TOPlist

Zákaz používání mobilů ve školách: jste pro, nebo proti? (Hlasovačka)

zakaz

Zákaz používání mobilů ve školách je v současnosti stále probíranějším tématem. Dá se říci, že rozděluje veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Jak jsou na tom naši čtenáři: jste spíše pro, nebo proti takovému opatření? To zkusíme zjistit v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Zákaz používání mobilů ve školách

Dnešní téma začněme průzkumem, který pro T-Mobile provedla agentura Ipsos. Dotazováno bylo 525 rodičů dětí ve věku 6 až 18 let a z výsledků vyplynulo, že dvě třetiny z nich se přiklánějí k plošnému zákazu mobilů ve školách.

Výsledky průzkumu, který pro T-Mobile provedla agentura IpsosVýsledky průzkumu, který pro T-Mobile provedla agentura Ipsos

V čem spočívá problém mobilních telefonů v rukách žáků a studentů? Smartphone může odvádět pozornost od výuky. Ostatně i pro mnohé dospělé jsou hry, sociální sítě a komunikátory často zajímavější než aktuální dění kolem nich. Teoreticky lze také telefon zneužít k napovídání během písemných testů.

Méně zmiňovaným důvodem je trumfování dětí, kdo má lepší telefon. Přístroj tak působí jako srovnávací faktor, prohlubující sociální rozdíly, což ve školním prostředí určitě není žádoucí. Ostatně často se podobné výjevy odehrávají i v životech dospělých lidí.

Děti, hledící do telefonů i během přestávek, pak nemají potřebu komunikovat mezi sebou. To podle některých odborníků z řad psychologů zhoršuje schopnost vést živý rozhovor a navazovat přátelství.

Jak je to jinde?

Například ve Francii platí plošný zákaz používání mobilů ve školách už bezmála deset let. V loňském roce přišlo jeho další zpřísnění v podobě rozšíření i na tablety a chytré hodinky. Zákaz platí po celou dobu, kdy je žák ve škole (tedy i o přestávkách), jakož i pro akce pořádané školou mimo její území (typicky exkurze).

Ve Francii platí plošný zákaz používání mobilů ve školáchVe Francii platí plošný zákaz používání mobilů ve školách

Omezení mobilů ve školách platí také ve skandinávských zemích a o jeho zavedení uvažuje Velká Británie. Na sousedním Slovensku žáci nesmějí používat mobil během vyučování, ale mohou ho mít u sebe. Použít ho mohou pouze v odůvodněných případech se souhlasem vyučujícího, třídního učitele nebo ředitele.

V případě českých škol se zatím o zákazu teprve debatuje. Řeší se například, zda by měl platit po celou dobu pobytu žáka ve vzdělávacím zařízení včetně přestávek, nebo pouze během vyučovacích hodin. Ozývají se také hlasy, že toto téma by měla řešit škola ve spolupráci s rodiči, nikoli plošný zákon.

Otázkou je, jak vlastně může škola kontrolovat, zda má žák u sebe telefon. Osobní prohlídky na vstupech do budovy by byly jednoznačně za hranou. Pokud tedy vyučující studenta vysloveně „nepřistihne při činu“ nebo si žák nezapomene vypnout zvuky, je šance na vynucení zákona poměrně malá.

Zákaz používání mobilů ve školách: pro, nebo proti?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: jste pro zákaz používání mobilů ve školách, nebo proti němu? Hlasovat můžete i v případě, že nejste žák, student ani rodič – je to čistě názorová otázka.
[gravityform id=“230″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem můžete rozepsat své argumenty, proč by měl nebo neměl být zaveden zákaz používání mobilů ve školách. Jaké vidíte hlavní výhody a nevýhody telefonů v rukách žáků a studentů během jejich pobytu ve škole?

Výsledky ankety Jste pro zákaz používání mobilů ve školách?Výsledky ankety Jste pro zákaz používání mobilů ve školách?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda se těšíte na Asistenta Google v češtině. Ankety se zúčastnilo celkem 111 respondentů, což můžeme považovat za vcelku reprezentativní vzorek, který je samozřejmě ovlivněn tím, že hlasovali čtenáři našeho portálu.

Výsledky ankety Těšíte se na Asistenta Google v češtině?Výsledky ankety Těšíte se na Asistenta Google v češtině?

Jak můžete vidět z grafů výše, celých 83 % hlasujících se těší. 53 % se dokonce nemůže dočkat, dalších 30 % se těší, ale není to pro ně zásadní. Čtrnácti procentům je to, zda a kdy bude Asistent Google v češtině, úplně jedno. Tři procenta pak náleží těm, kteří se vysloveně netěší.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)