Menu

Zahraniční e-shopy nejsou zlo. Jak je to s DPH a clem?

aliexpress nakupování

Blíží se nám Vánoce a s nimi obvyklý shon a nákupy dárků. Někdo stále raději běhá po svých v natřískaném hypermarketu, jiní zase nakupují z pohodlí domova z různých e-shopů. Jenže české e-shopy často nenabízí takové produkty, které Ježíšek potřebuje sehnat. Zahraniční obchody často nabízejí produkty, které u nás nejsou k dostání. Zejména ty americké. Jiné zase nabídnou cenu, kterou jinde nenajdete. To pak zase ty čínské. Poradíme vám, jak na zahraniční e-shopy vyzrát a případně si spočítat opravdové náklady.

Jak vybrat vhodný zahraniční e-shop?

Tím nejdůležitějším parametrem je samozřejmě důvěryhodnost obchodníka. To znamená, že při nákupu v zahraničním e-shopu se musíte chovat stejně jako v domácím, tedy sledovat reference. Krásným příkladem, je obchodní systém Ebay, který sdružuje jednotlivé prodejce. Ti jsou hodnoceni na základě již proběhnuvších obchodů a od svých zákazníků dostávají veřejné recenze. Můžete se tedy podívat na profil každého prodejce, kde zjistíte, na kolik je důvěryhodný. Je pravděpodobné, že každý obchodník bude mít na účtě nějaký minusový bod, protože u zásilek na dálku může občas dojít ke zdržení nebo ztrátě balíčku. Pokud ale půjde o jeden z tisíce, není co řešit.

Stejné reference pak musíme hledat i v dalších e-shopech či obchodních systémech. Vždy je důležité číst informace o e-shopu. Pokud jsou stránky v jazyce, který neovládáte, zkuste oslovit někoho, kdo vám s překladem pomůže. A pokud nikoho takového nemáte (jako například při objednávce z Guatemalského obchodu), zkuste použít Překladač Google, který dokáže přeložit celý web. Sice trochu krkolomně, ale často to výrazně pomůže.

Dalším bodem, který je důležitý sledovat, je placení. Ani ne tolik, jak platba probíhá, protože nejčastěji se využívá platba kartou nebo některý z platebních systémů jako je například PayPal. Spíše máme na mysli, jak získat peníze zpět, pokud zboží nedorazí. Pokud jde o systémy jako GearBestEbay, Dealextreme nebo AliExpress a další obdoby, máte zde garantované vrácení peněz, pokud balík nedorazí nebo přijde poškozený. Stačí si otevřít stránku s probíhajícím obchodem a stisknout příslušné tlačítko pro refund.

Pokud nakupujete na území Evropské Unie, platí pro zahraniční obchodníky v podstatě skoro stejné podmínky jako u nás. Lišit se ale můžou například záruční lhůty nebo podmínky pro uplatnění reklamací. Počítat také musíme se zvýšenými náklady na případné vrácení zboží, spojené s doručováním balíku do zahraničí. Větší problémy pak mohou nastat při zahraniční objednávce zboží mimo EU. Takové objednávky mohou být podrobeny proclení, přirážce DPH a pokud si vše nevyřídíte sami na pražském Celním úřadě, Česká pošta si pro tento případ také pár korun přirazí. V období před Vánoci pak navíc bývá Česká pošta značně vytížená a může dojít ke zdržení balíku právě v tomto procesu.

DPH a clo

Opět platí pravidlo, že nejjednodušší je objednávat zboží z obchodů, které rozesílají zboží z členských států EU. Jelikož jde o jeden celní a daňový prostor, nejsou objednávky předmětem celního řízení a nevztahuje se na ně tedy ani DPH. I tak by ale měl být zákazník obezřetný. Není totiž důležité, kde obchod sídlí, ale odkud se zboží na vaši adresu odesílá.

DPH

Od DPH a cla mohou být osvobozeny i některé zahraniční objednávky ze zemí mimo EU. Musí ale splnit určité podmínky. Musí být například označeny jako „zásilky nepatrné hodnoty“, tedy s udanou hodnotou do 22 € nebo 25 $. Další možností, jak zásilku osvobodit od poplatků, je nechat zaslat balík jako „zásilku mezi soukromými osobami“. Tzn. nechat ji poslat tak, aby nevypadala jako obchodní balík, ale například jako balík, kterým posíláte své tetě Vánoční cukroví. V žádném případě ale nemohou být od DPH a cla osvobozeny alkoholické nápoje, tabákové výrobky, parfémy a toaletní vody. Nás ale nejčastěji zajímá elektronika. Tu naštěstí osvobodit můžeme některým z uvedených způsobů. Tedy pokud zahraniční zásilka nepřekročí zmíněné cenové hranice.

Kolik tedy mohu zaplatit na clu a DPH?

Zjednodušeně se dá říci, že zboží, které je zasláno z členské země EU, není třeba nijak řešit a nezaplatíte nic navíc. To samé můžeme říct i o zásilce, která nepřesahuje hodnotu 22 € nebo 25 $. Pokud tuto hranici překročíme, budeme muset počítat s přirážkou DPH, tedy 21 % z udané ceny. Výjimku pak tvoří například knihy, na které je uvalena nižší sazba DPH 10 %. Pokud však zásilka přesahuje hodnotu 150 € nebo 165 $, automaticky se k DPH přidává i clo. Zde pro vás ale máme dobrou zprávu! Clo se nevztahuje na úplně každý druh zboží. Existují výjimky, které celnímu poplatku nepodléhají. A to nejlepší na tom je, že mezi tyto výjimky patří i mobilní telefony pro běžné telekomunikační sítě. Kompletní sazebník druhů zboží včetně výjimek z proclení, jako jsou právě mobilní telefony, najdete v PDF na webu Celní správy (mobilní telefony mají kód 8517 12 00).

Zahraniční eshopy

Jak se zdanění a proclení vyřizuje?

Česká pošta zásilky třídí na dvě hromady. První na zahraniční zásilky ze zemí EU, které po roztřídění ihned putují na dodací adresu, a druhou na zahraniční zásilky z „třetích zemí“, tedy zemí mimo EU, které pak putují na Celní úřad. Tam jsou zásilky podrobeny rentgenovému skenování (nedochází k porušení balíku) a vyhodnocovány. U zásilek nepatrné hodnoty pošta navrhuje Celnímu úřadu osvobození a ten zpravidla takové zásilky osvobodí a označí zásilku razítkem „BEZ CLA“. U ostatních zásilek se zahajuje celní řízení.

Ještě před jeho započetím jsou zásilky uloženy do dočasného skladu (zpravidla v Praze) a adresátovi je zasláno oznámení o příchozí zahraniční zásilce. V oznámení se adresát dočte nejčastější důvody pro zadržení zásilky a také o možnostech následujícího postupu. Možnosti jsou v podstatě dvě. Jednou možností je zajít si osobně na Celní úřad a vše na místě vyřídit. Druhou možností je zplnomocnění České pošty k tomuto úkonu. Pro tento případ je v oznámení přiložena „plná moc“, kterou stačí vyplnit, naskenovat nebo vyfotit a mailem odeslat. Do předmětu mailu je nutné uvést tzv. „skladové číslo“, které naleznete v oznámení. Poté se již vše začne vyřizovat a zásilka u vás doma zazvoní nejdéle do pěti pracovních dní. Je ale nutné podotknout, že pokud se uvolíte k druhé variantě, tedy že zplnomocníte Českou poštu, ta si za tento úkon naúčtuje částku 192 Kč.

zahraniční eshopy

Na co si ještě dát pozor?

Nyní již víte, podle čeho vybrat vhodný zahraniční e-shop, kolik a kdy zaplatíte za DPH a clo, jak danění a proclení vyřešit a také jak se tomu všemu případně vyhnout. Nyní už jen zbývá upozornit na padělky, kterými se to hemží zejména v asijských e-shopech. Například taková padělaná baterie do mobilu může nadělat pořádnou neplechu. A nemusí to být jen baterie, jejíž padělek může ohrozit zdraví obdarovaného. Takže Ježíšku, nyní jsi poučen, tak hurá na to! Vánoce jsou už za rohem, tak ať to včas přijde :-)

Jaké máte zkušenosti s nakupováním ze zahraničí vy?

 

Komentáře

Pepan

Pepan

22.10.2015 12:15

Článek pěkný, ale něco tam chybí. Například, že čestí celníci nejsou hloupí a tablet nebo třeba kamera opravdu ani na ebayi nestojí 25USD, takže většinou řeší všechnu elektroniku. Nepomůže ani obvykle to, že se posílá z EU, protože hloupý číňan tam dá své jméno v klikihácích a celníci chtějí doložit platbu. Další věcí je, že proclení je možné pouze na poště v Ruzyni, takže když chcete toto vyřídit na celním úřadě ve svém městě, tak to prostě nejde a musíte zmocnit poštu tak jak tak.

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
22.10.2015 12:20

Ano, je pravda, že v případě osobního vyřízení proclení je nutné vše vyřídit v Praze.

jm

jm

22.10.2015 12:46

proboha co tam mate za grafika…?

Petr F

Petr F

22.10.2015 12:48

Ještě by se hodil seznam e-shopů, kde se dá elektronika nakoupit. A to nejen chronicky známé dealextreme nebo amazon.co.uk, ale i nějaké jiné evropské obchody, kde není třeba clo řešit (a mají tam zboží, které je u nás nedostupné…).

Jan33

Jan33

22.10.2015 12:48

A jak takové osobní vyřízení vypadá? Jak.dlouho trvá? Co k němu potřebuji? A odnesu si pak balik rovnou domů?

jake

jake

22.10.2015 12:50

Pepan: jako když se posílá z EU, tak tam můžou být klikyháky jaké chcete a stejně se to clít nebude. Celník to vůbec nedostane do ruky :) Ale musí se to poslat ze skladu v EU a ne třeba z nějaké bezcelní zony v EU (letiště). To se pak samozřejmě clí.

Alesn

z aplikace
22.10.2015 12:55

jan33 ano 3 naskenovane papiry platba paypal atd potom fakturu z eshopu a to posledni je cestne prohlaseni (ze to je jen pro tebe a ze se nechces obohatit prodejem….) a samozdrejme den volna :)

Karel

Karel

22.10.2015 12:57

proto objednávám jen do 22USD :) A potom to případně řeším přes DHL :) Ti zásilku proclí sami a jeto :)

Liuni

Liuni

z aplikace
22.10.2015 12:59

Celní pošta není na Ruzyni. Je na Plzeňské 139, Praha 5

Alesn

z aplikace
22.10.2015 12:59

Mozna se pletu ale mam za to ze i kdyz nic neplatite(clo,dph) jakmile to posta strci do skladu tak chce skladne ale to se mozna pletu.

Alesn

z aplikace
22.10.2015 13:03

DHL :) to se jako vyplati heh driv mozna a pak kdyz to chcu mit do tydne ale jinak ne (post nl atd zdarma fungujici)

Tomas

Tomas

22.10.2015 13:04

Pozor na odesílání ze zemí mimo EU přes DHL – minimální poplatek za jejich “super” službu „Záruka DHL v celním řízení“ je 490,- Kč!! Samozřejmě si to ale můžete vyřídit sami – dojet do Prahy na letiště, vyzvednou papíry, zajet na celnici (tuším že je v Kbelech) a potom si zajet zpět do DHL… A ještě k tomu ta “rychlost” – balík šel přes půl světa 2 dny a na celním řízení v Praze si pobyl dalších 7 dní…

Alesn

z aplikace
22.10.2015 13:12

Presne jak pise Tomas dhl bouzel nebrat draheeeeee to raci zaplatim poste 800,- a pockam 14 dni nez dat cca 10-25 $ za odeslani dhl a pak to jeste zacalovat zde jednou.

Luboš Jeřábek

Luboš Jeřábek

22.10.2015 13:21

Jelikož modeláři nakupují v čína snad naprosto všechno, mají s tím docela zkušenosti: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=112&t=45057

David

David

z aplikace
22.10.2015 14:10

Tam já mám za ty cca 4 roky co nakupuji z Číny jen ty nejlepší zkušenosti. Zprvu jsem několik let nakupoval jen a pouze od DX.com, kde je perfektní přehled o probíhajícím obchodu, skvělé ceny, rozsáhlý sortiment a fér jednání v případě nedodání, vrácení peněz a pod. Nedodání zboží se ale stalo pouze 2× a vždy pak kompenzovali finančně. Dlouho už ale nakupuji i od dalších e-shopů jako Tmart, Focalprice….do nedávna to byli jen levnější drobnosti, vždy abych se vešel do té částky nepodléhající dani (příslušenství k telefonu, PC, na kolo, auto, LED žárovky) a nyní nově po dlouhém váhání už jsem koupil i telefony,ale pouze z EU skladů, což je bez daně, cla a dodání kurýrem do týdne zdarma. Nakoupil jsem od špičky mezi telefony Coolicool a Gearbest. A ještě kromě skvělé ceny mám dobrý pocit, že nákupem jinde nepodporuji zdejší zlatokopy, kteří na telefon z Číny napálí 2000,- a více a také, že necpu DPH tomuto nenažranému státu.

Krusty

Krusty 0

22.10.2015 14:13

Zatím vše co jsem koupil na iBuyGou bylo označeno s cenou do 22€ a vždycky to prošlo bez DPH i bez cla a bylo to několik telefonů a halda příslušenství

roman hasek

roman hasek

z aplikace
22.10.2015 14:13

Ted jsem resil objednavku z USA. platba v eshopu MC kartou. Za 10 dni byla zasilka v praze na poste v plzenske ulici. Vesel jsem se do 4700,- takze jsem zaplatil “jen” 21% dph. Staci jen faktura a nejaky doklad o zaplaceni, treba vypis z uctu. Tot vse. Procedura na poste cca 15min casu, pohoda.

Googler

Googler

22.10.2015 14:29

Jenomže, většina amerických obchodů (např. Best Buy,…) vůbec do zemí EU neposílají, tudíž bych musel mít bydliště na území USA… Nedávno jsem si chtěl koupit Motorola Moto 360 1gen: Na CZC – cca 6000Kč; Na nejlevnějších českých obchodech – cca 4 500Kč; Na amerických obchodech – cca 3 500Kč…

vodopadek

vodopadek

22.10.2015 14:29

no ja treba ted resim na celni poste pripad, kdy mi posta zadrzela balik ve kterem je tablet z ciny. cele uz se to tahne 14 dni!!! a jeste neni vyrizeno. dodal jsem potrebne doklady a cekam a cekam… nechapu kde autor clanku vzal ze balik je do 5 dnu doma. u me jen 3 dny trvalo nez nekdo z posty donesl o patro vys papiry na celnici.. a jelikoz si celnici vyzadali jeste jeden dokument tak tu mame dalsi zpozdeni 3 dny nez mi posta poslala od celniku vyzvu ze neco chteji dolozit. Za mne uz POSTU nikdy vic!!!

Tomr

Tomr

22.10.2015 14:48

No, ja mam s poštou dobrou zkušenost. Stačí u nich vyplnit formulář a jakmile uvidí, že nějaké zboží k proclení jde na mojí adresu, tak mi posílají email s odkazem na formulář na webu, kde doložím ofocený kupní doklad, případně screenshot z e-shopu, nebo paypalu. Tyto informace se ihned dostanou k pracovníkovy pošty, který zpracovává mojí zásilku. Asi nějaký další člověk na poště (celní deklarant) druhý den mi vyřídí proclení a zpravidla ještě ten den to stihnou poslat na mojí adresu domu. Takže třetí den to už mám doma. A co jsem si všimnul, tak pracují i v sobotu.

mm

mm

z aplikace
22.10.2015 15:00

posta je sice na pi.u, ale dhl je jeste horsi

DannyMacho

Daniel Macho 0

z aplikace
22.10.2015 15:04

vodopadek: autor to vzal z vlastní zkušenosti ;-)

Snikers

Snikers

22.10.2015 16:19

Mne uz sa stalo ze mi colnici stopli hodinky za 12 €. Poslal som im co chceli a do tyzdna boli doma. Inak som uz toho poobjednaval za vagon a nikdy nebol problem. Teraz cakam prvy drahsi balik za 66€ tak som sam zvedavy ci budem cosi doplacat kedze to ide z ciny :)

Miroslav Šiler

z aplikace
22.10.2015 16:51

projde i elektronika za tisice, jen to nesmi mit velky display :) Display na rentgenu je na celnika jak cervena na bejka…

Miroslav Šiler

z aplikace
22.10.2015 16:53

a bacha na EU sklad DealExtremu! Na jejich balicich je primo napsano, ze zbozi nebylo pri prichodu do EU procleno a nasi celnasove si na tom smlsnou :(

mathieu

mathieu

22.10.2015 18:27

ja sem si ted objednaval telefon z DX eu a prišel uplně v pohodě a neplatil jsem vubec nic

Joseph

Joseph

22.10.2015 18:39

A teď mi řekněte, zda by jste si na volném trhu dobrovolně koupili služby takového celníka.

Tedy zda byste někomu zaplatili za to, že vás zbuzeruje, bude po vás chtít výpalné za to, že jste měli tu drzost si za své poctivě vydělané (a již jednou zdaněné!) peníze koupit něco ze zahraničí. Nutí vás jet do horoucí řiti to vyřídit a/nebo ještě platit poště za služby, které jste si neobjednali.

Fakt super služba!

Snad každému je jasné, že to není jako služba holiče, pekaře, zámečníka, instalatéra, … kterým platíte dobrovolně a to proto, že jejich služby pro vás mají tu cenu, vážíte si jich.

Pokud někdo žije z vašich peněz proti vaší vůli je to z definice příživník. Nebo ne?

DigiCult

DigiCult

22.10.2015 20:25

Alesn, nazdar kamos.

Neviem ako u Vas v CR, ale u nas na Slovensku, ak bola zadrzana zasielka v stredisku medzinarodnej vymeny za ucelom colneho skumania a bola neskor uvolnena z colneho uradu adresatovi bez colneho dlhu, ziadne poplatky od Slovenskej posty ci colneho uradu nie su uvalene. Ale mozne je, ze u Vas je to inak. Iny kraj, iny mrav a pocul som, ze postove sluzby u nas su na tom lepsie ako u Vas a zakaznikov tolko nezdieraju poplatkami.

Radek

Radek

22.10.2015 21:47

to Miroslav Šiler
Máš pravdu, taky jsem to zažil s novým mobilem, ale nevzdal jsem se a kontaktoval jsem DX team podporu. Řekli mi at vše zapaltim a jim pošlu mailem ucet. nevěřil jsem tomu, ale skutečně mi dop 3 dnů ty peníze na účtě přistály a to mi zaplatili i poplatek poště za vyřízení. Takže pořád tvrdím, že DX je celkem jistota, protože jak už tu padlo, tak i při nedoručení zboží, nebo pošjkozeném zboží mi vždy bud vratili penize, nebo zaslali zbozi znovu.

CiMSTER

z aplikace
22.10.2015 22:36

Z DealExtrem mám aj ja dobré skúsenosti čo sa týka poškodeného, nedoručeného tovaru, vždy sa dalo dohodnúť. Na ebay je to tak 5p na 50 a s Aliexpres mám tie najhoršie skúsenosti ohľadom reklamácie a vrátenia peňazí. Najprv chcú nahrať fotky ktorých kvalitu musíte znížiť na smiešnu veľkosť (tým pádom na nich v podstate nie je dobre nič vidieť) a potom chcú od vás nahrať poprípade video ktoré ako bonus musíte ešte prekonvertovať do nejakého pofiderného formátu. Proste katastrofa!! Aliexpres je shit..

DigiCult

DigiCult

22.10.2015 22:39

S DX mam tiez vybornu skusenost. Minuly rok na jar som kupil u nich mobil ( v HK), po troch tyzdnoch som ho vlastnou brickol a kedze som nenasiel ziadne ovladace aby som mohol pripojit cez USB comp, tak som im napisal, ze mobil nefunguje, po starte zostava len cierna obrazovka. Dali mi reklamecne cislo ktore som mal nalepit na zasielku, adresu na servisne stredisko v Portsmouthe a napisali mi, ze mam im poslat vsetky doklady kolko zaplatim za postovne. Hned po zaslani zasielky som im poslal fotku zasielky a scan podacieho listku. O dva dni na to mi vratili peniaze za mobil a zaplatili mi aj vydaje na postovne – ktore do UK neboli nejake velke. Komunikacia s nimi velmi dobra. Oproti obchodu Gearbest, ktory uz treti ten nereaguje na spor otvoreny v Paypale po tom co mi nebola dorucena zasielka…

Pipa

z aplikace
22.10.2015 23:28

S DHL nejlepší zkušenosti. Z Číny doručení kolem 4 dne až do ruky včetně pro členy a platby DPH. Kupoval jsem už několik tablet a vždycky v pohodě.

Pipa

z aplikace
22.10.2015 23:30

ach jo ta predikce, ale snad tomu rozumíte :D

Deda

Deda

22.10.2015 23:43

Balík z USA jsem nevyzvedl,plnou moc poště nepodepsal.Jistého roku skončila má radost z balíku z USA,připomíná mi to staré špatné časy…

Sitler

sitler 4

z aplikace
23.10.2015 7:41

DigiCult : není nad to se pochlubit jaký je cechacek zmrd a podvodník :-D. Za takové se fakt stydím.

pudl

pudl

23.10.2015 18:37

ze Sitlera mluví pouze závist a hloupost. Dobře ti tak, červ zlosti ti užírá střeva.

V. Klima

V. Klima

z aplikace
23.10.2015 21:29

Ahoj,
centrální pošta pro celní zásilky je v Praze 5 na Plzeňské.

Mám s touto poštou (chováním) hrozný zkušenosti. jednou me odchytli balík s tabletem. Ok, vyplazl jsem tam prachy za clo a kdesi cosi.

Ale objedval jsem nějaky tričko a to me zachytli s podezřením. tričko stalo 5$. Na poště sem doložil, že jsem se za správní poplatky 180Kc. A šel jsem s balickem dom.

Vzhledem k tomu ze bylo tričko v malým balíčku a nikde žádný drát, tak me nedokázali vysvětlit důvod zadržení. pouze mě řekli, ze na to mají právo a good bye.

navíc si vás tam převažují z patra do patra (rovnou doporucuju jít do 3.patra) a z jedné místnosti do druhé.

snad budete mít lepší zkušenosti.

VqK

pudl

pudl

24.10.2015 9:27

V.Klima – musíš si dát pozor, co chceš koupit a projít různé čínské eshopy. Některé z nich mají tzv.EU warehouse, tzn. zboží je již v Evropě a nejsou s tím spojeny žádné byrokratické postupy – např. antelife, gearbest, coolicool, honorbuy, jsou i takové, které umějí poslat rovnou z Asie a čecháčská vyměňovací pošta a celník musí utřít státně-nenávistnou slzu. Člověk se stará, člověk má – i bez neustále rostoucího státního zasahování do našich svobod.

Wulfher

Wulfher

24.10.2015 12:32

Jo ohledně doplácení DPH tak jsem před 14 dny doplácel DPH na balíček z USA který měl udanou cenu 24$ ! Samozřejmě jsem celníkům doložil potřebné doklady tak clo se mě netýkalo, ale o DPH (cca 120 Kč) mě stejně zkrouhly :-/ a samozřejmě jsem zaplatil další kilo naší “úžasné” České poště za uskladnění zásilky ve skladu. U DHL mi kolikrát bez doplatku DPH přišli věci s cenou 35$ i víc.

DigiCult

DigiCult

24.10.2015 18:06

Wulfher, tentokrat si doplatil na zly kurz USD,kedze po prepocte na CZK to uz prekracuje hodnotu zasielky, ktora podlieha colnemu konaniu.

Tiez sa mi stala taka neprijemnost minuly rok v lete. Kupoval som mobil z HK kde bola cena 130USD. Colnej deklarantke som poslal udaje na cenu 24,99USD co v den poslania mobilu z HK cinilo po prepocte 21,40EUR. Lenze prepocital som sa. Colny urad berie pri vypocte ceny zasielky kurz v ten den, kedy sa deje colne konanie. Kedze sa kurz USD zmenil nepriaznivo, po prepocte to vyslo na 22,15 EUR a uz mala colna sprava dovod na vyrubenie DPH a este som musel zaplatit manipulacny poplatok cca 3 EURa poste. Odvtedy si davam pozor, aby som robil take doklady, ktore ma usetria uvalenia colneho dlhu.

Trtko

Trtko

13.11.2015 11:49

Ak kupim mimo EU telefon za 80€ mal by byt oslobodeny od DPH (telefon) a zaroven aj od cla (150€) alebo nie? Mam si to nechat poslat zvlast?

Citron

Citron

15.11.2015 20:32

Zdravím jestli jsem dobře pochopil tak když přejdu na evropské dx tak neplatim ani clo ani DPH? Je to prosím tak?zatím jsem objednával pouze z alibaby do 20€.diky

monnef91

28.1.2016 9:19

NEní pravda, že z EU DX se nic neplatí. Nedávno mi došly dva levné mobily, na všechny balíky zásilky jsem platil jak DPH, tak poplatek poště za vyřízení. Z ~1600Kč za balík jsem doplácel necelých 600Kč (DPH + celní zastoupení). Navíc na jeden balík mi špatně vyměřili DPH, přestože jsem zaslal správné materiály – místo těch 600Kč jsem platil dvakrát tolik. Pošta je neschopná – vyvěšené informace na webu ani na infolince pro reklamaci DPH neplatí. EU DX, pokud si připlatíte $1 pojištění snad proplatí případné DPH/CLO, ale pouze do výše $40. Takže nejen že to EU DX poslal pozdě – za dobu dvakrát delší, než bylo uvedeno při objednávce – ještě musím řešit reklamaci DPH s neschopnou poštou a celníky a čekat 3 týdny jestli vůbec dorazí peníze od EU DX. Silně nedoporučuji EU DX, to už radši levnější klasický DX, který by mě v závěru vyšel levněji i rychleji…

RSS (komentáře k článku)