmysl. Co firmy s nočním provozem? Ty nesmějí komunikovat?

Dexter

Dexter

11.4.2014 13:20

Francouzský zákon nezakazuje ani tak čtení, jako samotné odesílání mailů zaměstanateli…

BlackFairy

z aplikace
11.4.2014 14:08

a jak odhalují porušení?

mouze

mouze

11.4.2014 14:22

Nesmysl to není, hodně šéfů si myslí že když pošle večer mail dostane odpověď a když ne bye bye nebo problém. Tohle alespoň dává nějakou možnost se bránit. Je jasný že to nebude nikdo hlídat a ani řešit kdy pracujete večer/noci. Další věc je že ve Francii už mají teď jen 35h pracovní týden a 5 týdnů dovolené, spíš by to bylo třeba u nás.

Oook

Oook

z aplikace
11.4.2014 15:23

Jan33: Tak tady jsi trochu vedle, pro francouzskou firmu jsem pracoval rok. To ale nic nemění na nesmyslné politice tamní vlády, která se populisticky vměšuje do věcí, do kterých jim nic není.

Rado1

Rado1

11.4.2014 15:59

Nech vsetci svati ochranuju sefa nadnarodnej firmy, ktory posle informacny e-mail na vsetkych zamestnancov v pracovnych hodinach jeho casovej zony.
Frantici si budu musiet u seba zakazovat dorucovanie do mailboxov podla casu.

Adamantium

Adamantium

11.4.2014 17:01

Francouzi. Jeden z nejpodivnejsich narodu Evropy :-)

beruska

beruska

11.4.2014 17:52

1) Presne k tomuhle smerujeme s tema levicackejma evropskejma vladama. Diky Vam…
2) Moc hezky se nam redakce vychvalila…. Nesmrdi tu neco???

drobekus

drobekus

z aplikace
12.4.2014 2:12

těm frantikum asi trochu hrablo ve věži. :)

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
12.4.2014 10:36

Z pohledu Čechů a jiných národů to přijde jako něco ulítlého. Ale Francie byla vždy napřed, už kdysi. Nebýt prvních pokusů Francie máme tu stále zatuchlé Rakousko – Uhersko… třeba…
Ale myslím si, že Francouzi si jako první národ uvědomili, jak dnešní technika a vymoženosti omezují soukromý život, rodinný život. Něco co má přispívat k udržení blahobytu a rozvoji státu po sociální stránce, tj. klid pro rodinu, klid na rozmnožování a udržování populace. Nechápu to jako špatný krok, naopak jako výjimečně dobrý krok. To totiž potažmo zaručí i to, aby na určitou práci byly ve firmě 2 lidé, kteří pak pracují do noci, firma bude nucena přijmout třetího a sníží se s tím i nezaměstnanost. Proč mají dnes existovat přetažení a přetížení zaměstnanci, kteří nejsou schopni ani založit natož udržet rodinu, a na druhé straně existují nevytížení a válející se nezaměstnaní budující početné a ne příliš kvalitní rodiny….
Takže s nadhledem beru, chválím a respektuji. Jen tak dál.

Tom

Tom

12.4.2014 18:00

to Vláďa 77: Teda Vy jste ukázkou vrcholu naivity. Firma nikoho dalšího nenajme. Naopak bude řešit jak výrobu nebo služby outsourcovat, přesunout někam do zahraničí, kde takové blbosti nevymýšlí. Stačí nějakou dobu ve Francii prožít. Po podobných socialistických zákonech jim zmizelo 100000 pracovních míst v automobilovém průmyslu a strojírenství, přesunuly se i do drahého Německa, nebo na východ k nám. “Řešením” pak byly státní dotace těm firmám na udržení pracovních míst následované zvýšením daní:))) Francie si trvale pod sebou podřezává větev a není daleko doba, kdy na to dojede definitivně. Je zajímavé, že Francie, Španělsko, Řecko a Itálie, které mají silné sociálně orientované pracující chránící zákony mají největší nezaměstnanost v Evropě a ekonomicky se propadají. Naopak Německo své zákony týkající se zaměstnanců uvolnilo a jede krize nekrize. Když můžu zaplatit dva zaměstnance, tak mne žádný zákon nedonutí zaměstnat třetího, když na něj nemám. Naopak raději vyrazím i ty dva, firmu osekám tak, abych si to zvládl udělat sám a maximálně v době více zakázek najmu brigádníky. V konečném důsledku vydělám o trochu méně, ale ušetřím si spoustu času a nervů s řešením problémů.

Petr

Petr

14.4.2014 22:24

Ukázka vrcholu naivity je redaktor, který převzal tento článek z jediného zdroje který ho nepochopil a jako první ho prezentoval po svém.

Bohužel ho pouze tupě přeložil a… vrcholem je, že článek je zde publikován do dnes…

To je ale bohužel klasická ukázka kvality těchto internetových “redakcí”

http://www.buzzfeed.com/marietelling/no-france-did-not-make-it-illegal-to-answer-work-emails-afte

RSS (komentáře k článku)