Patent Samsungu: duální foťák má zlepšit zachycení pohyblivých obrazů

patent-samsungu-zachyceni-pohyblivych-obrazu-ico

Duální fotoaparáty zažívají v současnosti velký vzestup. Důvody jsou však různé. Například v případě telefonu HTC Evo 3D z roku 2011 sloužily dva foťáky k pořizování stereoskopických 3D fotografií. V případě telefonu HTC One M8 byly dva fotoaparáty určeny k pořizování snímků s větší hloubkou ostrosti (tedy zpravidla s “rozmazaným pozadím”). Jihokorejské LG se vydalo jinou cestou a jeho dva fotoaparáty v modelu V20 se od sebe liší tím, že jeden má normální a druhý širokoúhlý objektiv. Zatím posledním důvodem pro použití dvou foťáku je technologie Clear Sight od Qualcommu, která funguje podobně, jako lidské oko. Jejím cílem je pořizovat lepší fotky v horších podmínkách a podrobně jsme se jí věnovali v samostatném článku. Úplně jinou cestou se vydal Samsung, který podal patentovou přihlášku na vlastní implementaci duálního fotoaparátu. Ta si klade za cíl zlepšit zachycení pohyblivých obrazů.

Dva foťáky pro lepší zachycení pohyblivých obrazů

Patentová přihláška byla podána v březnu loňského roku a publikována 29. prosince. Podle ní by jeden fotoaparát měl disponovat optikou s delší ohniskovou vzdáleností, druhý pak širokoúhlým objektivem. Cílem je tentokrát dosažení co možná nejlepší kvality zachycení pohyblivých obrazů. Zatímco fotoaparát se širokoúhlým objektivem má zachytit scénu v širším meřítku, objektiv s delší ohniskovou vzdáleností bude schopen samostatně sledovat pohybující se objekt.

Fotoaparát se širokoúhlým objektivem má zachytit scénu v širším meřítku, objektiv s delší ohniskovou vzdáleností bude schopen samostatně sledovat pohybující se objekt Fotoaparát se širokoúhlým objektivem má zachytit scénu v širším meřítku, objektiv s delší ohniskovou vzdáleností bude schopen samostatně sledovat pohybující se objekt

Pokud tedy například budete fotit cyklistu, jedoucího na kole, bude jeden foťák pořizovat snímek zaostřený na pozadí, zatímco druhý se zaměří na kolo a jezdce. Výsledkem by měla být očividně prokreslenější fotka s maximem detailů, jaké není možné současnými smartphony pořídit. Uvedený proces by měl fungovat také při natáčení videa, kdy jeden z objektivů bude automaticky ostřit na pohybující se objekty.

Ačkoli žádost o patent byla předložena počátkem minulého roku, není jasné, kdy (nebo zda vůbec) se tato technologie dostane do telefonů. V případě očekávaného Samsungu Galaxy S8 se jí s největší pravděpodobností ještě nedočkáme. Podstatně větší je naděje v případě Galaxy Note 8 – na tomto modelu s užší cílovou skupinou totiž Samsung rád zkouší chystané novinky.

Duální foťák má zlepšit zachycení pohyblivých obrazů Duální foťák má zlepšit zachycení pohyblivých obrazů

Ocenili byste, kdyby váš telefon uměl pořizovat lepší snímky pohybujících se objektů? Nebo vidíte slabiny současné mobilní fotografie někde jinde? Podělte se o své názory v diskuzi!

Zdroj: androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)