Zahraniční e-shopy nejsou zlo. Jak je to s DPH a clem?

aliexpress nakupování

Blíží se nám Vánoce a s nimi obvyklý shon a nákupy dárků. Někdo stále raději běhá po svých v natřískaném hypermarketu, jiní zase nakupují z pohodlí domova z různých e-shopů. Jenže české e-shopy často nenabízí takové produkty, které Ježíšek potřebuje sehnat. Zahraniční obchody často nabízejí produkty, které u nás nejsou k dostání. Zejména ty americké. Jiné zase nabídnou cenu, kterou jinde nenajdete. To pak zase ty čínské. Poradíme vám, jak na zahraniční e-shopy vyzrát a případně si spočítat opravdové náklady.

Jak vybrat vhodný zahraniční e-shop?

Tím nejdůležitějším parametrem je samozřejmě důvěryhodnost obchodníka. To znamená, že při nákupu v zahraničním e-shopu se musíte chovat stejně jako v domácím, tedy sledovat reference. Krásným příkladem, je obchodní systém Ebay, který sdružuje jednotlivé prodejce. Ti jsou hodnoceni na základě již proběhnuvších obchodů a od svých zákazníků dostávají veřejné recenze. Můžete se tedy podívat na profil každého prodejce, kde zjistíte, na kolik je důvěryhodný. Je pravděpodobné, že každý obchodník bude mít na účtě nějaký minusový bod, protože u zásilek na dálku může občas dojít ke zdržení nebo ztrátě balíčku. Pokud ale půjde o jeden z tisíce, není co řešit.

Stejné reference pak musíme hledat i v dalších e-shopech či obchodních systémech. Vždy je důležité číst informace o e-shopu. Pokud jsou stránky v jazyce, který neovládáte, zkuste oslovit někoho, kdo vám s překladem pomůže. A pokud nikoho takového nemáte (jako například při objednávce z Guatemalského obchodu), zkuste použít Překladač Google, který dokáže přeložit celý web. Sice trochu krkolomně, ale často to výrazně pomůže.

Dalším bodem, který je důležitý sledovat, je placení. Ani ne tolik, jak platba probíhá, protože nejčastěji se využívá platba kartou nebo některý z platebních systémů jako je například PayPal. Spíše máme na mysli, jak získat peníze zpět, pokud zboží nedorazí. Pokud jde o systémy jako GearBestEbay, Dealextreme nebo AliExpress a další obdoby, máte zde garantované vrácení peněz, pokud balík nedorazí nebo přijde poškozený. Stačí si otevřít stránku s probíhajícím obchodem a stisknout příslušné tlačítko pro refund.

Pokud nakupujete na území Evropské Unie, platí pro zahraniční obchodníky v podstatě skoro stejné podmínky jako u nás. Lišit se ale můžou například záruční lhůty nebo podmínky pro uplatnění reklamací. Počítat také musíme se zvýšenými náklady na případné vrácení zboží, spojené s doručováním balíku do zahraničí. Větší problémy pak mohou nastat při zahraniční objednávce zboží mimo EU. Takové objednávky mohou být podrobeny proclení, přirážce DPH a pokud si vše nevyřídíte sami na pražském Celním úřadě, Česká pošta si pro tento případ také pár korun přirazí. V období před Vánoci pak navíc bývá Česká pošta značně vytížená a může dojít ke zdržení balíku právě v tomto procesu.

DPH a clo

Opět platí pravidlo, že nejjednodušší je objednávat zboží z obchodů, které rozesílají zboží z členských států EU. Jelikož jde o jeden celní a daňový prostor, nejsou objednávky předmětem celního řízení a nevztahuje se na ně tedy ani DPH. I tak by ale měl být zákazník obezřetný. Není totiž důležité, kde obchod sídlí, ale odkud se zboží na vaši adresu odesílá.

DPH

Od DPH a cla mohou být osvobozeny i některé zahraniční objednávky ze zemí mimo EU. Musí ale splnit určité podmínky. Musí být například označeny jako „zásilky nepatrné hodnoty“, tedy s udanou hodnotou do 22 € nebo 25 $. Další možností, jak zásilku osvobodit od poplatků, je nechat zaslat balík jako „zásilku mezi soukromými osobami“. Tzn. nechat ji poslat tak, aby nevypadala jako obchodní balík, ale například jako balík, kterým posíláte své tetě Vánoční cukroví. V žádném případě ale nemohou být od DPH a cla osvobozeny alkoholické nápoje, tabákové výrobky, parfémy a toaletní vody. Nás ale nejčastěji zajímá elektronika. Tu naštěstí osvobodit můžeme některým z uvedených způsobů. Tedy pokud zahraniční zásilka nepřekročí zmíněné cenové hranice.

Kolik tedy mohu zaplatit na clu a DPH?

Zjednodušeně se dá říci, že zboží, které je zasláno z členské země EU, není třeba nijak řešit a nezaplatíte nic navíc. To samé můžeme říct i o zásilce, která nepřesahuje hodnotu 22 € nebo 25 $. Pokud tuto hranici překročíme, budeme muset počítat s přirážkou DPH, tedy 21 % z udané ceny. Výjimku pak tvoří například knihy, na které je uvalena nižší sazba DPH 10 %. Pokud však zásilka přesahuje hodnotu 150 € nebo 165 $, automaticky se k DPH přidává i clo. Zde pro vás ale máme dobrou zprávu! Clo se nevztahuje na úplně každý druh zboží. Existují výjimky, které celnímu poplatku nepodléhají. A to nejlepší na tom je, že mezi tyto výjimky patří i mobilní telefony pro běžné telekomunikační sítě. Kompletní sazebník druhů zboží včetně výjimek z proclení, jako jsou právě mobilní telefony, najdete v PDF na webu Celní správy (mobilní telefony mají kód 8517 12 00).

Zahraniční eshopy

Jak se zdanění a proclení vyřizuje?

Česká pošta zásilky třídí na dvě hromady. První na zahraniční zásilky ze zemí EU, které po roztřídění ihned putují na dodací adresu, a druhou na zahraniční zásilky z „třetích zemí“, tedy zemí mimo EU, které pak putují na Celní úřad. Tam jsou zásilky podrobeny rentgenovému skenování (nedochází k porušení balíku) a vyhodnocovány. U zásilek nepatrné hodnoty pošta navrhuje Celnímu úřadu osvobození a ten zpravidla takové zásilky osvobodí a označí zásilku razítkem „BEZ CLA“. U ostatních zásilek se zahajuje celní řízení.

Ještě před jeho započetím jsou zásilky uloženy do dočasného skladu (zpravidla v Praze) a adresátovi je zasláno oznámení o příchozí zahraniční zásilce. V oznámení se adresát dočte nejčastější důvody pro zadržení zásilky a také o možnostech následujícího postupu. Možnosti jsou v podstatě dvě. Jednou možností je zajít si osobně na Celní úřad a vše na místě vyřídit. Druhou možností je zplnomocnění České pošty k tomuto úkonu. Pro tento případ je v oznámení přiložena „plná moc“, kterou stačí vyplnit, naskenovat nebo vyfotit a mailem odeslat. Do předmětu mailu je nutné uvést tzv. „skladové číslo“, které naleznete v oznámení. Poté se již vše začne vyřizovat a zásilka u vás doma zazvoní nejdéle do pěti pracovních dní. Je ale nutné podotknout, že pokud se uvolíte k druhé variantě, tedy že zplnomocníte Českou poštu, ta si za tento úkon naúčtuje částku 192 Kč.

zahraniční eshopy

Na co si ještě dát pozor?

Nyní již víte, podle čeho vybrat vhodný zahraniční e-shop, kolik a kdy zaplatíte za DPH a clo, jak danění a proclení vyřešit a také jak se tomu všemu případně vyhnout. Nyní už jen zbývá upozornit na padělky, kterými se to hemží zejména v asijských e-shopech. Například taková padělaná baterie do mobilu může nadělat pořádnou neplechu. A nemusí to být jen baterie, jejíž padělek může ohrozit zdraví obdarovaného. Takže Ježíšku, nyní jsi poučen, tak hurá na to! Vánoce jsou už za rohem, tak ať to včas přijde :-)

Jaké máte zkušenosti s nakupováním ze zahraničí vy?

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (43)